13. júl 2020
Facebook
utorok, 22 október 2019 23:00

Johnson s ďalšou ranou, Dolná snemovňa neschválila zrýchlené konanie pre dohodu o brexite

Written by 
Rate this item
(0 votes)

22.10.2019 (Webnoviny.sk) - Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu v utorok večer uštedrili ďalšiu ranu premiérovi Borisovi Johnsonovi, keď neschválili jeho plán, aby dohodu o brexite, ktorú vyrokoval s Európskou úniou, odsúhlasili v "zrýchlenom konaní" v priebehu troch dní. Proti tomuto plánu hlasovalo 322 poslancov, za ich bolo 308.

Brexit bez dohody

Táto Johnsonova porážka veľmi pravdepodobne znamená, že premiérovi sa nepodarí vyviesť Britániu z únie v plánovanom termíne, teda do 31. októbra, aspoň nie s platnou a obojstranne schválenou dohodou o brexite. Johnson v reakcii na toto hlasovanie oznámil, že jeho vláda teraz "urýchli plánovanie brexitu bez dohody". Týmto scenárom, ktorý by podľa analytikov vniesol do vzťahov medzi Britániou a zvyškom Európy úplný chaos a ohrozil mier v Severnom Írsku, sa Johnson vyhráža napriek tomu, že britskí poslanci nedávno prijali zákon, ktorý Johnsonovej vláde vyslovene zakazuje vystúpiť z Európskej únie bez dohody. Johnsonov postoj v tejto otázke je veľmi nejasný. Na jednej strane opakuje, že sa spomínaným zákonom bude riadiť, na druhej stále trvá na tom, že krajina vystúpi z únie 31. októbra.

Odklad brexitu

V utorok však zmienil aj možnosť ďalšieho odkladu brexitu, s ktorou on sám nesúhlasí. Povedal, že vyzve európskych predstaviteľov, aby sa urýchlene rozhodli vo veci britskej žiadosti o odklad brexitu. Johnsonova vláda takúto žiadosť do Bruselu doručila preto, lebo ju k tomu zaväzoval zákon prijatý parlamentom. Johnson k nej však pripojil aj osobný list, v ktorom naopak presviedča predstaviteľov EÚ o tom, že odklad brexitu by bol veľmi zlý nápad. EÚ má tak od tohto víkendu na stole žiadosť Johnsonovej vlády o odklad brexitu, a zároveň list samotného Johnsona, v ktorom proti odkladu protestuje.

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Johnson s ďalšou ranou, Dolná snemovňa neschválila zrýchlené konanie pre dohodu o brexite © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 63 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner