21. jún 2024
Facebook
utorok, 21 november 2023 13:00

Severná Kórea sa v najbližších dňoch pokúsi vypustiť vojenský špionážny satelit, ide už o tretí pokus

Written by 
Rate this item
(0 votes)

21.11.2023 (SITA.sk) - Severná Kórea v utorok oznámila Japonsku, že v nasledujúcich dňoch vypustí satelit. Je to zjavne jej tretí pokus dostať na obežnú dráhu vojenský špionážny satelit.

Dopad z úlomkov rakety

Japonská pobrežná stráž uviedla, že Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) upozornila Tokio, že plánuje vypustiť družicu v období medzi 22. a 30. novembrom. Severná Kórea poskytla Japonsku informácie o štarte, pretože japonská pobrežná stráž koordinuje a distribuuje informácie o námornej bezpečnosti vo východnej Ázii. Oznámenie identifikovalo tri námorné zóny, kam môžu dopadnúť úlomky z rakety nesúcej satelit, pričom dve sú vo vodách medzi Kórejským polostrovom a Čínou a ďalšia vo Filipínskom mori, vyjadril sa hovorca pobrežnej stráže Kazuo Ogawa.

Tretí pokus o vypustenie satelitu

Oblasti sú podľa neho rovnaké, ako tie, čo KĽDR identifikovala pri svojich neúspešných pokusoch o vypustenie satelitu v máji a v auguste, čo naznačuje, že aj tretí pokus bude mať podobnú dráhu letu. Japonský premiér Fumio Kišida požiadal predstaviteľov, aby sa skoordinovali s ostatnými krajinami a požiadali Severnú Kóreu o zrušenie vypustenia družice. Povedal tiež, že aktivovali japonské torpédoborce nesúce radary triedy Aegis a systémy protiraketovej obrany PAC-3 na Okinave, aby boli pripravené v prípade neočakávaného vývoja.

Činnosť Severnej Kórey je zakázaná

KĽDR upozornila Japonsko deň po tom, čo juhokórejská armáda varovala Pchjongjang, aby nepokračoval v plánovanom vypustení špionážneho satelitu. Zároveň naznačila, že Soul by mohol pozastaviť mierovú dohodu medzi Južnou a Severnou Kóreou a obnoviť letecký dohľad v prvej línii ako odvetu za vypustenie satelitu. Severná Kórea chce prevádzkovať špionážne satelity, aby sa vysporiadala s tým, čo nazýva eskalujúce vojenské hrozby pod vedením USA. Túto činnosť jej pritom zakazujú rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, pretože je vnímaná ako krytie pre testovanie raketových technológií.

Viac k témam: Japonský premiér, Rakety, špionážny satelit, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Severná Kórea sa v najbližších dňoch pokúsi vypustiť vojenský špionážny satelit, ide už o tretí pokus © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 29 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner