08. marec 2021
Facebook

8.3.2021 (Webnoviny.sk) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová ubezpečila šéfa slovenskej diplomacie Ivana Korčoka (nom. SaS), že má jej podporu v presadzovaní jednoznačnej proeurópskej a proatlantickej zahraničnej politiky Slovenska. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec. Doplnil, že hlava štátu sa stretla s ministrom Korčokom minulý týždeň. Minister zahraničných vecí na minulotýždňovej tlačovej konferencii uviedol, že v súvislosti s dovozom ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko požiada o prijatie u troch najvyšších ústavných činiteľov. Korčok zdôraznil, že od nich potrebuje uistenie, že v zahraničnopolitickom smerovaní Slovenska „sa nič nemení.“

Viac k témam: minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Korčok má podporu prezidentky, presadzujú proeurópske a proatlantické smerovanie Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

8.3.2021 (Webnoviny.sk) - Formulár pre elektronické sčítanie doteraz vyplnilo 3 250 000 obyvateľov Slovenska, čo predstavuje 58 percent. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa pre sčítanie Jasmína Stauder. Najväčšie percento obyvateľov sa doteraz sčítalo v Žilinskom kraji, kde formulár vyplnilo 61,5 percenta obyvateľov.

Najmenšie percento v Košickom kraji

Na druhom mieste je Bratislavský kraj, kde si povinnosť sčítať sa splnilo takmer 61 percent obyvateľov. Trenčiansky kraj dosiahol viac ako 60,5 percenta sčítaných, v Trnavskom kraji je sčítaných 60 percent obyvateľov. V Nitrianskom kraji sa sčítalo 58 percent, v Prešovskom kraji 55,2 percenta a v Banskobystrickom kraji 54,5 percenta ľudí. Najmenej, 51,3 percenta obyvateľov sa sčítalo v Košickom kraji.

Medzi krajskými mestami vedie Banská Bystrica

V rebríčku krajských miest vedie Banská Bystrica s viac ako 62 percentami sčítaných obyvateľov. Trenčín má sčítaných 62 percent obyvateľov, Trnava 61,3 percenta, Žilina, Nitra a Prešov majú sčítaných viac ako 60 percent obyvateľov, Bratislava takmer 60 percent a Košice 56,5 percenta obyvateľov. Celkovo najväčší počet sčítaných obyvateľov eviduje ŠÚ SR v obci Nižná Pisaná v Prešovskom kraji, v ktorej sa sčítalo 94 percent ľudí. Ďalšia obec, ktorá má viac ako 90 percent sčítaných obyvateľov, je obec Obručné ležiaca rovnako v Prešovskom kraji. V oboch prípadoch ide o malé obce s menej ako 100 obyvateľmi.

Viac k témam: Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021
Zdroj: Webnoviny.sk - Sčítaných je už takmer 60 percent Slovákov, najväčší podiel v Žilinskom kraji © SITA Všetky práva vyhradené.

8.3.2021 (Webnoviny.sk) - Za štyri mesiace fungovania zbraňovej amnestie odovzdali občania na útvaroch Policajného zboru (PZ) 533 nelegálne držaných strelných zbraní a 17 873 kusov streliva. Štvrté kolo zbraňovej amnestie trvá od 1. novembra 2020 do 30. apríla 2021.

Zbrane neboli použité pri trestnej činnosti

Občania môžu počas šiestich mesiacov beztrestne odovzdať nelegálne držané strelné zbrane a strelivo na ktoromkoľvek policajnom útvare. V tlačovej správe o tom informovala Marta Fabianová z tlačového odboru kancelária ministra vnútra SR. Vo februári odovzdali občania 161 zbraní a 8 014 kusov streliva, ktoré priebežne skúmajú balistici Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ z Bratislavy, Košíc a Slovenskej Ľupče. Aktuálne je spracovaných a preskúmaných 48 percent prípadov. Pomer krátkych a dlhých zbraní je zhruba jedna k jednej. Polícia doposiaľ nenašla žiadnu zbraň, ktorá by bola v minulosti použitá pri trestnej činnosti.

Zbraň si môžu zaevidovať

Najviac zbraní odovzdali za štyri mesiace amnestie obyvatelia Bratislavského kraja, a to 98. Nasleduje Trnavský kraj (87), Banskobystrický kraj (69), Žilinský kraj (64), Prešovský kraj (62), Trenčiansky kraj (57), Nitriansky kraj (56) a Košický kraj (40). Čo sa streliva týka, najviac ho odovzdali občania v Bratislavskom kraji (7 054) pred Trenčianskym krajom (5 010), Košickým krajom (1 496), Prešovským krajom (1 127), Nitrianskym krajom (1 113), Žilinským krajom (982), Trnavským krajom (949) a Banskobystrickým krajom (142). Občania majú možnosť si odovzdanú zbraň zaevidovať. Podmienkou je, že ňou nebol spáchaný trestný čin a že spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne môžu previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu. Podobný postup je aj pri strelive.

Viac k témam: zbrane, zbraňová amnestia
Zdroj: Webnoviny.sk - Počas zbraňovej boli odovzdané stovky zbraní, pokračuje do konca apríla © SITA Všetky práva vyhradené.

8.3.2021 (Webnoviny.sk) - Rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní o odmietnutí trestných oznámení vo veci únosu vietnamského občana sú zákonné. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR (GP SR) Jana Tökölyová. GP SR preskúmala rozhodnutia polície opakovane, nezákonné konanie v nich však nenašla.

Vyšetrovateľ odmietol časť trestných oznámení

Prokuratúra napríklad skúmala rozhodnutie vyšetrovateľa Sekcie kontroly a inšpekčnej služby (SIKS) Ministerstva vnútra SR (MV SR), ktorý odmietol časť trestných oznámení vo veci podozrenia z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Podľa trestných oznámení sa na únose vietnamského občana z Nemecka do Vietnamu mali podieľať príslušníci Policajného zboru a iní verejní činitelia na Slovensku. „Preskúmaním veci bol potvrdený záver, že nebola zistená žiadna relevantná skutočnosť, ktorá by odôvodňovala záver o vedomej, respektíve úmyselnej participácii občanov Slovenskej republiky na únose vietnamského občana spočívajúcej v poskytnutí vládneho lietadla vietnamskej delegácii,“ uviedla Tökölyová.

Kauza sa ťahá od 2017

K záveru o vedomom podieľaní sa občanov Slovenska na únose nedospeli podľa GP ani nemecké súdy. Naďalej však prebieha trestné stíhanie vo veci prečinu obmedzovania osobnej slobody, v ktorej dozor vykonáva prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava. Kauza únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha sa „ťahá" od júla 2017. Vietnamského podnikateľa podľa informácií nemeckých médií v lete minulého roka pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu pomocou slovenského vládneho špeciálu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie.

Viac k témam: únos Vietnamca
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko vedome nepomáhalo pri únose Vietnamca, rozhodla generálna prokuratúra © SITA Všetky práva vyhradené.

8.3.2021 (Webnoviny.sk) - Odstúpením predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) z funkcií by sa nič nezmenilo. Uviedol to vo svojom videu na sociálnej sieti predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). Reagoval tak na otázky, ktoré sa týkajú pozície hnutia Sme rodina vo vládnej koalícii. Podotkol, že závisí od Matoviča a Sulíka, či vláda vydrží ďalšie tri roky. Sulík po rokovaní vlády 3. marca povedal, že „sa musíme seriózne baviť o rekonštrukcii vlády, lebo takto ďalej sa už nedá fungovať”. Situáciu v koalícii označila za vážnu aj ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Strany Sloboda a Solidarita a Za ľudí spolu žiadajú o rekonštrukciu vlády.

Peklo by pokračovalo aj po výmene

„Nezmenilo by sa vôbec nič. Títo dvaja páni by odišli do parlamentu, tam by absolútne ovládali svoje poslanecké kluby. Jeden tých 13 poslancov, druhý 53. Peklo by pokračovalo ďalej,“ konštatoval Kollár. Zároveň doplnil, že by ľutoval ľudí, ktorí by boli dosadení za Sulíka či Matoviča. Podľa neho by mali podobné postavenie ako bývalý premiér Peter Pellegrini (Hlas-SD), ktorý v marci 2018 nahradil na poste predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD).

Predčasné voľby odmieta

„Ak chceme naozaj tú zmenu, aby sme uprednostnili záujem Slovenska v tejto ťažkej dobe, tak títo dvaja páni si musia vstúpiť do svojho svedomia, zakopať všetky šarvátky hlboko pod zem a začať robiť pre Slovensko,“ uzavrel predseda parlamentu. Kollár ešte 3. marca po rokovaní koaličnej rady vyhlásil, že hnutie Sme rodina je ochotné rokovať o prípadnej rekonštrukcii vlády. Zopakoval, že k tejto téme a o ďalšom postupe v koalícii bude Sme rodina rokovať na svojom predsedníctve v stredu 10. marca. Vylúčil však alternatívu v podobe predčasných volieb.

Viac k témam: koaličná kríza, konflikt, predčasné voľby, rekonštrukcia vlády
Zdroj: Webnoviny.sk - Odstúpením Matoviča a Sulíka by sa nič nezmenilo, Kollár má pre nich pár vzácnych rád © SITA Všetky práva vyhradené.

8.3.2021 (Webnoviny.sk) - Prevádzka v bratislavskej Petržalke nedodržiavala aktuálne nariadenia súvisiace so zákazom vychádzania. Ako informovala bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti, petržalskí kriminalisti odhalili prevádzku, ktorá svojim zákazníkom čapovala pivo a podávala rôzne nápoje.

Viac o téme: Koronavírus

„Aj osoby, ktoré túto prevádzku navštívili, sa dopustili porušenia zákazu vychádzania. Jedna z kontrolovaných osôb sa dokonca nevedela preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19," uviedla polícia a dodala, že po objasnení budú zistené priestupky odovzdané vecne príslušnému správnemu orgánu. Medzi kontrolovanými osobami policajti dokonca vypátrali osobu, po ktorej bolo vyhlásené pátranie.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, COVID-19, kontrola, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Prevádzka v Petržalke čapovala pivo napriek zákazu, policajti počas kontroly vypátrali aj hľadanú osobu © SITA Všetky práva vyhradené.

8.3.2021 (Webnoviny.sk) - Približne 80 percent zamestnancov v prvej línii tvoria ženy. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po pondelkovom stretnutí s poslankyňami Národnej rady SR, Európskeho parlamentu a s predstaviteľkami profesijných a mimovládnych organizácií o dopadoch pandémie na životy žien.

Hovorili aj o násilí

Ako ďalej priblížila, väčšina ľudí, ktorí prišli o zamestnanie, sú predovšetkým ženy. Reprezentujú profesie, ktoré ako prvé museli byť zatvorené, či už je to gastro, cestovný ruch alebo iné druhy služieb. Na pondelkovom stretnutí tiež podľa jej slov hovorili o probléme domáceho násilia.

Viac o téme: Koronavírus

Hlava štátu upozornila na to, že výskyt domáceho násilia celosvetovo stúpa a nevyhlo sa to ani Slovenskej republike. Čaputová pripomenula, že aj Generálna prokuratúra SR informovala o tom, že počet hlásení trestných činov, ktoré súvisia s domácich násilím, je vyšší o 40 percent.

Požadujú zvýšenie SOS príspevku

Hlava štátu zároveň uviedla, že za potrebné považujú napríklad zvýšenie SOS príspevku pre ľudí, ktorí sú najviac ohrození chudobou, a aby takýto príspevok nebol podmienený napríklad statusovými prekážkami, ako je evidovaná nezamestnanosť. Tiež by bolo podľa jej slov potrebné zvážiť osobitnú dávku, ktorou je príspevok na dieťa počas pandemickej krízy. Zúčastnené ženy podporujú aj zvýšenie pandemického ošetrovného, podľa už avizovaného zámeru na sto percent čistej mzdy.

Na stretnutí boli viaceré poslankyne

Na stretnutí s prezidentkou sa zúčastnili europoslankyne Monika Beňová (Smer-SD) a Lucia Ďuriš Nicholsonová, poslankyne parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS), Petra Krištúfková (Sme rodina), Jarmila Vaňová (OĽaNO) a Jana Žitňanská (Za ľudí). Prítomné tiež boli Katarína Farkašová z Aliancie žien Slovenska, Mária Kovaľová z Asociácie odborných pracovníkov sociálnych služieb, Zuzana Havírová z Rómskeho advokačného a výskumného strediska, Iveta Lazorová z Komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek a Eva Mareková z Občianskeho združenia Jednorodič.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Pandémia, prezidentka SR, ženy
Zdroj: Webnoviny.sk - Čaputová hovorila o dopadoch pandémie, približne 80 percent zamestnancov v prvej línii tvoria ženy © SITA Všetky práva vyhradené.

8.3.2021 (Webnoviny.sk) - Mesto Viedeň zriadi verejné záhrady, aby podporilo prevádzkovateľov gastronomických zariadení, ktorí nemajú vlastné predzáhradky. Na podrobnostiach konceptu sa ešte pracuje, uviedol pre agentúru APA predstaviteľ samosprávy. Vzhľadom na rastúci počet osôb infikovaných koronavírusom sa ďalšie kolo rozhovorov o pandemických opatreniach medzi zástupcami centrálnej vlády a spolkových vlád pravdepodobne uskutoční 15. marca. Naďalej platí, že reštaurácie by sa mali otvárať k 27. marcu, v prípade spolkovej krajiny Vorarlbersko už 15. marca.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

S výnimkou Vorarlberska sa počíta iba s otvorením exteriérových prevádzok, aj to pod podmienkou, že počty nových infekcií výraznejšie nevzrastú. Vzhľadom na pandemickú situáciu nastupujú pochybnosti, či sa otvorenie stihne v plánovanom termíne. Plán na vytvorenie verejných záhrad, kde budú môcť podnikatelia v gastronómii ponúkať svoje služby, zverejnil minulý týždeň starosta Viedne Michael Ludwig. Ľudia sa tam budú môcť stretávať v kontrolovaných podmienkach pri dodržaní primeraných pandemických opatrení, uviedol v tom čase Ludwig.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, gastrosektor
Zdroj: Webnoviny.sk - Viedeň plánuje podporiť prevádzkovateľov gastroprevádzok, zriadi verejné záhrady © SITA Všetky práva vyhradené.

8.3.2021 (Webnoviny.sk) - V Maďarsku od pondelka platia nové prísne reštrikcie s cieľom spomaliť rekordnú vlnu hospitalizácií s ochorením COVID-19. Vláda krajiny prijala nové opatrenia, vrátane zatvorenia väčšiny obchodov na dva týždne a materských a základných škôl do 7. apríla. Väčšina služieb tiež musela prerušiť činnosť a vláda vyzvala firmy, aby zamestnancom umožnili prácu z domu. Otvorené môžu zostať predajne s potravinami, lekárne, benzínové pumpy a predajne tabaku. Maďarský premiér Viktor Orbán upozornil, že tlak na nemocnice v krajine bude onedlho horší ako kedykoľvek predtým od začiatku pandémie. Ak by sa neprijali tvrdšie reštrikcie, vyústilo by to podľa neho do „tragédie". „Nasledujúce dva týždne budú náročné ... ale ak chceme otvoriť spoločnosť na Veľkú noc, musíme ju uzavrieť," povedal Orbán vo videozázname, ktorý zverejnil na sociálnej sieti Facebook.

Viac o téme: Koronavírus

Počet pacientov na pľúcnej ventilácii v maďarských nemocniciach sa za posledné dva týždne viac ako zdvojnásobil, a to na 806. Predošlý najvyšší počet pacientov na ventilácii bol začiatkom decembra, keď ich bolo 674. „Vidíme, že tretia vlna sa šíri veľmi silno, predovšetkým pre varianty vírusu," uviedla Cecília Müllerová, šéfka maďarského Úradu štátnej zdravotnej služby.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Maďarsko sa snaží zabrániť najhoršiemu, v krajine začali platiť nové prísne reštrikcie © SITA Všetky práva vyhradené.

8.3.2021 (Webnoviny.sk) - Náklady boja proti koronavírusu v tomto roku môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur, veľkosť rezervy v rozpočte tak bude nedostatočná. Konštatuje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Súčasný odhad objemu výdavkov tak znamená výrazné navýšenie oproti rezerve v rozpočte, a to až o miliardu eur. Ak vláda nenájde dodatočné zdroje financovania v úsporách v iných oblastiach rozpočtu, zvýšené náklady vo veľkej miere navýšia podľa rady aj odhadovaný deficit verejnej správy.

Najviac peňazí pôjde na podporu ekonomiky

Väčšina z celkovej sumy, až 1,478 miliardy eur, pôjde na podporu ekonomiky a sociálne opatrenia. Z toho na podporu zachovania pracovných miest v rámci tzv. kurzarbeitu by to mala byť suma 1,11 miliardy eur. Karanténne PN a pandemické OČR by mali byť v rámci balíka opatrení na podporu ekonomiky podľa odhadu v sume 168 miliónov eur. Podpora podnikov v cestovnom ruchu by mala byť za 70 miliónov eur, dotácia na nájomné vo výške 50 miliónov eur, ale aj podpora podnikov v oblasti kultúry v objeme 50 miliónov eur.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Odhad nákladov na nákup zdravotníckeho materiálu, vrátane ceny antigénových testov a vakcín, je 407 miliónov eur. Z toho samotné antigénové rýchlotesty by mali predstavovať náklad 231 miliónov eur, zdravotnícky materiál 55 miliónov eur, vakcíny Sputnik V 37 miliónov eur, vakcíny Pfizer 29 miliónov eur, vakcíny Moderna 24 miliónov eur a vakcíny Johnson&Johnson 19 miliónov eur.

Rezerva nestačí

Ostatné výdavky na riešenie pandémie sa odhadujú na sumu 81 miliónov eur. Z toho výdavky na celoplošné testovanie by mali tvoriť sumu 25 miliónov eur a prevádzka MOM 31 miliónov eur. Rozpočet obsahoval rezervu vo výške približne jednej miliardy eur pre prípad, že by sa situácia okolo pandémie skomplikovala, prípadne by nastali iné nepredvídané okolnosti. „Druhá vlna sa však vyvíja oveľa horšie a trvá oveľa dlhšie, ako sa predpokladalo pri schvaľovaní rozpočtu,“ uvádza rada.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, rezerva, rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk - Rezerva v rozpočte nebude dostatočná, na boj proti koronavírusu budú potrebné až dve miliardy © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 5006

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner