04. jún 2020
Facebook
streda, 18 september 2019 14:00

Riziko brexitu bez dohody podľa Junckera zostáva veľmi reálne, europoslanci rokujú o dôsledkoch

Written by 
Rate this item
(0 votes)

18.9.2019 (Webnoviny.sk) - Riziko, že Veľká Británia opustí Európsku úniu (EÚ) bez dohody, zostáva "veľmi reálne". V stredu to uviedol predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Vyjadril sa tak počas zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu, na ktorom poslanci rokujú o dôsledkoch brexitu bez dohody.

Johnson trvá na termíne

Juncker, ktorý sa v pondelok stretol s britským premiérom Borisom Johnsonom, rovnako uviedol, že brexit bez dohody "môže byť voľbou Veľkej Británie, nikdy však nebude našou". Johnson skalopevne trvá na tom, že Londýn opustí úniu v plánovanom termíne 31. októbra. Či už s dohodou, alebo bez nej.

Hlavný problém v dohode

Hlavným problémom v súčasnej dohode o brexite, ktorú britskí poslanci opakovane odmietli, je takzvaná írska poistka. Ide o súbor opatrení, ktoré majú zaručiť bezproblémový režim na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom po odchode Veľkej Británie z EÚ. Táto hranica sa po brexite stane jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a EÚ a prípadné budovanie reálnych hraníc by tu ľahko mohlo podnietiť nové kolo násilností medzi severoírskymi unionistami a katolíkmi.

Viac k témam: Brexit, britský premiér, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Riziko brexitu bez dohody podľa Junckera zostáva veľmi reálne, europoslanci rokujú o dôsledkoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 56 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner