25. júl 2021
Facebook
štvrtok, 17 jún 2021 16:00

Summit Bidena a Putina je prejavom zodpovednosti a je potrebné otvorene hovoriť o konfliktoch, myslí si Korčok

Written by 
Rate this item
(0 votes)

17.6.2021 (Webnoviny.sk) - Stretnutie amerického prezidenta Joea Bidena a ruského prezidenta Vladimíra Putina 16. júna vo švajčiarskej Ženeve je prejavom zodpovednosti. Pre médiá to skonštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS). Rokovanie lídrov považuje za dôležité najmä v situácii, keď sú vzťahy medzi Spojenými štátmi americkými (USA) a Ruskou federáciou dlhodobo veľmi napäté.

Treba pomenovať konflikty

„Chcem povedať, že na tomto stretnutí nešlo o to, aby v tejto chvíli boli vyriešené všetky konfliktné veci. Išlo o to, aby obe strany vyložili karty na stôl a otvorene povedali tie veci, ktoré sú konfliktné. Tie treba pomenovať. Je to koniec koncov aj úloha diplomacie, ktorá je vždy lepšia ako odkazy eskalačného charakteru,“ povedal Korčok. Podľa slovenského ministra zahraničných vecí najviac rezonovala téma kyberbezpečnosti. „Obe strany sa dohodli, že identifikujú takzvanú kritickú infraštruktúru, ktorá sa nesmie stať predmetom kybernetických útokov, lebo na to dopláca celý svet,“ vysvetlil Korčok. Dôležitou témou bola podľa neho aj strategická kontrola zbraní.

Pozitívny moment diskusie

„Čo som rád, hovorili aj o mnohých regionálnych témach, ktoré zaujímajú aj Slovensko a kde máme jasné pozície. Ide napríklad o Rusko či Bielorusko. Ďalší pozitívny moment je to, kde tieto dve veľmoci spolu musia komunikovať, čiže v otázkach ako je Irak, Afganistan,“ pokračoval. Prejavom snahy o komunikáciu bola podľa ministra aj dohoda o návrate veľvyslancov na ich miesta. „To je taký minimálny krok. Keď tie vzťahy eskalovali, tak sa stiahli veľvyslanci, to nie je nikdy dobré pre vzťahy. Návrat veľvyslancov značí to, čo je najdôležitejším výsledkom tohto samitu. Snaha o priam dialóg a hovoriť o veciach tak, aby to prispelo k stabilite na celom svete,“ uzavrel Korčok. Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit Biden – Putin v Ženeve (fotogafie) Ruského veľvyslanca Anatolija Antonova povolala Moskva z Washingtonu zhruba pred tromi mesiacmi, keď Biden označil Putina za vraha. Americký veľvyslanec John Sullivan opustil Moskvu pred približne dvoma mesiacmi po tom, ako Rusko naznačilo, aby sa vrátil do Washingtonu na konzultácie.

Viac k témam: americký prezident, kybernetické útoky, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Summit Bidena a Putina je prejavom zodpovednosti a je potrebné otvorene hovoriť o konfliktoch, myslí si Korčok © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 15 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner