24. október 2020
Facebook
sobota, 05 september 2020 19:00

Erdogan vyslal smerom ku Grécku otvorené hrozby, je pripravený nasadiť aj ozbrojené sily

Written by 
Rate this item
(0 votes)

5.9.2020 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval Grécko, aby vstúpilo do rokovaní o spornom východnom Stredomorí, inak bude čeliť následkom. Turecko sa v súčasnosti s Gréckom aj Cyprom sporí o práva na energetický prieskum vo východnej časti Stredozemného mora. Všetky strany pritom v oblasti nasadili vzdušné aj námorné sily, aby zdôraznili svoje nároky. "Porozumejú buď reči politiky a diplomacie, alebo bolestivým skúsenostiam v teréne," vyhlásil Erdogan pri otváraní nemocnice v Istanbule. Odkazujúc na oblasti, ktoré majú Grécko a Cyprus označené za ich výlučné ekonomické zóny, povedal, že "pochopia, že Turecko má politickú, ekonomickú a vojenskú moc roztrhať zavedené nemorálne mapy a dokumenty". Zároveň zdôraznil, že Turecko je "pripravené na každú eventualitu a výsledok".

Erdogan chcel spravodlivú dohodu

Turecko podľa Erdogana opakovane vyjadrilo ochotu dosiahnuť spravodlivú dohodu. "Naše slovo je úprimné. Problémom je, že tí, ktorí sú pred nami, nerešpektujú naše práva a snažia situovať nad nás," povedal tiež turecký prezident. Napätie medzi Gréckom a Tureckom vypuklo po tom, ako Ankara vyslala prieskumné plavidlo Oruc Reis v sprievode vojenských lodí, aby hľadalo ložiská plynu a ropy. Grécko však tvrdí, že sporné vody sú súčasťou jeho kontinentálneho šelfu. Ankara tvrdenie Atén odmieta a obviňuje ich zo snahy vziať si neférový podiel zo surovín vo východnom Stredomorí.

Najhoršie vzťahy za desaťročia

Vyhlásenia Erdogana prišli po tom, čo Severoatlantická aliancia oznámila, že vojenskí predstavitelia Grécka a Turecka začali technické rokovania s cieľom znížiť riziko ozbrojeného konfliktu a ďalších incidentov v regióne. Vzťahy medzi Gréckom a Tureckom sú v súčasnosti najhoršie za niekoľko desaťročí. Susedné krajiny sa od polovice 70. rokov dostali trikrát na pokraj vojny, pričom raz to bolo pre zdroje v Egejskom mori.

Viac k témam: Grécko, ozbrojený konflikt, vyhrážanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Erdogan vyslal smerom ku Grécku otvorené hrozby, je pripravený nasadiť aj ozbrojené sily © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 14 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner