24. október 2020
Facebook
pondelok, 07 september 2020 20:00

Súd vyhlásil verdikty v prípade vraždy novinára Chášakdžího, mená odsúdených neprezradil

Written by 
Rate this item
(0 votes)

7.9.2020 (Webnoviny.sk) - Saudskoarabský súd v pondelok zverejnil konečné verdikty v prípade vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího, ktorého zabili v roku 2018 na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule. Rozhodnutie rijádskeho súdu oznámila štátna televízia, ktorá odvysielala len málo podrobností o ôsmich saudských občanoch a ani jedného nemenovala. Súd znížil pôvodne avizované tresty smrti pre piatich z nich na maximálne 20-ročné väzenie, ďalší dostal desaťročný trest a ďalších dvoch odsúdili na sedem rokov za mrežami.

Zavraždený na konzuláte v Istanbule

Chášakdžího, ktorý písal pre americký denník The Washington Post články kritizujúce saudskoarabský režim a osobu korunného princa Muhammada bin Salmána, zavraždili 2. októbra 2018 na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule, kam si šiel vybaviť dokumenty na svadbu so svojou snúbenicou. Západné tajné služby tvrdia, že si vraždu objednal korunný princ, čo on popiera. Podľa špeciálnej spravodajkyne Organizácie Spojených národov (OSN) Agnes Callamardovej však existujú dôveryhodné dôkazy, ktoré poukazujú na to, že korunný princ a ďalší piati vysokopostavení saudskoarabskí predstavitelia sú za vraždu osobne zodpovední. Novinár sa podľa nej stal obeťou "úmyselnej a premyslenej popravy", za ktorú je zodpovedná Saudská Arábia.

Syn dostal finančnú kompenzáciu

Saudská Arábia ešte v decembri súdila 11 ľudí, pričom piatich odsúdila na smrť a ďalších troch na dlhoročné väzenské tresty. Súd však konštatoval, že Chášakdžího smrť nebola vopred premyslená. Jeden z jeho synov, Salah, následne o niekoľko mesiacov neskôr oznámil, že rodina vrahom odpustila, čo umožnilo, že sa v súlade s islamským právom mohli vyhnúť poprave. Podľa agentúry AP Salah Chášakdží žije v Saudskej Arábii a za smrť otca dostal finančnú kompenzáciu. Ľudskoprávne organizácie a rôzni pozorovatelia proces kritizovali s tým, že neuznali za vinného žiadneho vysokopostaveného predstaviteľa, ani nikoho podozrivého z objednania vraždy.

Viac k témam: vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd vyhlásil verdikty v prípade vraždy novinára Chášakdžího, mená odsúdených neprezradil © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 11 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner