Print this page
pondelok, 14 október 2019 22:00

Poliaci si volili nový parlament, strana Právo a spravodlivosť stratí väčšinu v Senáte

Written by 
Rate this item
(0 votes)

14.10.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 15. októbra 20:55
Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) stratí po nedeľňajších parlamentných voľbách väčšinu v Senáte, hornej komore poľského parlamentu.

PiS bude mať v Senáte 48 zástupcov

Podľa predbežných, no už takmer kompletných výsledkov, ktoré po spočítaní 99,49 percenta odovzdaných hlasov zverejnila Národná volebná komisia, bude mať PiS v novom Senáte len 48 zástupcov. Doteraz ich tam mala 61. Opozičná Občianska koalícia (KO) bude mať 43 senátorov, konzervatívna Poľská koalícia troch a koalícia Ľavica dvoch. Po jednom kresle v hornej komore budú mať ešte štyri menšie strany.

Do parlamentu aj nacionalisti

V dolnej komore, ktorá je pri prijímaní zákonov ďaleko dôležitejšia, bude však mať PiS absolútnu väčšinu. Podľa predbežných výsledkov získala PiS v nedeľu 43,74 percenta hlasov a oproti posledným voľbám z roku 2015 si tak polepšila takmer o šesť percentuálnych bodov. Občianska koalícia, ktorú pred voľbami vytvorili Občianska platforma (PO), Nowoczesna a Zelení, má podľa predbežných výsledkov 27,24 percenta, koalícia Ľavica 12,52 a Poľská koalícia, v ktorej dominuje Poľská ľudová strana (PSL), má 8,58 percenta hlasov. Do parlamentu sa dostala aj nacionalistická Konfederácia Sloboda a nezávislosť, ktorá získala podľa predbežných výsledkov 6,79 percenta hlasov.

Viac k témam: parlamentné voľby v Poľsku
Zdroj: Webnoviny.sk - Poliaci si volili nový parlament, strana Právo a spravodlivosť stratí väčšinu v Senáte © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 45 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL