18. jún 2021
Facebook

17.6.2021 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa plánuje zaviesť pre klientov elektronické zložky a nové elektronické služby. Uvádza sa to v návrhu strategických zámerov činnosti Sociálnej poisťovne na roky 2021 až 2026, ktoré vo štvrtok schválil parlament. Elektronická zložka klienta bude slúžiť na správu a spracovanie vstupných a výstupných dokumentov týkajúcich sa klienta a jeho väzby na sociálne poistenie.

Zníži sa spotreba materiálu

Poisťovňa od tohto kroku očakáva úsporu času pri agendových úkonoch v prospech občanov a zamestnávateľov, ale aj v prospech zamestnancov Sociálnej poisťovne. „Elektronické služby budú mať aj dopad na zníženie spotreby papiera a súvisiaceho spotrebného materiálu, resp. zníženie nákladov na doručovanie dokumentov klientom pri využití elektronického formátu," tvrdí Sociálna poisťovňa. Zavedenie elektronickej práceneschopnosti (PN) podľa poisťovne zabezpečí nahradenie listinného potvrdzovania dočasnej PN a žiadosti o nemocenské a náhradu príjmu pri dočasnej PN elektronickým vystavením dokumentu ošetrujúcim lekárom.

Štandardizácia klientských centier

„Prostredníctvom elektronickej výmeny údajov medzi lekármi, zamestnávateľmi, poistencami a Sociálnou poisťovňou budú vytvorené predpoklady na zavedenie novej elektronickej služby, ktorá po nasadení do bežného života prinesie hlavne časové úspory pri vybavovaní a potvrdzovaní súčasných papierových potvrdení jednotlivých dielov tlačiva dočasnej pracovnej neschopnosti," uvádza sa v materiáli. Zámerom poisťovne je aj štandardizovať klientske centrá, čím sa má zvýšiť kvalita kontaktných služieb poskytovaných poisťovňou, a to nárastom kvality poskytovaných služieb odborne zdatnými a komunikačne zručnými zamestnancami. „Zvýši sa bezpečnosť fyzického prostredia klientskych centier. V neposlednom rade bude zohľadňovaný aj environmentálny aspekt pri vytváraní služieb a prostredia klientskych centier," dodáva poisťovňa.

Viac k témam: elektronické služby, elektronické zložky
Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálna poisťovňa chce pre klientov zaviesť elektronické zložky a nové elektronické služby © SITA Všetky práva vyhradené.

17.6.2021 (Webnoviny.sk) - Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny budú klientom poskytovať bezplatné dlhové a rodinné poradenstvo. Vyplýva to z novely zákona o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti, ktorú vo štvrtok schválil parlament. Ako v pléne uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina), ide o technickú novelu zákona, ktorá umožní využiť na tento účel prostriedky z eurofondov. Pôsobnosť Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sa novelou zákona dopĺňa o kompetenciu na utváranie podmienok na poskytovanie bezplatného poradenstva pre fyzické osoby pri riešení ich problémov s dlhmi. Pôjde o bezplatné poradenstvo vrátane psychologického poradenstva zameraného na prevenciu vzniku duševných porúch.

Viac k témam: dlhy, rodina, úrad práce
Zdroj: Webnoviny.sk - Úradom práce pribudne nová úloha, klientom budú poskytovať dlhové a rodinné poradenstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

17.6.2021 (Webnoviny.sk) - Národná kriminálna agentúra (NAKA) podľa informácií televízie Joj rozšírila veľkopodnikateľovi Jozefovi Brhelovi pôvodné obvinenie v prípade Mýtnik. Údajne ho stíhajú aj pre pranie špinavých peňazí. Podľa zdroja televízie obvinenie rozšírili o pranie špinavých peňazí aj Františkovi Imreczemu a podnikateľovi Michalovi Suchobovi. Medzi ďalšími novými menami spomedzi obvinených je právnik žijúci v Česku, Martin Bahleda.

Viac k témam: akcia "Mýtnik"
Zdroj: Webnoviny.sk - Národná kriminálna agentúra rozšírila veľkopodnikateľovi Jozefovi Brhelovi obvinenie © SITA Všetky práva vyhradené.

17.6.2021 (Webnoviny.sk) - Európsky digitálny COVID pas bude na Slovensku kompletne pripravený k 1. júlu. Ten by mal občanom uľahčiť cestovanie medzi krajinami Európskej únie. Vo štvrtok o tom informovali štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus, štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík, štátny tajomník ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Marek Antal a generálny tajomník služobného úradu ministerstva zdravotníctva Peter Ferjančík. Tí sa stretli na zasadnutí Strategickej komisie pre európske záležitosti. „Dokončili sme vývoj všetkých potrebných častí IT systémov, ktoré budú slúžiť na podporu digitálneho zeleného certifikátu. V najbližších dňoch by mali prebiehať testy s tým, že by sme mali byť plne pripravený k 1. júlu,“ povedal Ferjančík. Štátni tajomníci však apelovali na občanov, aby pre šíriaci sa delta variant koronavírusu obmedzili cestovanie.

Viac k témam: cestovanie, COVID pas, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Európsky digitálny COVID pas budú mať občania Slovenska k dispozícii od 1. júla © SITA Všetky práva vyhradené.

17.6.2021 (Webnoviny.sk) - Ruská federácia je na Slovensku veľmi aktívna v oblasti hybridných operácií či kyberútokov. Povedal minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) počas panelu „NATO 2030: Ako sa tam dostať?“ na konferencií Globsec 2021 v Bratislave. Slovenský šéf rezortu obrany zároveň upozornil na to, že na Slovensku pôsobia aj ruské tajné služby. Varoval aj pred zneužívaním médií, propagandou či falošnými správami. „Ľudia na Slovensku vedia, že sme sa rozhodli vyhostiť šesť príslušníkov ruských tajných služieb, ktorí tu pôsobili pod diplomatickou zástierkou. Toto je realita, v ktorej žijeme a táto vláda sa sústredí na to ukázať všetkým, že tu nie sme na ihrisku,” pokračoval Naď. Minister tiež rozprával o Bezpečnostnej a Obrannej stratégii, ktorú vláda schválila 16. decembra.

Biden bol tvrdší

„Verím, že sme dostatočne reflektovali na súčasnú realitu. Áno, sú niektoré problémy, ktoré sú nám bližšie alebo ktoré považujeme za zložitejšie výzvy, ktoré sú pred nami,“ uviedol s tým, že sem patrí napríklad Rusko a kyberbezpečnosť. Zároveň dodal, že je potrebné myslieť aj na klimatické zmeny a ekológiu. Minister obrany si tiež myslí, že americký prezident Joe Biden bol po stretnutí s Vladimírom Putinom v Ženeve tvrdší, než očakával. Podľa slovenského šéfa rezortu obrany je to však dobrý signál najmä po tom, čo dala Bidenova administratíva „zelenú“ projektu Nord Stream 2. Zobraziť fotogalériu k článku:
Medzinárodná konferencia Globsec 2021

Tlak z Nemecka bol silný

„Toto bolo pre mňa prekvapujúce, aj keď niektorí hovoria, že sa to dalo očakávať, keďže tlak z Nemecka bol silný a prezident Biden nechcel ohrozovať vzťahy s Nemeckom,“ pokračoval. Minister však dodal, že diskusia medzi prezidentom Spojených štátov amerických a prezidentom Ruskej federácie prebiehala, ako sa očakávalo. „Toto stretnutie bolo dôležité pre stabilitu a pre signály k Rusku. Čím viac stretnutí budú títo prezidenti mať, tým lepšie. Na druhej strane, jediná vec, ktorú Putin počúva, sú silné slová a akcie. Angela Merkelová to vie. Ona ukázala, ako jednať s prezidentom Putinom. Verím, že prezident Biden sa bude s viac skúsenosťami vo svojej funkcii držať tejto striktnejšej komunikácie,“ skonštatoval Naď.

Limitovaní zákonom

Témou diskusie na konferencií Globsec bolo aj vyhlásenie šéfa Bieleho domu, že ak by zo strany Ruska došlo k ďalším kybernetickým útokom, „bude to mať následky“. „Hovoríme to desaťročie, že je veľmi náročné odpovedať oponentovi, ak ste limitovaní zákonom. Áno, sme schopní spraviť veci, ktoré by neboli pre niektorých možné si ani predstaviť. Ale nerobíme to, lebo sme limitovaní zákonmi. Ale ak na nás stále niekto tvrdo tlačí a stále viac, tak musíte konať. Musíme sa postaviť čelom k tejto novej situácii a adekvátne konať,“ uzavrel Naď.

Viac k témam: GLOBSEC, GLOBSEC 2021, kyberbezpečnosť, minister obrany SR, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko je na Slovensku veľmi aktívne v oblasti hybridných operácií či kyberútokov, tvrdí Naď © SITA Všetky práva vyhradené.

17.6.2021 (Webnoviny.sk) - Hasiči zasiahli pri vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala na rýchlostnej ceste R1 v smere zo Serede do Nitry. Zranili sa pri nej štyri osoby, z toho jedna maloletá. Zasahujúci hasiči poskytli zraneným predlekársku prvú pomoc a na havarovaných vozidlách vykonali protipožiarne opatrenia. Na mieste zasiahla aj Vrtuľníková záchranná zdravotná služba, ktorá previezla jednu zranenú osobu do nemocnice. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Katarína Križanová.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri vážnej nehode na ceste R1 zo Serede do Nitry sa zranili štyria ľudia, z toho jedno dieťa © SITA Všetky práva vyhradené.

17.6.2021 (Webnoviny.sk) - V poradí ôsmou tohtoročnou obeťou dopravných nehôd na cestách Trenčianskeho kraja je 35-ročný motocyklista z okresu Prievidza, ktorý neprežil stredajšiu podvečernú zrážku s traktorom na ceste II/574 medzi Ilavou a obcou Horná Poruba. O podrobnostiach tragédie informovala trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti. Podľa doterajších zistení motocyklista viedol motocykel zn. KTM smerom na obec Horná Poruba. „Pri prejazde ľavotočivou zákrutou neprispôsobil rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, ako aj iným okolnostiam, ktoré možno predvídať a zišiel s motocyklom na nespevnenú časť vozovky. V dôsledku toho sa stal motocykel nestabilný, vodič sa vrátil späť na vozovku, prešiel do protismeru, kde v tom čase jazdil 48-ročný vodič na traktore. Vodič traktora už nemohol zrážke s motocyklom zabrániť," uviedla polícia. Zrážka mala pre motocyklistu fatálne následky, svojim zraneniam podľahol na mieste dopravnej nehody. „Vodič traktora bol podrobený dychovej skúške na alkohol s negatívnym výsledkom, vodičovi motocykla bude odobratá krv pri súdnej pitve. Škoda na vozidlách bola predbežne vyčíslená na asi 5 200 eur," dodala polícia.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Motocyklistovi sa stala osudnou zrážka s traktorom na ceste medzi Ilavou a Hornou Porubou © SITA Všetky práva vyhradené.

17.6.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo na udržanie zamestnanosti už 1 miliardu 850,2 tisíca eur na základe viac ako 200-tisíc dohôd o poskytovaní pomoci. Ako uviedol rezort práce v tlačovej správe, čiastkové údaje za apríl naznačujú zintenzívnenie čerpania v odvetví priemyslu, ktorý po troch mesiacoch opäť odkrojil najväčší podiel z vyplatenej pomoci.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Za apríl najintenzívnejšie využívajú opatrenia na udržanie zamestnanosti opäť mikropodniky. Takmer 20 percent pomoci smeruje firmám pôsobiacim v priemysle a menej ako pätina celkovej sumy prúdi subjektom z veľkoobchodu a maloobchodu. Priemerná výška podpory na jedného pracujúceho za apríl dosahuje takmer 560 eur.

Malé podniky čerpajú najviac

Podniky s menej ako 10 zamestnancami naďalej čerpajú najväčšiu časť finančnej pomoci od štátu. Ich podiel na vyplatenej sume v tomto roku postupne rastie. Podľa predbežných údajov dosahuje za apríl až 54 percent, oproti januárovým 45 percentám. Malé podniky si udržujú stabilný podiel čerpania blízko hranice 20 percent. Pri kategórii stredných podnikov zaznamenáva rezort práce postupný útlm v ostatných štyroch mesiacoch. Zatiaľ čo v januári dosahoval podiel na čerpanej sume viac ako 16 percent, za apríl je to zatiaľ mierne pod 13 percent.

Podiel veľkých podnikov sa znižuje

Podiel veľkých podnikov na vyplatenej pomoci sa oproti predchádzajúcim mesiacom znižuje, v apríli predstavuje 10,8 percenta. Najväčšia časť vyplatenej pomoci za apríl smeruje na podporu firiem pôsobiacich v odvetví priemyslu, a to až takmer 20 percent. Podniky z odvetvia veľkoobchodu a maloobchodu čerpajú viac ako 19 percent. Kým začiatkom tohto roka smerovalo najviac peňazí z finančnej pomoci do veľkoobchodu a maloobchodu, dostupné čísla za apríl signalizujú opätovnú výmenu. Stavebníctvo a ubytovacie a stravovacie služby čerpajú za apríl 13,6 percenta, respektíve 14,4 percenta celkovej sumy. Zamestnávatelia a SZČO pôsobiaci v štyroch uvedených odvetviach spoločne čerpajú v jednotlivých mesiacoch okolo 70 percent pomoci.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, finančná pomoc, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba, zamestnanci, zamestnanosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo práce dalo firmám a SZČO na udržanie zamestnanosti takmer dve miliardy eur © SITA Všetky práva vyhradené.

17.6.2021 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 17. júna 16:34
Ústredný krízový štáb bude zasadať znovu v pondelok 21. júna. Dovtedy majú jednotlivé rezorty pripraviť konkrétnejšie návrhy, aby sa následne mohli prijať jednotlivé opatrenia. Informoval o tom minister vnútra Roman Mikulec. Ako uviedol, na zasadnutí krízového štábu si vypočuli informáciu ministerstva zdravotníctva o vývoji pandemickej situácie v okolitých krajinách, v rámci celej Európskej únie aj vo svete. Následne sa rozprávali o krokoch, ktoré treba prijať v nasledujúcom období.

Lepší prehľad o ľuďoch

„Pracovné skupiny pod Ústredným krízovým štábom dostali úlohy tak, aby sme o nich vedeli o rozhodovať a vedeli ich aj pretransformovať do uznesenia vlády, ktorá bude zasadať v stredu,“ uviedol minister vnútra.

Viac o téme: Koronavírus

Ako k úlohám pre svoj rezort povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, cieľom je, aby štát získal lepší prehľad o ľuďoch, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Ide najmä o kontroly na hraniciach, lepšiu možnosť vyhľadávania kontaktov, trasovanie v rámci prípravy na tretiu vlnu pandémie. Témou zasadnutia krízového štábu bol aj výskyt delta variantu koronavírusu. „Veľmi dôležitou úlohou bude informovať obyvateľov o tom, že jedinou slobodou je vakcinácia, pretože záujem o očkovanie v súčasnosti stagnuje,“ podotkol šéf rezortu zdravotníctva.

Dovolenky na Slovensku

Mikulec potvrdil aj možnosť opätovného zavedenia povinnej štátnej karantény. Pripustil tiež, že sa môže zmeniť cestovný COVID automat. Ministri aj infektológ Vladimír Krčméry opäť požiadali obyvateľov, aby dovolenky trávili na Slovensku. „Čo sa týka vycestovania, tam ľudia nebudú mať problém, otázka je, či budú môcť pricestovať naspäť,“ povedal infektológ. Odporučil by preto radšej dovolenky na Slovensku, poprípade v zahraničí, avšak v krajinách, odkiaľ sa ľudia vedia rýchlo vrátiť autom.

Dáta od operátorov

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak si myslí, že by sa mal sprísniť monitoring na hraniciach. Ako povedal pred rokovaním Ústredného krízového štábu, pravidlá by sa podľa neho mali upraviť takým spôsobom, aby štát vedel o prípadnom zavlečení delta variantu koronavírusu. Následne by sa mohli prijať potrebné opatrenia. S kontrolou prichádzajúcich občanov by mohli pomôcť dáta mobilných operátorov či pravidelnejšie preverovanie na slovenských hraniciach. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS). Dodal, že Slovensko rokuje aj s okolitými krajinami o dôslednejšej kontrole hraníc a letísk. „Napriek tomu, že sme si mysleli, že zelené krajiny budú cez leto bezpečné, nemusí to tak byť. Ja sa veľmi ospravedlňujem každému občanovi, ktorý to pochopil tak, že zelená krajina bude už zelenou navždy. To sa môže zo dňa na deň zmeniť,“ povedal Klus. Upozornil všetkých, ktorí cestujú mimo Slovensko, že sa môžu vrátiť do úplne iných podmienok, než za akých odchádzali.

Rizikový delta variant

Za rizikové považuje Krajniak to, že sa delta variant šíri v Portugalsku. „Pár kilometrov od našich hraníc bol pred dvoma dňami futbalový zápas, kde bolo niekoľko tisíc portugalských fanúšikov,“ podotkol. Dobré by bolo podľa neho urobiť skríningové opatrenia, aby epidemiológovia zistili, do akej miery je tento variant koronavírusu prítomný na Slovensku. K nemu sa pridáva aj Klus, podľa ktorého na Slovensko môže prísť tento variant a hrá sa len o čas, preto sa by sa malo zaočkovať čo najviac ľudí. Ako riziko teraz vníma aj futbalový zápas v rámci Majstrovstiev Európy vo futbale medzi Portugalskom a Maďarskom v Budapešti, na ktorý mohli vycestovať aj slovenskí občania.

Viac k témam: cestovanie, COVID-19, Koronavírus, štátna karanténa
Zdroj: Webnoviny.sk - Rokovanie krízového štábu je prerušené do pondelka, uvažuje sa o štátnej karanténe i prísnejšej kontrole hraníc © SITA Všetky práva vyhradené.

17.6.2021 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 17. júna 16:45
Strana Za ľudí presadzuje, aby sa sadzba dane z príjmov právnických osôb znížila zo súčasných 21 % na 19 % a zaviedla sa pre firmy jednotná sadzba dane. Daňovo-odvodová reforma by tiež mala zaviesť zvýhodnené odpisovanie investícií do Industry 4.0, zvýšenie superodpočtu na výskum a vývoj a zníženie sadzby na sociálne poistenie pre zamestnávateľov o jeden percentuálny bod. Na štvrtkovej tlačovej besede to uviedol hlavný odborník strany Za ľudí pre ekonomické témy a poradca ministra financií Tomáš Meravý. „Pôjdeme s tým za ministrom financií," povedal.

Náklady na reformu daní a odvodov

Zníženie sadzby dane pre firmy by podľa Meravého stálo štátnu kasu 240 miliónov eur, zvýšenie superodpočtu na výskum a vývoj 100 miliónov eur a zníženie sadzby na sociálne odvody pre zamestnávateľov o jeden percentuálny bod 370 miliónov eur. Spolu teda ide o sumu 710 miliónov eur. Tieto náklady na reformu daní a odvodov by mala vláda podľa neho vykryť zrušením oslobodení a výnimiek v daniach z príjmov a spotrebných daniach v sume zhruba 200 miliónov eur, zvýšením spotrebných daní na cigarety a alkohol.

Nárast výdavkov verejnej správy

„Ako o jednej možností sme ochotní uvažovať napríklad o vyššom zdanení dividend a kapitálových ziskov," povedal. Podľa Meravého tiež treba hovoriť o zmrazení nárastu osobných výdavkov vo verejnej správe, ktoré v minulých rokoch silne rástli. Zvyšných 130 miliónov eur možno podľa ekonomického experta strany Za ľudí nájsť cez vyššie majetkové dane na automobily alebo nehnuteľnosti. Podľa Meravého by sa mohli výraznejšie zdaniť luxusné autá.

Príklady škrtov výdavkov

Ak by bola situácia v rozpočte lepšia a ak by bolo zloženie tejto vlády iné, viem si predstaviť, že by sme ešte viac zamerali tento balíček na škrty na výdavkovej strane," povedal expert strany Za ľudí. Ako príklad uviedol rušenie trinástych dôchodkov, či vlakov zadarmo pre študentov a dôchodcov. Jeden koaličný partner by podľa neho takéto škrty zablokoval.

Prioritou sú prorodinné zmeny

Ako pre agentúru SITA uviedol tlačový odbor ministerstva financií, absolútnou prioritou ministra financií Igora Matoviča je presadenie zásadných prorodinných zmien v nastavení daňovo-odvodového systému na Slovensku. „Návrh daňovo-odvodovej reformy je v týchto dňoch podrobený finálnym prepočtom na ministerstve financií a bude v dohľadnom čase predstavený koaličným partnerom a verejnosti," informovalo ministerstvo. Rezort víta akýkoľvek zodpovedný návrh zmien od koaličných partnerov, ktorý okrem zníženia sadzieb prináša aj plány na financovanie týchto zmien. „Za taký považujeme aj dnes predstavený návrh strany Za ľudí," dodalo ministerstvo financií.

Matovič chce novú reformu

Daňovo-odvodovú reformu stále nepoznáme. Minister financií Igor Matovič začiatkom mája tohto roka na tlačovej besede povedal, že Slovensko potrebuje poctivú a prorodinnú reformu, ktorá zjednoduší daňový systém a dane budú spravodlivé a férové. Avizoval zavedenie 200-eurového príspevku na dieťa mesačne až do jeho dospelosti. Tiež chce zjednodušiť daňovo-odvodový systém tak, aby v prípade zamestnaneckého pomeru bola z ceny práce odpočítateľná len jedna daň a jeden odvod. Cieľom reformy sú podľa Matoviča aj férové dane, čo v praxi znamená, že všetci ľudia majú za rovnakú formu práce pre toho istého zamestnávateľa platiť tie isté dane a odvody.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: daň z príjmov právnických osôb, dane, daňovo-odvodová reforma, Industry 4.0, minister financií SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Strana Za ľudí presadzuje nižšie dane a odvody pre zamestnávateľov, diskutovať chcú aj s Matovičom (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 5347

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner