23. september 2020
Facebook
štvrtok, 16 január 2020 15:00

Irán už nemá limit pre obohacovanie uránu, ale americké sankcie sú pre ekonomiku bolestivé

Written by 
Rate this item
(0 votes)

16.1.2020 (Webnoviny.sk) - Pre Irán už neexistuje "žiadny limit" pre obohacovanie uránu po rozhodnutí vzdať sa záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody. Vyhlásil to vo štvrtok iránsky prezident Hasan Rúhání. Irán sa vzdal svojich záväzkov v reakcii na nedávne zabitie svojho vysokopostaveného generála Kásema Solejmáního pri americkom nálete.

Odstúpenie od jadrovej dohody

Rúhání v prejave pred šéfmi bánk tiež povedal, že jadrový program krajiny je "v lepšom stave", ako bol pred dohodou so svetovými mocnosťami z roku 2015. Priznal však, že americké sankcie sú pre ekonomiku bolestivé. Washington ich opätovne uvalil na islamskú republiku v roku 2018, keď od dohody jednostranne odstúpil, sčasti pre iránsku podporu ozbrojených skupín v regióne a balistický raketový program krajiny.

Napätie s USA

Teherán začal jadrovú dohodu následne porušovať a Rúhání priznal aj postupne narastajúce napätie so Spojenými štátmi. “Jediná guľka môže spôsobiť vojnu a nevystrelenie jedinej guľky môže viesť k mieru," povedal prezident a dodal, že jeho administratíva sa usiluje o väčšiu bezpečnosť.

Viac k témam: jadrová dohoda, Zabitie Kásema Solejmáního
Zdroj: Webnoviny.sk - Irán už nemá limit pre obohacovanie uránu, ale americké sankcie sú pre ekonomiku bolestivé © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 53 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner