08. december 2023
Facebook
sobota, 23 september 2023 21:00

Zelenskyj sa stretol s veliteľom sudánskej armády, diskutovali o polovojenských skupinách financovaných Ruskom

Written by 
Rate this item
(0 votes)

23.9.2023 (SITA.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v sobotu v Írsku improvizovane stretol s veliteľom sudánskej armády - generálom Abdalom Fattáhom Burhánom. Ako referuje web news.sky.com, počas schôdzky diskutovali o ozbrojených skupinách financovaných Ruskom, ktoré pôsobia na území Sudánu a ďalších afrických krajinách.

Útok dronmi na povstalcov

„Diskutovali sme o našich spoločných bezpečnostných výzvach, konkrétne o aktivitách nelegálnych ozbrojených skupín financovaných Ruskom,“ uviedol Zelenskyj na Telegrame. Vyjadril tiež vďačnosť Sudánu, ktorý v súčasnosti zápasí so smrteľnými občianskymi nepokojmi, pre jeho vytrvalú podporu územnej celistvosti Ukrajiny. Nedávne vyšetrovanie reportérov CNN prinieslo správy, že špeciálne ukrajinské jednotky s najväčšou pravdepodobnosťou pomohli sudánskej armáde tým, že spáchali niekoľko útokov uskutočnených pomocou dronov na povstalecké jednotky v Sudáne, podporované žoldniermi z Wagnerovej skupiny. Sú to jednotky RSF (Rapid Support Forces), ktoré bojujú proti sudánskej vláde.

Rivalita veliacich generálov

V Sudáne od apríla trvajú krvavé boje medzi armádou a spomenutými polovojenskými jednotkami RFS, ktoré sú výsledkom vojenskej, finančnej a politickej rivality veliacich generálov. Dosiaľ počas týchto bojov prišlo o život najmenej 5-tisíc ľudí a 12-tisíc utrpelo zranenia, aj keď skutočné čísla môžu byť vyššie. Wagnerovci majú vojenské aktivity vo viacerých afrických štátoch, kde destabilizujú situáciu v prospech Ruska, napríklad v spomenutom Sudáne, Mozambiku či Stredoafrickej republike.

Viac k témam: boje v Sudáne, Konflikt v Sudáne, wagnerovci
Zdroj: SITA.sk - Zelenskyj sa stretol s veliteľom sudánskej armády, diskutovali o polovojenských skupinách financovaných Ruskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 31 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner