13. apríl 2024
Facebook
piatok, 01 marec 2024 22:00

Navaľného pochovali na moskovskom cintoríne, ruský režim zatkol už viac ako sto osôb (foto)

Written by 
Rate this item
(0 votes)

1.3.2024 (SITA.sk) -

  • aktualizované 1. marca, 20:40
Zosnulého lídra ruskej opozície v piatok pochovali na moskovskom cintoríne. Udialo sa tak presne dva týždne po tom, ako zomrel v piatok 16. februára v arktickej trestaneckej kolónii, kde ho držali na základe politicky motivovaných odsúdení. Referuje o tom spravodajský web CNN. Príbuzní vrátane Navaľného rodičov boli zhromaždení okolo rakvy na Borisovskom cintoríne. Navaľného rakvu spustili do hrobu za zvukov piesne Franka Sinatru „My Way“. Dlhoročného kritika Kremľa tesne predtým pobozkal na čelo jeho otec Anatolij. Matka Ľudmila Navaľná stála vedľa rakvy.

Ľoha, zbohom!

Niekoľko videí na internete zobrazovalo veľké množstvo ľudí, ktorí prúdili smerom k cintorínu. Nebolo však jasné, či ich pustia na cintorín. Pri Bratejevskom moste sa vytvoril niekoľko stoviek metrov dlhý rad. Súčasne bolo na cintoríne počuť skandovanie davu. „Ľoha, zbohom! Spi dobre, drahý,“ zakričal niekto z davu, ktorý sa zišiel na cintoríne. Ľoha je prezývka Navaľného. Ostatní v dave skandovali: „Pusťte nás dnu, aby sme sa rozlúčili!“

Rusi zatkli už viac ako 100 ľudí

Počas a po piatkovom pohrebe zosnulého lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného, ktorého pochovali v Moskve, zatkli v Rusku najmenej 115 osôb. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na ruskú ľudskoprávnu skupinu OVD-Info, ktorá monitoruje politické zatýkanie a poskytuje právnu pomoc. Podľa spomenutej skupiny 16 ľudí zadržali v sibírskom meste Novosibirsk a ďalších 10 osôb zadržali pri kladení kvetov v Jekaterinburgu. Desiatku ľudí vrátane nemenovaného opozičného politika zadržali aj v Moskve a 14 osôb bolo zatknutých vo Voronežskej oblasti. Podľa OVD-Info ďalšie osoby, ktoré sa „previnili“ tým, že sa prišli rozlúčiť s Navaľným, zadržali aj v Čeľabinsku, Omsku, Vladikavkaze, Soči, Petrohrade, Nižnom Novgorode, Kazani a Ulan-Ude.

„Nebál si sa, ani my sa nebojíme“

Bohoslužba sa uskutočnila o 14:00 miestneho času, pohreb nasledoval o dve hodiny neskôr. Navaľného tím pri organizácii čelil viacerým ťažkostiam. Keď truhlu niesli do kostola, ľudia tlieskali a skandovali „nebál si sa, ani my sa nebojíme“. Zbohom Navaľnému prišli dať aj zahraniční diplomati. Do kostola prišli napríklad veľvyslanci Nemecka, Francúzska a USA. Zobraziť fotogalériu k článku:
Stovky ľudí prišli na pohreb Alexeja Navaľného (fotografie)

Ukážka odvahy a vzdoru

Prísť na pohreb Navaľného je podľa BBC istým spôsobom ukážka odvahy a vzdoru, vzhľadom na to, že po jeho smrti pri spontánnych pamätníkoch polícia zadržala stovky ľudí. Smútiaci prišli aj napriek tomu, že by ich mohli zatknúť. Zdá sa však, že nemajú so sebou žiadne politické slogany. Navaľného tím tiež informoval, že sú problémy s pokrytím mobilného internetu, čo sťažuje streamovanie v reálnom čase.

Odkaz od manželky

Manželka zosnulého lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného v deň pohrebu svojho muža zverejnila video, v ktorom mu poďakovala za roky v manželstve s ním. Referuje o tom spravodajský web CNN. „Ľoša (prezývka Alexeja Navaľného, pozn.), ďakujem za 26 rokov absolútneho šťastia. Áno, aj za šťastie počas ostatných troch rokov. Za lásku, za to, že si ma vždy podporoval, za to, že si ma rozosmial aj z väzenia, za to, že si na mňa vždy myslel,“ povedala Julija Navaľná „Neviem, ako žiť bez teba, ale pokúsim sa, aby si tam hore bol šťastný a hrdý na mňa. Neviem, či to zvládnem alebo nie, ale skúsim to,“ dodala.

Nebola na pohrebe

Zatiaľ čo rodičia opozičného predstaviteľa boli prítomní na pohrebe, Julija Navaľná nie. Pred pohrebom povedala, že sa obáva, že polícia tvrdo zasiahne proti smútiacim. Video z ich spoločných rokov a končiace fotografiou Navaľného obklopeného sviečkami zakončila slovami: „Navždy ťa milujem. Odpočívaj v pokoji." Navaľná v stredu vystúpila v Európskom parlamente a vyzvala europoslancov, aby sa postavili Putinovi, ktorého nazvala „krvavým mafiánom“.

Úrady sa k záležitosti nevyjadrili

Vo veci zadržali najmenej dvoch ľudí vrátane opozičného politika, a to počas a po piatkovom pohrebe zosnulého lídra ruskej opozície v Moskve. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na ďalšie médiá. Niekoľko ľudí bolo zadržaných aj v mestách Jekaterinburg a Novosibirsk v centrálnej časti Ruska. Tamojšie úrady sa k záležitosti verejne nevyjadrili.

Infiltrovaní dôstojníci v civile

S najznámejším kritikom režimu ruského vodcu Vladimira Putina sa prišli rozlúčiť tisícky ľudí. Učinili tak napriek tomu, že by mohli čeliť postihom zo strany ruských úradov, ktoré sa snažia potlačiť akúkoľvek opozíciu voči Kremľu. Na pohreb dohliadali desiatky príslušníkov polície. Podľa BBC boli medzi smútiacimi infiltrovaní dôstojníci v civile, aby pozorne sledovali situáciu a fotografovali prítomných. Po smrti Alexeja Navaľného zatkli po celom Rusku viac ako 400 ľudí po tom, čo prišli iba položiť kvety na jeho pamiatku.

Viac k témam: Pohreb, Ruská opozícia, Ruský prezident, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Navaľného pochovali na moskovskom cintoríne, ruský režim zatkol už viac ako sto osôb (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 13 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner