04. december 2023
Facebook
piatok, 29 september 2023 15:00

Orbán spochybnil skoré prijatie Ukrajiny do EÚ a vyhlásil, či vôbec začať rokovania o krajine, ktorá je vo vojne

Written by 
Rate this item
(0 votes)

29.9.2023 (SITA.sk) - Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok spochybnil skoré začatie rokovaní o členstve Ukrajiny v Európskej únii (EÚ). Podľa jeho slov je nerealistické začínať prístupový proces s krajinou, ktorá je vo vojne. Ukrajina má ambície vstúpiť do Únie do dvoch rokov.

Jednomyseľné rozhodnutie

Orbán v rozhovore v štátnom rádiu povedal, že na prijatie nového člena do EÚ je potrebné jednomyseľné rozhodnutie členských štátov. V prípade Maďarska by tomu musel dať zelenú parlament.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Keď som v rokovacej sále, necítim neprekonateľnú túžbu, aby maďarský parlament do dvoch rokov hlasoval za členstvo Ukrajiny v Európskej únii. Takže s týmito ambicióznymi plánmi by som bol opatrný,“ vyjadril sa. Únia bude musieť podľa Orbána zodpovedať „veľmi dlhé a náročné otázky“, než sa dostane k bodu, že bude vôbec rozhodovať o začatí rokovaní.

Štatút kandidátskej krajiny EÚ

„Keď budeme na jeseň v Bruseli rokovať o budúcnosti Ukrajiny, nevyhneme sa otázke, či môžeme vážne uvažovať o členstve takejto krajiny. Môžeme začať rokovania s krajinou, ktorá je v územnej vojne? Nepoznáme veľkosť územia tejto krajiny, keďže je stále vo vojne, a nevieme, koľko má obyvateľov, pretože tí utekajú. ... Prijať krajinu bez toho, aby sme poznali jej parametre, by bolo bezprecedentné,“ vyhlásil maďarský premiér. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie) Ukrajine minulý rok oficiálne udelili štatút kandidátskej krajiny EÚ, čo je pre Úniu a jej pomalý prístup k rozširovaniu nezvyčajne rýchle rozhodnutie, ktoré podnietila vojna na Ukrajine. Očakáva sa, že Európska rada začne rokovania o pristúpení Ukrajiny v decembri. Maďarsko síce prijalo ukrajinských utečencov a odsúdilo ruskú inváziu, ale udržiava, jedinečne medzi krajinami EÚ, úzke vzťahy s Moskvou a argumentuje proti dodávaniu zbraní Ukrajine alebo poskytovaniu hospodárskej pomoci. Tiež sa sporí s Kyjivom o práva etnickej maďarskej menšiny na západe Ukrajiny.

Viac k témam: Maďarský premiér, ukrajinské členstvo v EÚ
Zdroj: SITA.sk - Orbán spochybnil skoré prijatie Ukrajiny do EÚ a vyhlásil, či vôbec začať rokovania o krajine, ktorá je vo vojne © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 31 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner