16. júl 2020
Facebook
utorok, 15 október 2019 18:00

Video: Americká armáda stiahla svojich vojakov z Manbídžu, mesto ovládli sýrske vládne jednotky

Written by 
Rate this item
(0 votes)

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Americká armáda v utorok stiahla všetkých svojich vojakov z mesta Manbídž na severovýchode Sýrie, ktoré je strategickým bodom vo vojne medzi Tureckom a sýrskymi Kurdmi. Krátko nato mesto ovládli sýrske vládne jednotky, čo je jeden z prvých hmatateľných výsledkov dohody so sýrskou vládou, ktorú sa v nedeľu podarilo Kurdom dosiahnuť. "Sme preč z Manbídžu," oznámil v utorok na Twitteri veliteľ amerických jednotiek Myles B. Caggins.

Centrum kurdskej správy

Odsun Američanov následne s ľútosťou potvrdila aj kurdská tlačová agentúra Hawar. Krátko nato už sýrska štátna televízia vysielala zábery, ako v centre mesta sýrski vojaci vztyčujú štátnu vlajku Sýrie. Manbídž bol jedným z hlavných centier kurdskej správy a až do utorka slúžil tiež ako hlavný stan amerických jednotiek. Na útok na toto zhruba stotisícové mesto sa podľa tureckých médií už niekoľko dní pripravujú sýrske opozičné jednotky, ktoré sa spolčili s tureckou armádou a pomáhajú jej útočiť na Kurdov.

Otvorený stret s armádou

Hoci turecký prezident Recep Tayyip Erdogan deklaruje, že sa v boji proti Kurdom, ktorých označuje paušálne za teroristov, nezastaví pred ničím, je otázne, či sa mu bude chcieť ísť do otvoreného stretu so sýrskou armádou. Stiahnutie amerických vojakov z kurdských oblastí Sýrie oznámil americký prezident Donald Trump minulý pondelok, len deň po svojom telefonáte s Erdoganom, v ktorom mu turecký líder oznámil, že plánuje zaútočiť na severovýchod Sýrie.

O život prišli stovky ľudí

Trump súhlasil s úplným stiahnutím amerických vojakov z kurdských oblastí aj napriek tomu, že práve Kurdi výrazne prispeli k porážke teroristickej siete Islamský štát. Erdogan spustil pozemné aj letecké útoky na Kurdov minulú stredu, doteraz pri nich prišlo o život už niekoľko stoviek ľudí. Navyše sa naplnili obavy, že pri útokoch sa dostanú na slobodu stovky a možno až tisíce zajatých bojovníkov Islamského štátu, ktorých Kurdi doteraz zadržiavali na územiach, na ktoré Turecko teraz útočí.


Viac k témam: americkí vojaci, Kurdi, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Americká armáda stiahla svojich vojakov z Manbídžu, mesto ovládli sýrske vládne jednotky © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 32 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner