24. október 2020
Facebook
streda, 02 september 2020 18:00

Začal sa súdny proces s komplicmi útočníkov na Charlie Hebdo, medzi obvinenými je aj jedna žena

Written by 
Rate this item
(0 votes)

2.9.2020 (Webnoviny.sk) - V stredu sa začal súdny proces s údajnými komplicmi páchateľov teroristických útokov v Paríži v januári 2015. Trinásť mužov a jedna žena sú obvinení z kupovania zbraní a automobilov a pomoci útočníkom s logistikou. Troch, vrátane spomenutej ženy - manželky jedného z útočníkov, súdia v neprítomnosti, keďže sa predpokladá, že ušli do severnej Sýrie a Iraku. Útoky zo 7. - 9. januára 2015 si vyžiadali životy sedemnástich ľudí aj všetkých troch útočníkov. Bratia Cherif a Said Kouachiovci najprv zaútočili na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorú strážila polícia od publikácie karikatúr proroka Mohameda spred niekoľkých rokov, a zastrelili 12 ľudí. Zobraziť fotogalériu k článku:
Ozbrojenci zabili v redakcii francúzskeho časopisu 12 ľudí Počas nasledujúcich dní ich kumpán Amedy Coulibaly zabil policajtku na predmestí Paríža a ďalších štyroch ľudí počas rukojemníckej drámy v obchode s kóšer tovarom. Všetci traja útočníci zomreli počas prestreliek s políciou. Udalosti z januára 2015 spustili vlnu násilných útokov Islamského štátu v Európe.

Jediný obvinený s doživotným trestom

Jediný obvinený, ktorý v súvislosti s útokmi čelí doživotnému trestu, je Ali Riza Polat. Ten je obvinený z toho, že pôsobil ako "spojovací článok" medzi útočníkmi. Podľa súdneho vyšetrovania sa objavuje v každom štádiu plánovania útokov, organizoval bezpečné telefónne spojenie, kontroloval ceny výbušnín a munície a cestoval s Coulibalym do Belgicka. Polat bol prvý z obvinených, čo počas stredajšieho pojednávania prehovoril, pričom len potvrdil svoje meno a dátum zatknutia.

Týždenník znovu publikoval karikatúry Mohameda

Proces sa začal za prísnych bezpečnostných opatrení, pričom osoby prichádzajúce do hlavnej súdnej siene a priľahlých miestností absolvovali viacero policajných prehliadok. Začať sa mal pritom už v marci, ale odložili ho pre pandémiu koronavírusu. Trvať by mal do novembra. Na pultoch trafík s v stredu objavilo najnovšie číslo Charlie Hebdo. Týždenník pri príležitosti začatia procesu znovu publikoval kontroverzné karikatúry proroka Mohameda, na ktoré sa odvolávali útočníci.

Viac k témam: Charlie Hebdo, súd, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Začal sa súdny proces s komplicmi útočníkov na Charlie Hebdo, medzi obvinenými je aj jedna žena © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 16 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner