18. máj 2021
Facebook
streda, 11 december 2019 11:00

Pellegrini a Lajčák symbolicky pokrstili novú budovu slovenského konzulátu v New Yorku

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Fotogaléria: Miroslav Lajčák

Miroslav Lajčák, Peter PellegriniSMER SD: Slávnostný snem stranyPrezidentka Zuzana Čaputová, návšteva USAPrezidentka Zuzana Čaputová, návšteva USAPrezidentka Zuzana Čaputová, návšteva USAPrezidentka Zuzana Čaputová, návšteva USA11.12.2019 (Webnoviny.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák v utorok spoločne s predsedom vlády Petrom Pellegrinim symbolicky pokrstili novú budovu slovenského generálneho konzulátu v New Yorku. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie. Budova v najväčšom meste USA je vo vlastníctve štátu.

Rokovanie s Guterresom

„Som hrdý, že na budove slovenského generálneho konzulátu na Manhattane tak konečne zaveje slovenská štátna vlajka. Verím, že sa tieto nové priestory stanú dôstojným centrom pre komunitu Slovákov pôsobiacich v New Yorku a v jeho širšom okolí. Naši občania a krajania sa budú môcť obracať na nás s dôverou či už pri riešení svojich konzulárnych problémov alebo pri hľadaní podpory pre projekty zamerané na prezentáciu Slovenska v zahraničí,“ uviedol Lajčák. Šéfa slovenskej diplomacie spolu s predsedom vlády prijal aj generálny tajomník OSN António Guterres. Rokovania boli dominantne zamerané na otázky súvisiace s klimatickou zmenou, na implementáciu Agendy 2030 k udržateľnému rozvoju, ako aj na aktuálny vývoj v Európe.
Slovenský premiér v súvislosti s výsledkami Klimatického summitu informoval o záväzku slovenskej vlády zastaviť výrobu elektrickej energie z uhlia do roku 2023 a do roku 2027 zastaviť aj jeho ťažbu. Zároveň uviedol, že Slovensko sa prihlásilo ku klimatickej neutralite do roku 2050 a do roku 2030 chce vyčleniť ďalších 2,5 miliardy eur na investície do boja s klimatickou zmenou.

Dohoda medzi OSN a OBSE

Lajčák v utorok taktiež ako zástupca predsedníckej krajiny Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) podpísal s generálnym tajomníkom OSN rámcovú dohodu o spolupráci medzi oboma organizáciami, ktorá nahradí súčasne platnú dohodu z roku 1993. Podľa Lajčáka podpísanie rámcovej dohody posilní postavenie medzinárodných organizácií pri riešení krízových otázok vo svete. V New Yorku rokoval aj s námestníčkou generálneho tajomníka OSN pre politické otázky a budovanie mieru Rosemary DiCarloovou, ktorú informoval o aktuálnom vývoji v OBSE s osobitným dôrazom na Ukrajinu. Šéf slovenskej diplomacie sa taktiež stretol so Slovákmi, ktorí pracujú v štruktúrach OSN, pričom ocenil ich prínos k budovaniu pozitívneho obrazu Slovenska v zahraničí ako aj k posilňovaniu úlohy multilateralizmu v rámci medzinárodných vzťahov.

Viac k témam: generálny tajomník, konzulát, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini a Lajčák symbolicky pokrstili novú budovu slovenského konzulátu v New Yorku © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 37 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner