04. august 2020
Facebook

4.8.2020 (Webnoviny.sk) - Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová by ako predsedníčka vládnej strany Za ľudí kládla dôraz na posilnenie členskej základne a prácu v regiónoch. V koalícii chce razantnejšie presadzovať návrhy strany v ekonomickej oblasti a zdravotníctve. V spájaní sa s inými politickými subjektami riešenie nevidí, s mimoparlamentnými stranami však chce spolupracovať na odborných témach, na ktorých nájdu spoločné prieniky. Vyplýva to z odpovedí, ktoré poskytla agentúre SITA. „Dnes okrem strany Za ľudí v parlamente nie je žiadna iná seriózna stredová strana založená na spolupráci a rešpektovaní sa liberálov aj konzervatívcov. Máme populistické strany, silno liberálne či silno konzervatívne strany, ale v strednom prúde sme medzi serióznymi relevantnými stranami jediní. Tak sme stranu zakladali a nemyslím si, že by sme základnú orientáciu mali prudko meniť necelý rok od vzniku,“ priblížila Remišová.

Zlepšenie komunikácie s voličmi

Za ľudí musí podľa jej slov lepšie využívať svoj odborný potenciál a výrazne zlepšiť komunikáciu s voličmi. „Ozývajú sa hlasy, že by sme mali vystúpiť z koalície, no ja nepovažujem za riešenie vystúpiť z vlády kvôli veciam, ktoré s činnosťou vlády nesúvisia. Urobíme maximum, aby sme naše hodnoty vo vláde presadili, ale nemôžeme čakať na ideálne zloženie vlády. V prieskumoch verejnej mienky sa navyše zatiaľ črtá ešte výrazne horšia situácia, ako máme dnes,“ vysvetlila podpredsedníčka Za ľudí. Postavenie strany nezmení podľa nej iba predseda, ale musí ísť o tímovú prácu, ktorú chce v role líderky podporovať. „Strana musí mať v koalícii výsledky a výsledky musí byť vidno. Chcem zlepšiť komunikáciu a spoločnú tímovú prácu vedenia strany, poslaneckého klubu a členov v regiónoch, to je politický pilier strany,“ spresnila vicepremiérka.

Odborný a programový pilier strany

Zároveň plánuje vytvoriť väčší priestor pre odborný a programový pilier strany, aby dokázali riešenia z ich programu presadzovať aj mimo dvoch rezortov, ktoré majú v gescii. „Vo vláde máme dve miesta zo 16. Nie je to ľahká situácia a o to viac musíme za naše riešenia bojovať. Dôležité bude takisto posilnenie členskej základne a práca v regiónoch. Čakajú nás komunálne voľby, v ktorých chceme uspieť,“ avizovala Remišová. Strana Za ľudí sa v posledných prieskumoch verejnej mienky umiestňuje na úrovni troch či štyroch percent. Časť problému spočíva podľa ministerky v tom, že predseda strany Andrej Kiska musel zo zdravotných dôvodov obmedziť svoje pôsobenie v politike. „Stranu tak bolo málo počuť mimo našich dvoch rezortov vo vláde. V strane máme veľa odborníkov, ktorí pracovali na volebnom programe, ale po voľbách sme ich skúsenosti málo využívali. To chcem zmeniť. V koalícii musíme razantnejšie presadzovať naše návrhy v ekonomickej oblasti, v zdravotníctve, osobitne v riešení koronakrízy a obnove nemocníc či v systematickej práci pri riešení problémov Slovenska,“ konštatovala.

Spolupráca s mimoparlamentnými stranami

V spájaní s inými politickými subjektami riešenie nevidí. „Hovoriť o spájaní štyri mesiace po voľbách je prejavom nedostatku straníckeho sebavedomia, odvahy a bojovnosti. My sa musíme prebiť na politickej scéne a z toho dôvodu sa mi nezdá užitočné rozpustiť našu členskú základňu v nejakom novom projekte a hneď sa silou mocou spájať so stranami, ktoré sa ani nedostali do parlamentu. Navyše, keď ich koalícia bola poznačená pomerne veľkými vnútornými konfliktami medzi vedením i členmi jednotlivých strán,“ ozrejmila Remišová. S mimoparlamentnými stranami však chce spolupracovať najmä na odborných témach, na ktorých majú spoločné prieniky. „Po komunálnych voľbách začneme vyberať partnerov na spoluprácu pred parlamentnými voľbami. Dovtedy ale musíme pracovať na tom, aby sme boli silnejší ako dnes,“ uzavrela vicepremiérka. Vládna strana Za ľudí získala vo februárových parlamentných voľbách 5,77 percenta hlasov voličov. Po niekoľkodňových rokovaniach vstúpila do vládnej koalície s hnutiami Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina a so stranou Sloboda a Solidarita (SaS). Súčasný predseda strany Kiska sa krátko po voľbách z politiky pre zdravotné problémy stiahol a rokovaním o zostavení vlády poveril práve Remišovú, ktorej následne vyslovil aj svoju podporu za šéfku strany. Snem Za ľudí, na ktorom má byť zvolený nový predseda, sa má uskutočniť v sobotu 8. augusta.

Viac k témam: predseda strany Za ľudí
Zdroj: Webnoviny.sk - Remišová by ako líderka Za ľudí kládla dôraz na regióny, v spájaní s inými stranami riešenie nevidí © SITA Všetky práva vyhradené.

4.8.2020 (Webnoviny.sk) - Vplyv koronakrízy v Českej republike pocítilo 43 percent zamestnancov a 60 percent samostatne zárobkových osôb. Vyplýva to z prieskumu českého štatistického úradu, ktorý o jeho výsledkoch informoval v pondelok na svojej internetovej stránke.

Viac o téme: Koronavírus

Zároveň však väčšina ľudí postihnutých krízou považuje jej dosahy za dočasné. Len 18 percent zamestnancov a 28 percent samostatne zárobkových osôb sa domnieva, že vplyv sa nedá prekonať ani s pomocou vládnych programov.

Najkritickejšia situácia je v gastronómii

Z hľadiska absolútneho počtu koronakríza postihla hlavne zamestnancov spracovateľského priemyslu a to vyše 711-tisíc. V percentuálnom vyjadrení to bolo v tomto odvetví 54,1 percenta zamestnancov. Menej bol postihnutý sektor poľnohospodárstva (22,5 % zamestnancov) a odvetvie stavebníctva (38,6 %). Kritická je však situácia v odvetví ubytovania, stravovania a pohostinstva, v ktorej vplyv koronakrízy pociťuje 88,5 percenta zamestnancov.

Vplyv koronakrízy pocítili aj podnikatelia

Negatívny vplyv koronakrízy pociťuje v ČR väčšina samostatne zárobkových osôb, a to 60 percent, čiže 514-tis. ľudí. Najviac je ich v oblasti vzdelávania (95 %) a v segmente ubytovania a pohostinstva (94 %). Najmenej sa kríza dotýka samostatne zárobkových osôb v poľnohospodárstve (34 %).

Viac k témam: gastronómia, koronakríza, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Česku, nezamestnanosť, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba, zamestnanci
Zdroj: Webnoviny.sk - V Česku sa koronakríza dotkla takmer polovice zamestnancov, v gastronómii je situácia kritická © SITA Všetky práva vyhradené.

3.8.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 91 rokov zomrel William English, spoluvynálezca počítačovej myši. Smutnú správu potvrdila pre americké médiá jeho manželka s tým, že skonal 26. júla v Kalifornii na zlyhanie dýchania. William Kirk English sa narodil 27. januára 1929 v Kentucky. Študoval elektrotechniku a neskôr sa pridal k americkému námorníctvu. Spolu s Dougom Engelbartom, ktorý naposledy vydýchol ako 88-ročný v roku 2013, vytvorili v roku 1963 počítačovú myš. Prvá verzia mala podobu drevenej škatule s jedným tlačidlom a dvoma kolieskami, ktoré zaznamenávali pohyb. Skonštruoval ju a ako prvý použil práve English. "Pracovali sme na úprave textu a naším cieľom bolo mať zariadenie, ktoré by dokázalo vybrať znaky a slová," povedal v roku 1999 v rozhovore pre Computer History Museum. Ani jeden zo spomínaných mužov si však už nepamätal, kto a prečo nazval zariadenie práve myš. V roku 1971 English opustil Stanford Research Institute a nastúpil do spoločnosti PARC, kde nahradil kolieska na svojej prvej myši pohyblivou guľôčkou.

Viac k témam: smrť, vynálezca
Zdroj: Webnoviny.sk - William English zomrel vo veku 91 rokov, bol spoluvynálezcom počítačovej myši © SITA Všetky práva vyhradené.

3.8.2020 (Webnoviny.sk) - Najvyšší súd v Poľsku v pondelok potvrdil znovuzvolenie Andrzeja Dudu do funkcie prezidenta krajiny. V rozhodnutí uviedol, že sťažnosti týkajúce sa platnosti júlových prezidentských volieb nepostačujú na zrušenie ich výsledkov. Štyridsaťosemročný Krakovčan tak bude môcť vo štvrtok zložiť sľub pred poslancami poľského parlamentu. Súd sa zaoberal približne šiestimi tisíckami sťažností od voličov a členov tímu Dudovho oponenta - varšavského primátora Rafala Trzaskowského z centristickej proeurópskej Občianskej platformy (PO), ktorej zástupcovia tvrdili, že "celé voľby boli nespravodlivé". Duda získal vo voľbách 12. júla 51,03 % hlasov, ktoré mu zabezpečili druhé päťročné obdobie vo funkcii. Trzaskowski prilákal 48,97 % voličov. Občianska platforma vyhlásila, že Dudu podporovali štátne médiá i vláda, pričom jeho súpera sa snažili zdiskreditovať. Takisto uviedli, že mnohí voliči zo zahraničia nemohli využiť svoj hlas, keďže im v dôsledku slabej organizácie včas neposlali hlasovací lístok. Podľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) bolo usporiadanie volieb profesionálne. Dodala však, že verejnoprávny vysielateľ slúžil ako nástroj pre kampaň Dudu.

Viac k témam: poľský parlament, poľský prezident, prezidentské voľby v Poľsku, sťažnosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľský najvyšší súd uznal víťazstvo Andrzeja Dudu v prezidentských voľbách, nepomohli ani tisícky sťažností © SITA Všetky práva vyhradené.

3.8.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok podpísala novelu zákona o štátnom rozpočte, ktorá predpokladá tohtoročný deficit na úrovni takmer 12 miliárd eur. Poslanci prepísanie tohtoročného štátneho rozpočtu schválili ešte v polovici júla a navýšili tak schodok na rekordnú výšku. Oproti pôvodnému rozpočtu z dielne predchádzajúceho kabinetu tak schodok ide hore o 9,2 miliardy eur. Materiál podľa ministerstva financií zohľadňuje negatívny vplyv pandémie, ale aj pôvodne nepokrytých výdavkov, na verejné financie.

Zvýšenie výdavkov

Celkové výdavky štátneho rozpočtu sa pritom v novele zvyšujú o takmer 7,8 miliardy eur, z čoho väčšinu, v sume 4,9 miliardy eur, tvoria výdavky priamo súvisiace s pandémiou nového koronavírusu.

Viac o téme: Koronavírus

Ide najmä o pokrytie dodatočných výdavkov Sociálnej poisťovne, rezortu práce, výpadku zdravotného poistenia, či dodatočných potrieb ďalších štátnych úradov vplyvom pandémie.

Hotovostné výpadky

Ďalších 2,9 miliardy eur predstavujú výdavky na zabezpečenie rozpočtovo nekrytých titulov. Na strane príjmov sa zase zohľadňuje hotovostný výpadok daňových aj nedaňových príjmov vplyvom koronakrízy o 1,4 miliardy eur. Prezidentka taktiež oficiálne vrátila Národnej rade SR novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorá mala Úradu verejného zdravotníctva SR umožniť získať telefónne čísla cestovateľov prichádzajúcich na Slovensko z epidemiologicky menej bezpečných krajín. O tejto skutočnosti informovala hlava štátu ešte koncom júla.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, novela zákona, Pandémia, štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk - Zuzana Čaputová podpísala zmeny v rozpočte, tie počítajú s vplyvom koronavírusu aj s pôvodne nepokrytými výdavkami © SITA Všetky práva vyhradené.

3.8.2020 (Webnoviny.sk) - Bratislavskí hasiči momentálne zasahujú pri požiari na Rožňavskej ulici v Bratislave. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Farkasová z komunikačného oddelenia Prezídia Hasičského a záchranného zboru. Požiar vypukol pred piatou hodinou a zachvátil 18 unimobuniek, z ktorých úplne zhoreli už tri štvrtiny. Hasiči sa momentálne snažia dostať požiar pod kontrolu a ochladzujú okolité budovy. Doposiaľ sa pri ňom nikto nezranil. Na mieste zasahuje 21 hasičov s piatimi kusmi hasičskej techniky.

Viac k témam: hasiči, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Obrovský požiar vypukol na Rožňavskej ulici v Bratislave, zachvátil 18 unimobuniek © SITA Všetky práva vyhradené.

3.8.2020 (Webnoviny.sk) - Do dedinskej kaviarničky v severnom Grécku v pondelok narazilo malé výcvikové lietadlo. Pri nehode sa zranil mladý pilot, pričom spôsobil aj menšie škody na majetku. Incident sa stal počas ranného cvičného letu, počas ktorého samostatne letiaci 19-ročný pilot stratil kontrolu nad ľahkým lietadlom a narazil do veľkého stromu na hlavnom námestí v Proti, obci ležiacej v oblasti Serres východne od Solúna. Strom stlmil silu nárazu a lietadlo následne zasiahlo balkón na prvom poschodí kaviarne. Chvost stroja dopadol na priedomie budovy, ale nevznietil sa. Kaviareň bola v čase leteckej havárie zatvorená. Pilota previezli do nemocnice so zraneniami, ktoré neohrozujú jeho život. Podľa polície muž býva v susednej dedine a jeho matka bola v inkriminovanom čase v práci práve v Proti neďaleko miesta nehody.

Viac k témam: budova, grécka polícia, kaviareň, letecká nehoda, pilot
Zdroj: Webnoviny.sk - Malé lietadlo narazilo do balkóna kaviarne, mladého vodiča vo výcviku previezli do nemocnice © SITA Všetky práva vyhradené.

3.8.2020 (Webnoviny.sk) - V ugandskej rezervácii sa narodila samička nosorožca tuponosého južného (Ceratotherium simum simum). Nový prírastok, ktorý dostal meno Rhoda, tak zvýšil počet týchto živočíchov v Ziwa Rhino Sanctuary na 31. Narodenie prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter potvrdila nadácia Rhino Fund Uganda, ktorá uviedla, že mláďa aj matka Laloyo sú v poriadku. Nosorožce tuponosé, ktorého poddruhy sú južný a severný (Ceratotherium simum cottoni), do 80. rokov v Ugande vo voľnej prírode vyhubili. Ich počet sa však zvýšil po zavedení chovného programu v roku 2006, informujú miestne médiá. Na rozdiel od nosorožcov tuponosých severných nie sú ich južní príbuzní ohrození. Ich počet však klesol v dôsledku pytliactva.

Viac k témam: nosorožec, ohrozené druhy, príroda
Zdroj: Webnoviny.sk - V ugandskej rezervácií sa narodilo vzácne mláďa nosorožca tuponosého južného © SITA Všetky práva vyhradené.

3.8.2020 (Webnoviny.sk) - Za posledný júlový a prvé dva augustové dni skolabovalo na Slovensku v dôsledku vysokých teplôt 226 ľudí. Agentúru SITA o tom informovala vedúca oddelenia komunikácie a marketingu Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Alena Krčová. V piatok 31. júla riešili záchranári na Slovensku 77 kolapsov, v sobotu 1. augusta 71 kolapsov a v nedeľu 2. augusta 78 kolapsov. Najviac ľudí skolabovalo v Prešovskom kraji, kde celkovo počas piatka a víkendu zaznamenali záchranári 38 kolapsov. Podobná bola situácia v Košickom kraji, kde záchranári zasahovali pri 35 prípadoch kolapsu z tepla. V Nitrianskom kraji skolabovalo v piatok a počas víkendu 28 ľudí, v Banskobystrickom 26 ľudí. Rovnaký počet – 25 osôb malo kolaps v dôsledku horúčav v Bratislavskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji. Najmenej ich zaznamenala tiesňová linka v Žilinskom kraji, počas uvedených troch dní skolabovalo 22 ľudí. Najhoršia situácia bola v nedeľu 2. augusta v Prešovskom kraji. Počas jedného dňa tam skolabovalo 22 ľudí. V piatok 31. júla bolo najviac prípadov kolapsov v Košickom kraji (15), sobota bola z pohľadu množstva kolapsov najťažšia v Banskobystrickom kraji, kde záchranári zasahovali 11-krát.

Viac k témam: horúčavy, kolaps, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Letné horúčavy privodili kolaps viac ako 200 Slovákom, záchranári mali najviac práce na východe © SITA Všetky práva vyhradené.

3.8.2020 (Webnoviny.sk) - Nórska spoločnosť Hurtigruten prevádzkujúca výletné lode v pondelok pozastavila všetky plavby. Zároveň sa ospravedlnila za pochybenia po vypuknutí koronavírusu na plavidle MS Roald Amundsen, kde sa ochorením COVID-19 nakazili najmenej štyria cestujúci a 36 členov posádky.

Viac o téme: Koronavírus

Dovedna štyri desiatky pozitívne testovaných osôb umiestnili v nemocnici v severonórskom Tromsö za polárnym kruhom, kde momentálne kotví spomenutá loď. Okrem nej stopli aj prevádzku ďalších dvoch - MS Fridtjof Nansen and MS Spitsbergen.

Došlo k zlyhaniu v interných postupoch

"Z predbežného hodnotenia vyplynulo, že pri niekoľkých našich interných postupoch došlo k zlyhaniu," uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti Hurtigruten Daniel Skjeldam. Dodal, že vo firme, ktorá poskytuje plavby popri nórskych fjordoch medzi Bergenom na juhu a severne položeným Kirkenesom, dôjde ku kompletnému prešetreniu všetkých postupov.

Spoločnosť kontaktovala všetkých pasažierov

Spoločnosť kontaktovala všetkých pasažierov nachádzajúcich sa na lodi MS Roald Amundsen v dňoch 17. a 24. júla pri vyplávaní z Bergenu na Špicbergy, ktoré sú preslávené výskytom medveďov bielych. Po otestovaní 158 členov posádky malo 122 osôb negatívny výsledok. Na prvej plavbe sa zúčastnilo 209 návštevníkov, druhú absolvovalo 178 turistov.

Väčšina nakazených členov posádky bola z Filipín

Keďže výletná loď sa často využíva ako miestny trajekt, vírus mohli z paluby zaniesť do miestnych komunít cestujúci, ktorí vystúpili v priebehu trasy. Mesto Tromsö preto vyzvalo všetkých, ktorí cestovali loďou alebo s ňou prišli do kontaktu, aby sa spojili so zdravotníckymi orgánmi. Zatiaľ nie je známe, odkiaľ sa nákaza dostala na palubu lode, pretože hostia pochádzajú z celého sveta. Podľa nórskej tlačovej agentúry NTB však až 33 z 36 pozitívne testovaných členov posádky pochádza z Filipín.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Pandémia, výletná loď MS Roald Amundsen, výletné lode
Zdroj: Webnoviny.sk - Na nórskej výletnej lodi vypukol koronavírus, nakazili sa najmenej štyri desiatky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 4326

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner