14. júl 2024
Facebook
utorok, 03 október 2023 22:00

Biden hovoril so spojencami o podpore Ukrajiny, dospeli k jednotnému záveru

Written by 
Rate this item
(0 votes)

3.10.2023 (SITA.sk) - Americký prezident Joe Biden v utorok telefonoval so spojencami a partnermi z Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) a G7 a diskutoval s nimi o podpore Ukrajiny. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na Biely dom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Telefonát sa uskutočnil niekoľko dní po tom, čo Kongres Spojených štátov schválil zákon o dočasnom financovaní vlády, ktorý nezahŕňa pomoc Ukrajine, keďže je problematickou otázkou pre radikálnych republikánov.

Významní účastníci hovoru

Účastníkmi telefonátu boli predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, prezident Európskej rady Charles Michel, nemecký kancelár Olaf Scholz, kanadský premiér Justin Trudeau, talianska premiérka Giorgia Meloni, japonský premiér Fumio Kišida, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, poľský prezident Andrzej Duda, rumunský prezident Klaus Iohannis, britský premiér Rishi Sunak a francúzska ministerka zahraničia Catherine Colonna.

Všetci chcú pomôcť

„Sme jednotní a pripravení poskytnúť Ukrajine dodatočné vojenské vybavenie, finančnú a politickú podporu. Mier a bezpečnosť na Ukrajine sa rovná mieru a bezpečnosti v Európe,“ povedal po telefonáte Michel. Von der Leyenová zase uviedla, že podpora Európy Ukrajine „je neochvejná“ prostredníctvom navrhovaných nových 50 miliárd eur na makrofinančnú pomoc, jedného milióna nábojov dodaných do marca 2024, ako aj prostredníctvom „akcie EÚ na zabezpečenie plnej zodpovednosti za ruské zločiny proti Ukrajincom“. Stoltenberg telefonát označil ako dobrý. „Keďže Rusko pokračuje vo svojej brutálnej vojne, všetci sme odhodlaní podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné,“ vyjadril sa. Podobne sa vyjadril aj Sunak, ktorý kládol dôraz na pokračujúcu vojenskú, humanitárnu a ekonomickú pomoc Kyjevu. Biden podľa Talianska ubezpečil spojencov Kyjeva, že Spojené štáty budú naďalej podporovať Ukrajinu. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

Viac k témam: Americký prezident, Britský premiér, francúzska ministerka zahraničia, Generálny tajomník NATO, Japonský premiér, Kanadský premiér, Nemecký kancelár, Poľský prezident, pomoc Ukrajine, Predsedníčka Európskej komisie (EK), prezident Európskej rady, rumunský prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Talianska premiérka, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Biden hovoril so spojencami o podpore Ukrajiny, dospeli k jednotnému záveru © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 32 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner