29. október 2020
Facebook
streda, 23 september 2020 22:00

Od Nového roka by mohli vzniknúť tisícové rady pred Lamanšským prielivom, vláda vyzýva k pripravenosti

Written by 
Rate this item
(0 votes)

23.9.2020 (Webnoviny.sk) - Po prerušení ekonomických väzieb Veľkej Británie s Európskou úniou na konci tohto roka by pred Lamanšským prielivom mohli vzniknúť rady až 7-tisíc nákladných áut a dvojdňové čakania na vstup do Francúzska. Uviedla to v stredu britská vláda, keď vyzvala firmy, aby sa pripravili na veľkú zmenu. Michael Gove, minister poverený prípravami na brexit, označil možné zápchy na hraniciach za "odôvodnený najhorší scenár". Konštatoval to v liste logistickým firmám a osobne pred poslancami britského parlamentu.

Nebudú pripravení

Gove povedal, že 30 až 60 percent nákladných áut, ktorú budú chcieť prejsť cez Lamanšský prieliv, pravdepodobne nebude pripravených na novú administratívu a na predpisy, ktoré nadobudnú účinnosť 1. januára. "Preto ich francúzski colníci vrátia, čím vniknú zápchy na hraničnom priechode z Doveru do Calais," povedal Gove poslancom. Podľa britskej vlády takéto zdržania môžu pretrvávať najmenej tri mesiace, kým si firmy nezvyknú na nové systémy a požiadavky.

Bezcolný obchod

Veľká Británia vystúpila z politických inštitúcií Európskej únie 31. januára, ale do konca roka trvá prechodné obdobie, počas ktorého je medzi Britániou a úniou bezcolný obchod. Vyjednávači sa v súčasnosti snažia dohodnúť budúce obchodné vzťahy. Avšak aj keď sa dosiahne dohoda, Británia odíde zo spoločného trhu únie aj z colnej únie, čo znamená určité nové kontroly a obchodné bariéry. Bez dohody by nastalo ešte väčšie narušenie obchodu, a obe strany by voči sebe museli uplatniť clá.

Viac k témam: Brexit, kolóna, Lamanšský prieliv
Zdroj: Webnoviny.sk - Od Nového roka by mohli vzniknúť tisícové rady pred Lamanšským prielivom, vláda vyzýva k pripravenosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 10 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner