21. jún 2024
Facebook
sobota, 23 september 2023 13:00

Ukrajinský útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily neprežilo najmenej deväť ľudí, použité boli rakety Storm Shadow

Written by 
Rate this item
(0 votes)

23.9.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 23. septembra, 11:04
Ukrajinský raketový útok na veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopole na okupovanom Kryme si vyžiadal najmenej deväť mŕtvych a 16 zranených. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na šéfa ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyryla Budanova, sú medzi nimi aj ruskí generáli.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Sevastopoľ, kde sídli ruská Čiernomorská flotila, je jedným z najväčších miest na polostrove Krym, ktorý v roku 2014 ilegálne anektovali ruské sily. Po piatkovom raketovom útoku boli trosky „rozptýlené na stovky metrov“, pričom na miesto útoku smerovalo veľké množstvo sanitiek. Podľa Budanova môže byť počet obetí vyšší. „Veliteľ skupiny, generálplukovník (Alexander) Romančuk je medzi zranenými a je vo vážnom stave. Náčelník štábu generálporučík (Oleg) Cekov je v bezvedomí. Počet zranených obyčajných vojakov, ktorí nie sú zamestnancami, sa stále zisťuje. Toto sú vojaci v službe, ochranka a tak ďalej - nie sú zahrnutí v zozname, ktorý som vám povedal,“ poznamenal Budanov. Pri útoku boli použité britské rakety Storm Shadow. Ako referuje web Kyiv Independent, pre Sky News to potvrdili predstavitelia ukrajinského letectva. Spojené kráľovstvo dodalo svoje rakety dlhého doletu Ukrajine v máji, čím poskytlo ukrajinským silám nástroj na zásahy hlboko v tyle Rusov. Storm Shadow je nízko pozorovateľná raketa dlhého doletu odpaľovaná zo vzduchu a jej dolet presahuje 250 kilometrov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)
Spomenutý Romančuk je veliteľom ruských síl na záporožskom fronte a v tomto roku ho povýšili do hodnosti generálplukovníka. Generálporučík Oleg Cekov je veliteľom 200. samostatnej gardovej motostreleckej brigády pobrežných síl Severnej flotily ruského námorníctva. Budanov zároveň nepotvrdil správy o údajnej smrti admirála Viktora Sokolova, veliteľa ruskej Čiernomorskej flotily.


Viac k témam: Krym, rusko-ukrajinský konflikt, strely Storm Shadow, Ukrajinská protiofenzíva
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinský útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily neprežilo najmenej deväť ľudí, použité boli rakety Storm Shadow © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 19 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner