12. apríl 2024
Facebook
streda, 02 október 2019 11:00

Veľká Británia vyjadrila ľútosť nad zabitím Maorov pred 250 rokmi, ale ospravedlnenie neponúkla

Written by 
Rate this item
(0 votes)

2.10.2019 (Webnoviny.sk) - Britská vláda vyjadrila v stredu "ľútosť" nad tým, že britskí bádatelia po príchode na súčasný Nový Zéland pred 250 rokmi zabili niekoľko domorodých Maorov. Plné ospravedlnenie však nateraz neponúkla.

Chceli ich obradne privítať

Britská vysoká komisárka pre Nový Zéland Laura Clarke sa v meste Gisborne stretla s kmeňovými lídrami Maorov. Stalo sa tak v čase, keď si Nový Zéland pripomína výročie príchodu kapitána Jamesa Cooka spolu s posádkou lode Endeavour z roku 1769. Clarkeovej slová majú historický význam, no nepriniesli plné ospravedlnenie, ktoré niektorí žiadajú od britskej kráľovskej rodiny. Krátko po príchode Cooka a jeho posádky sa námorníci po stretnutí s ozbrojenými Maormi obávali útoku. Podľa mnohých odborníkov ich však Maori pravdepodobne chceli iba obradne privítať.

Žiadajú odškodnenie za historické krivdy

Námorníci začali strieľať a zabili dôležitého lídra Te Mara a v nasledujúcich dňoch ďalších osem Maorov. Obe strany napokon zmieril až tahitský duchovný. Británia zároveň vrátila niektoré historické artefakty, napríklad pádla na kanoe, ktoré Cookova posádka vzala a odniesla. Maori žiadajú odškodnenie za historické krivdy, ktoré podľa nich priniesol podpis zakladateľského dokumentu Nového Zélandu - Zmluvy z Waitangi. Na britskej strane dokument v roku 1840 podpísali vyslanci vtedajšej kráľovnej Viktórie.

Viac k témam: Nový Zéland
Zdroj: Webnoviny.sk - Veľká Británia vyjadrila ľútosť nad zabitím Maorov pred 250 rokmi, ale ospravedlnenie neponúkla © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 320 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner