23. apríl 2024
Facebook
piatok, 16 február 2024 22:00

Pamiatku zosnulého Navaľného si ľudia uctievajú naprieč Európou (foto)

Written by 
Rate this item
(0 votes)

16.2.2024 (SITA.sk) - Ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, o ktorého smrti v piatok informovala ruská väzenská služba, si pripomínajú ľudia naprieč Európou. Pred ruskými veľvyslanectvami v metropolách kladú vence a zapaľujú sviečky. Takéto spomienky sa uskutočnili napríklad v Prahe, v lotyšskej Rige, litovskom Vilniuse, Lisabone, Berlíne, Londýne alebo v Tbilisi v Gruzínsku. Informujú o tom spravodajské portály Sky News a BBC. Na kritika Kremľa spomínajú aj ľudia v Rusku. V Moskve, Petrohrade aj iných mestách kládli kvety k pamätníkom obetí sovietskej represie. Agentúra AP informuje, že zatiaľ nič nenaznačuje, že Navaľného smrť vyvolá veľké protesty, vzhľadom na to, že ruská opozícia je rozbitá a pod neprestajným tlakom. Úmrtie jedného z jej hlavných predstaviteľov je pritom pre ňu ďalší úder. Zobraziť fotogalériu k článku:
Ľudia vzdávajú úctu opozičnému politikovi Navaľnému (fotografie) Moskovská prokuratúra varovala ľudí, aby sa zdržali účasti na masovom podujatí v centre hlavného mesta v čase stupňujúcich sa výzev, aby ľudia vyšli do ulíc. Podujatie nepovolili úrady a účastníci by mohli skončiť vo väzení.

Ruská väzenská služba informovala, že 47-ročný Alexej Navaľnyj, ktorého väznili v arktickej väzenskej kolónii, zomrel v piatok po tom, ako sa po prechádzke cítil zle a takmer okamžite stratil vedomie, pričom sa ho nepodarilo oživiť. Navaľného tlačová tajomníčka Kira Jarmyšová však uviedla, že nemá žiadne potvrdenie o jeho smrti a podobne sa vyjadrila aj jeho manželka Julia. Presné okolnosti úmrtia vedúcej osobnosti ruskej opozície nie sú známe, ale svetoví lídri z neho vinia ruského vodcu Vladimira Putina a jeho autokratický režim, pre ktorých Navaľnyj predstavoval veľkú politickú aj symbolickú hrozbu.


Viac k témam: Ruská opozícia, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk - Pamiatku zosnulého Navaľného si ľudia uctievajú naprieč Európou (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 27 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner