04. jún 2020
Facebook
sobota, 19 október 2019 18:00

Premiér Johnson dostal tvrdú ranu, britský parlament odložil schvaľovanie dohody o brexite

Written by 
Rate this item
(0 votes)

19.10.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 19. októbra, 16:45
Britský parlament sa rozhodol v sobotu počas mimoriadneho zasadnutia odložiť schvaľovanie dohody o brexite, ktorú vyrokoval s Európskou úniou premiér Boris Johnson. Poslanci totiž prijali pozmeňujúci návrh, na základe ktorého tak spravia až potom, keď sa všetky záväzky plynúce z dohody o brexite pretavia aj do nových britských zákonov. Návrh podporilo 322 poslancov, 306 ich bolo proti. Tento zvrat predstavuje tvrdú ranu pre premiéra Johnsona a zároveň znamená, že bude musieť požiadať úniu o odklad brexitu. Zaväzuje ho k tomu zákon, ktorý britský parlament schválil v septembri a ktorý stanovil sobotu ako posledný možný termín pre odhlasovanie dohody. Zákon prijali poslanci v snahe zabrániť odchodu krajiny z únie "nadivoko". Pozmeňujúci návrh predložil odídenec z Konzervatívnej strany Oliver Letwin.

Dohoda môže ukončiť rozkol

Britský premiér Boris Johnson v sobotu v parlamente povedal, že nová brexitová dohoda môže ukončiť rozkol na britskej politickej scéne a zjednotiť znepriatelené frakcie. Zákonodarcov zároveň vyzval, aby dohodu, ktorú vyrokoval s Európskou úniou (EÚ), podporili. Podľa jeho slov Británii "vráti kontrolu" nad hranicami, rybolovom a obchodom a zároveň zachová výdobytky Veľkopiatkovej dohody, ktorá pomohla ukončiť násilie v Severnom Írsku. Išlo o prvé sobotné zasadnutie britského parlamentu od vojny o Falklandy v roku 1982. Novú dohodu o brexite vyrokovali vyjednávači Veľkej Británie a Európskej únie (EÚ) vo štvrtok v Bruseli. Johnson dúfal, že sa mu ju podarí presadiť. Predchádzajúcu verziu, ktorú vyjednala s EÚ Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová, parlament trikrát odmietol. Johnson síce nemá parlamentnú väčšinu, dúfal však v podporu niektorých opozičných labouristov. Pre denník The Sun v sobotu povedal, že schválenie dohody by ukončilo "bolestivú kapitolu našej histórie".

Ako zareaguje Johnson

Johnson napriek úpornej snahe o získanie poslaneckej podpory svoju dohodu o brexite v parlamente nepretlačil a očakáva sa, že vypíše nové voľby. Nie je zatiaľ úplne jasné, ako Johnson na takýto scenár zareaguje. Doteraz síce hovoril, že sa septembrovým zákonom bude riadiť, zároveň ale pri každej príležitosti trval aj na tom, že Británia z únie odíde v každom prípade 31. októbra - či už so schválenou dohodou, alebo bez nej. Nová dohoda o brexite, ktorú sa podarilo dosiahnuť vo štvrtok, zavádza nové pravidlá v oblasti colnej politiky medzi budúcou samostatnou Britániou a zvyškom EÚ. Vo veľkej väčšine ostatných bodov ponecháva v platnosti formulácie, na ktorých sa dohodla s európskymi predstaviteľmi ešte vláda predchádzajúcej premiérky Mayovej.

Viac k témam: Brexit, britský parlament, britský premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Johnson dostal tvrdú ranu, britský parlament odložil schvaľovanie dohody o brexite © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 75 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner