23. február 2024
Facebook
utorok, 03 október 2023 15:00

Nobelovu cenu za fyziku získala trojica vedcov, ich experiment možno aplikovať v mnohých oblastiach

Written by 
Rate this item
(0 votes)

3.10.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 3. októbra 2023, 13:53
Nobelovu cenu za fyziku ten rok udelili trom vedcom za experimenty so svetlom pri výskume elektrónov. Generálny tajomník Kráľovskej švédskej akadémie vied Hans Ellegren v Štokholme oznámil, že francúzsko-americký fyzik Pierre Agostini, maďarsko-rakúsky vedec Ferenc Krausz a ich francúzska kolegyňa Anne L’Huillier dostanú prestížnu cenu za „experimentálne metódy, ktoré generujú attosekundové pulzy svetla na štúdium dynamiky elektrónov v hmote“.

Elektróny vo vnútri atómov a molekúl

Tohtoročných laureátov uznali za experimenty, ktoré dali ľudstvu nové nástroje na skúmanie sveta elektrónov vo vnútri atómov a molekúl. Vedci našli spôsob, ako vytvoriť extrémne krátke pulzy svetla, ktoré možno použiť na meranie rýchlych procesov, v ktorých sa elektróny pohybujú alebo menia energiu, uvádza Nobelova komisia v tlačovej správe na webstránke www.nobelprize.org. Vo svete elektrónov sa zmeny odohrávajú v pár desatinách attosekundy. Attosekundy sú také krátke, že v jednej sekunde je ich toľko, koľko bolo sekúnd od zrodu vesmíru, pripomína Nobelova komisia.

Krátke pulzy svetla

Experimenty trojice ocenených vedcov však vytvorili také krátke pulzy svetla, že sa merajú v attosekundách a demonštrujú, že sa dajú použiť na zobrazovanie procesov v atómoch a molekulách. Vďaka nim je tak možné skúmanie procesov, ktoré sú také rýchle, že ich predtým nebolo možné sledovať. Možno to pritom aplikovať v mnohých oblastiach. Napríklad v elektronike, kde je potrebné pochopiť a kontrolovať ako sa elektróny správajú v materiáloch. Attosekundové pulzy tiež možno využiť pri identifikácii rôznych molekúl, napríklad v medicínskej diagnostike.

Viac k témam: Nobelova cena za fyziku
Zdroj: SITA.sk - Nobelovu cenu za fyziku získala trojica vedcov, ich experiment možno aplikovať v mnohých oblastiach © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 26 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner