19. júl 2024
Facebook
streda, 19 jún 2024 19:00

Ukrajinské úrady spustili register pre obete sexuálneho násilia páchaného ruskými vojakmi

Written by 
Rate this item
(0 votes)

19.6.2024 (SITA.sk) - Ukrajinské úrady vytvorili národný register na dokumentáciu prípadov sexuálneho násilia údajne páchaného ruskými silami. Námestníčka generálneho prokurátora Viktorija Litvinovová pre agentúru AP uviedla, že register vznikol z pilotného projektu, ktorý vyústil do odsúdenia piatich ľudí v neprítomnosti.

Zaznamenali vyše tristo prípadov

„Kedysi sme sami museli navštevovať územia, kde sa odohrávajú boje, Teraz nás však ľudia - jednotlivci, ktorí zažili sexuálne zneužívanie - vyhľadávajú, aby získali informácie,“ vyjadrila sa prokurátorka.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 zaznamenali 303 prípadov sexuálneho násilia súvisiacich s konfliktom. Z nich 112 zahŕňa mužské obete a 191 ženy. Niektoré z obetí utrpeli viacero útokov, dodala Litvinovová. Iniciatíva má podporu úradov Organizácie Spojených národov a niekoľkých západných vlád. Podľa vládnych predstaviteľov by sa dal register použiť v budúcnosti na žiadosti o finančnú kompenzáciu pre obete od Ruska. Spomenutých päť usvedčení za sexuálne násilie sú prípady z území, ktoré napadlo alebo okupuje Rusko, a to konkrétne z Kyjivskej oblasti a miest Cherson a Černihiv.

Nikto tomu neunikol

Massimo Diana z Populačného fondu Spojených národov sa vyjadril, že skutočný počet obetí je pravdepodobne oveľa vyšší, ako je uvedené v registri. „Toto násilie bolo páchané na ženách a dievčatách, mužoch a chlapcoch. Nikto nebol vyňatý z rizika tohto ohavného činu,“ povedal. Fond podľa Dianu pomohol na Ukrajine zriadiť 12 podporných centier a tri mobilné zariadenia pre obete domáceho násilia a sexuálnych útokov.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Sexuálne násilie
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinské úrady spustili register pre obete sexuálneho násilia páchaného ruskými vojakmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 29 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner