21. máj 2024
Facebook
štvrtok, 28 september 2023 14:00

Vláda Náhorného Karabachu oznámila svoje rozpustenie, do Arménska ušla viac ako polovica obyvateľov

Written by 
Rate this item
(0 votes)

28.9.2023 (SITA.sk) - Separatistická vláda v Náhornom Karabachu vo štvrtok oznámila svoje rozpustenie, pričom uviedla, že medzinárodne neuznaná republika prestane existovať do konca roka.

Slobodný a nerušený pohyb

Rozhodnutie nasleduje po minulotýždňovej rýchlej vojenskej operácii Azerbajdžanu, ktorej cieľom bolo úplne získať región späť po troch desaťročiach vlády separatistov. Dekrét citoval dohodu dosiahnutú minulý týždeň o ukončení bojov, na základe ktorej Azerbajdžan výmenou za zloženie zbraní a rozpustenie vlády umožní „slobodný, dobrovoľný a nerušený pohyb“ obyvateľov Náhorného Karabachu. Podpísal ho separatistický prezident Samvel Šachramanjan. Po ofenzíve a dohode o prímerí, ktorú sprostredkovali ruské mierové jednotky, začali Azerbajdžan a separatistické orgány Náhorného Karabachu rozhovory o „opätovnom začlenení“ regiónu späť do Azerbajdžanu. Azerbajdžanské úrady sa zaviazali rešpektovať práva etnických Arménov v regióne a obnoviť dodávky po 10-mesačnej blokáde.

Podmienky reintehrácie

Mnohí miestni obyvatelia sa však obávajú represálií a rozhodli sa odísť do Arménska. Do štvrtkového rána podľa arménskych úradov do krajiny ušla viac ako polovica obyvateľov regiónu - 66 500 ľudí, pričom prílev neutícha. Zatiaľ nie je jasné, či v Náhornom Karabachu zostane niektorý z etnických Arménov, ktorí tento región obývali. Šachramanjanov dekrét vo štvrtok vyzval obyvateľov Náhorného Karabachu, vrátane tých, ktorí odišli, „aby sa oboznámili s podmienkami reintegrácie, ktoré ponúka Azerbajdžanská republika, aby sa potom mohli individuálne rozhodnúť o možnosti zostať v Náhornom Karabachu“.
Azerbajdžanské úrady vo štvrtok obvinili bývalého šéfa separatistickej vlády v Náhornom Karabachu Rubena Vardanjana, a to z financovania terorizmu, vytvárania nelegálnych ozbrojených formácií a nelegálneho prekročenia štátnej hranice. Vardanjana, miliardára, ktorý zbohatol v Rusku, zatkli deň predtým, keď sa pokúšal prejsť do Arménska. Eskortovali ho do hlavného mesta Baku. Jeho zatknutie podľa agentúry AP naznačuje zámer Azerbajdžanu rýchlo presadiť svoju kontrolu nad regiónom.


Viac k témam: Náhorný Karabach, Terorizmus
Zdroj: SITA.sk - Vláda Náhorného Karabachu oznámila svoje rozpustenie, do Arménska ušla viac ako polovica obyvateľov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 30 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner