24. október 2020
Facebook
piatok, 18 september 2020 12:00

Európska únia útočí na poľskú demokraciu, krajina sa bráni voči kritike zvonka

Written by 
Rate this item
(0 votes)

18.9.2020 (Webnoviny.sk) - Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro obvinil Európsku úniu z "útoku na demokraciu" po tom, čo Európsky parlament schválil rezolúciu kritizujúcu voľné dodržiavanie zásad právneho štátu a diskrimináciu žien, LGBT osôb a iných menšín v EÚ. Ziobro označil rezolúciu za "absurdnú" a jej prijatie nazval útokom na "skutočný právny štát". Poznamenal, že EÚ sa snaží Poľsku vnútiť vlastný program a hodnoty, pričom nerešpektuje väčšinové názory prevažne konzervatívneho a katolíckeho národa.

Poľsko oficiálne vystupuje proti LGBT

Zákonodarcovia EÚ vo svojom uznesení o Poľsku z tohto týždňa vyjadrili obavy týkajúce sa legislatívneho a volebného systému, nezávislosti súdnictva a základných práv. Uznesenie bolo prijaté hlasovaním v pomere 513:148, ďalší 33 členovia sa zdržali hlasovania. Poľská vláda čelí mohutnej kritike, predovšetkým pre nové právne predpisy, ktoré posilnili politickú kontrolu nad súdnictvom, a taktiež pre oficiálne vyhlásenia proti LGBT osobám. Španielsky zákonodarca Juan Fernando López Aguilar, ktorý pripravil správu o základných právach v Poľsku, uviedol, že poľské orgány "naďalej pôsobia v rozpore s európskym právnym poriadkom".

Konanie krajiny odsúdila aj Leyenová

"Poľská vláda zabudla na to, že demokracia nie je o vláde väčšiny, ale o rešpektovaní práva EÚ, pluralizmu, práve nesúhlasu a ochrane menšín," doplnil López Aguilar. Stigmatizáciu LGBT osôb v Poľsku odsúdila v stredajšom prejave aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, keď povedala: "Anti-LGBT zóny v Poľsku sú bez štipky ľudskosti a v EÚ nemajú miesto."

Viac k témam: kritika, LGBT, zákon
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia útočí na poľskú demokraciu, krajina sa bráni voči kritike zvonka © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 9 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner