21. jún 2024
Facebook
pondelok, 20 máj 2024 20:00

Kontajnerová loď Dali, ktorá spôsobila kolaps mosta v Baltimore, sa po takmer dvoch mesiacoch vracia do prístavu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

20.5.2024 (SITA.sk) - Kontajnerová loď Dali sa po takmer dvoch mesiacoch od zrážky s mostom v americkom meste Baltimore a jeho následného kolapsu vracia do tamojšieho prístavu. Plavidlo s poškodenou provou, na ktorom sú ešte stále trosky zrúteného mosta a zničené kontajnery, do prístavu eskortuje niekoľko remorkérov.

Loď čaká dočasná oprava

Miestni predstavitelia uviedli, že Dali sa bude na približne štvorkilometrovej trase pohybovať rýchlosťou zhruba 1,6 kilometra za hodinu, čo je len zlomok rýchlosti, ktorou sa plavila pred nešťastím z 26. marca. V prístavnom termináli, kde bola aj pred nehodou, loď strávi niekoľko týždňov dočasnou opravou a potom sa presunie do lodenice na zásadnejšie opravy. Loď sa mohla vrátiť do prístavu po tom, čo 13. mája pri kontrolovanej demolácii odstránili najväčší zostávajúci kus zrúteného mosta, ktorý bol prevesený cez jej provu. Potápači neskôr potvrdili, že cesta pre Dali je voľná.

O život prišlo šesť robotníkov

Kontajnerová loď Dali v utorok 26. marca okolo 1:30 ráno narazila do piliera Francis Scott Key Bridge, ktorý sa následne zrútil do rieky Patapsco. Zomreli pritom šiesti robotníci, ktorí pracovali na moste. Desať hodín pred odchodom malo plavidlo, ktoré smerovalo na Srí Lanku, dva výpadky elektriny a ďalšie dva ho postihli, keď sa približovalo k mostu. Incident okrem iných vyšetruje Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Posádka Dali ju za celý čas nemohla opustiť. Podľa úradov opravovali loď a pomáhali vyšetrovateľom. Vystúpiť z nej budú môcť, keď loď vpláva do doku.

Viac k témam: baltimore, Nákladná loď, Zrútenie mosta
Zdroj: SITA.sk - Kontajnerová loď Dali, ktorá spôsobila kolaps mosta v Baltimore, sa po takmer dvoch mesiacoch vracia do prístavu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 28 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner