04. december 2023
Facebook
pondelok, 25 september 2023 21:00

Rusko kritizuje arménskeho premiéra Pašinjana, jeho krajine však v konflikte s Azerbajdžanom nepomáha

Written by 
Rate this item
(0 votes)

25.9.2023 (SITA.sk) - Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení kritizovalo nedávne vyjadrenia arménskeho premiéra Nikola Pašinjana, ktorý označil obranné štruktúry, na ktoré sa jeho krajina v ostatnom čase spolieha, za „neefektívne“. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Protiruské tendencie

„Odkaz od arménskeho premiéra Nikola Pašinjana z 24. septembra 2023 obsahuje neprijateľné obvinenia voči Rusku a jedinou možnou odpoveďou môže byť jeho odmietnutie. Je tu evidentný pokus zbaviť sa zodpovednosti za domáce a zahraničné politické zlyhania presúvaním viny na Rusko,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí a dodalo, že protiruské tendencie sú v Arménsku systémové. Pašinjan v nedeľu povedal, že bezpečnostný systém a spojenci, na ktorých sa jeho krajina roky spolieha, preukázali „zraniteľnosť“ Arménska. Už začiatkom mesiaca Pašinjan uviedol, že závislosť jeho krajiny v bezpečnostnej sfére od jedného centra, ktorým bolo Rusko, sa ukázala ako strategická chyba.

Vzťahy ochladli

V ostatnom čase výrazne ochladli vzťahy medzi Arménskom a Organizáciou zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), ktorú prakticky ovláda Rusko. Po vojne v Náhornom Karabachu v roku 2020 táto aliancia neposkytla Jerevanu praktickú žiadnu pomoc a to isté sa udialo aj pri najnovších stretoch medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami. „Po tom, čo sme okúsili trpké ovocie tejto chyby, robíme veľmi neisté pokusy o diverzifikáciu našej bezpečnostnej politiky,“ povedal nedávno Pašinjan.

Viac k témam: Bezpečnostná politika
Zdroj: SITA.sk - Rusko kritizuje arménskeho premiéra Pašinjana, jeho krajine však v konflikte s Azerbajdžanom nepomáha © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 29 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner