26. október 2020
Facebook

25.10.2020 (Webnoviny.sk) - Nové prípady ochorenia COVID-19 v severnej časti mesta Melbourne spôsobili, že zdravotnícke úrady austrálskeho štátu Viktória odložili ďalšie uvoľnenie pohybu. Premiér štátu Viktória Daniel Andrews mal v nedeľu ohlásiť zmiernenie reštrikcií, ale štát čaká na výsledky testov 3-tisíc ľudí v severnej časti Melbourne, ktorým vzorky odobrali v uplynulých 24 hodinách. Premiér to však označil len za "bezpečnostnú prestávku", aby sa vylúčilo rozsiahle komunitné šírenie koronavírusu.

Viac o téme: Koronavírus

K súčasným opatreniam v štáte Viktória patrí nosenie rúšok a zákaz cestovania na väčšiu vzdialenosť ako 25 kilometrov od bydliska. Na začiatku druhej vlny pandémie, ktorá sa v štáte začala pred dvomi mesiacmi, platil aj zákaz nočného vychádzania a zatvorená bola väčšina firiem. V nedeľu štát Viktória nahlásil sedem nových prípadov koronavírusu, pričom šesť z nich bolo v severnej časti hlavného mesta Melbourne.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Austrálsky štát Viktória odložil zmiernenie opatrení proti šíreniu koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.

25.10.2020 (Webnoviny.sk) - Pápež František v nedeľu vymenoval 13 nových kardinálov. Je medzi nimi aj arcibiskup Washingtonu Wilton Gregory, ktorý sa tak stane prvým americkým černochom na poste kardinála. Veriacim na Námestí svätého Petra pápež povedal, že títo duchovní budú povýšení do kardinálskeho stavu na slávnosti 28. novembra. Hlava katolíckej cirkvi požiadala o modlitby, aby noví kardináli "mohli pomôcť v mojej službe na pozícii rímskeho biskupa pre dobro všetkých zbožných, Bohu verných ľudí". Deviati noví kardináli majú menej ako 80 rokov, čiže sú oprávnení na konkláve voliť nového pápeža. Niektorí kardináli stoja na čele vplyvných vatikánskych úradov a pápeži od nich často žiadajú rady.

Viac k témam: kardinál, pápež
Zdroj: Webnoviny.sk - Pápež vymenoval nových kardinálov, Amerika má prvého černocha na tomto poste © SITA Všetky práva vyhradené.

25.10.2020 (Webnoviny.sk) - Testovať vo vlastnej réžii bude môcť viacero firiem a tiež poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Informovalo o tom Ministerstvo obrany SR. „Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 4 000 zamestnancov, ich budú môcť testovať vo vlastnej réžii. Štát im na účely hromadného firemného testovania poskytne antigénové testy, certifikáty a príslušníka Ozbrojených síl SR, ktorý bude na priebeh testovania dohliadať,“ uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Odberové miesta musia spĺňať podmienky

Predpokladom testovania vo vlastnej réžii je schopnosť firiem zabezpečiť odborný zdravotnícky a administratívny personál. „Rovnako, ako v prípade odberových miest celoplošného testovania, platí, že odberové miesta firiem musia spĺňať všetky podmienky stanovené Regionálnym úradom verejného zdravotníctva,“ upozornila Martina Kovaľ Kakaščíková.

Viac o téme: Koronavírus

Ďalšou podmienkou je, aby testovanie v rámci firiem prebehlo v termínoch kopírujúcich celoplošné testovania obyvateľov SR a aby boli výsledky testovania poskytnuté Národnému centru zdravotníckych informácií.

Záujemcovia musia poslať žiadosť

Možnosť testovať vo vlastnej réžii budú mať tiež nemocnice, polikliniky a ďalší poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. „V tomto prípade je podmienkou prístup testujúceho subjektu do Národného centra zdravotníckych informácií a tiež nesfalšovateľné certifikáty,“ konštatovala Kovaľ Kakaščíková. Firmy a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí majú záujem o testovanie vo vlastnej réžii, sa musia prihlásiť sa žiadosťou na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. do 27. októbra 2020 do 12. hodiny.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, testovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Veľké firmy budú môcť testovať na koronavírus vo vlastnej réžii, štát im poskytne prostriedky © SITA Všetky práva vyhradené.

25.10.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová kontaktovala niektoré zariadenia pre seniorov. Vyjadrila im podporu a informovala sa o tom, čo im chýba. Prezidentka o tom informuje na sociálnej sieti. „Zväčša im chýbajú konkrétne informácie, ale, žiaľ, stále aj prisľúbené odmeny, čo by sa už konečne malo zmeniť," podotkla.

Viac o téme: Koronavírus

S rastúcim počtom nakazených sa obávam obzvlášť o tých najzraniteľnejších. Intenzívne myslím na ľudí pracujúcich alebo žijúcich v zariadeniach pre seniorov. O to viac, keď sa dopočujem, že sa do niektorého z nich dostala nákaza," doplnila hlava štátu.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, prezidentka SR, zariadenia pre seniorov
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová kontaktovala zariadenia pre seniorov, zaujímala sa o ich potreby (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

25.10.2020 (Webnoviny.sk) - Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku. Kým ku koncu februára tohto roka u nás pracovalo 78,2-tisíca občanov z iných krajín, ku koncu septembra sa ich počet postupne znížil na 72,6-tisíca. Medziročne pritom na Slovensku minulý mesiac pracovalo o 1,9-tisíca cudzincov menej.

Najpočetnejšia skupina z Ukrajiny

Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú naďalej Ukrajinci. V septembri tohto roka ich na slovenskom trhu práce ubudlo 375, čím sa celkový počet Ukrajincov pracujúcich u nás znížil na 20,8-tisíca.

Počet Srbov pracujúcich na Slovensku minulý mesiac klesol o 564 osôb na 11,2-tisíca. Spomedzi občanov z krajín Európskej únie bolo na Slovensku najviac Rumunov, ktorých u nás pracovalo 8,1-tisíca, nasledovali Česi so 6-tisíc pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo 5-tisíc.

Štvrtina cudzincov v Bratislave

Viac ako štvrtina cudzincov na Slovensku pracovala ku koncu septembra tohto roka v Bratislave. V piatich okresoch hlavného mesta Slovenska bolo totiž zamestnaných 20,7-tisíca cudzincov. Nasleduje okres Trnava, ktorý v rovnakom období zaevidoval 6,4-tisíca zamestnaných cudzincov. Úrad práce v Malackách vykázal 3,3-tisíca pracujúcich občanov pochádzajúcich z iných krajín. Naopak, len desať cudzích štátnych príslušníkov pracovalo na konci septembra v okrese Medzilaborce.

Viac k témam: cudzinci, Ekonomické dopady koronavírusu, pracovná sila
Zdroj: Webnoviny.sk - Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku, najviac ubúda Srbov a Ukrajincov © SITA Všetky práva vyhradené.

25.10.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensko má na 100 000 obyvateľov viac policajtov ako krajiny V3 (ČR, Maďarsko, Poľsko), konkrétne o 14 % a tiež viac ako EÚ15 (staré členské štáty Európskej únie), konkrétne o 21 %. Konštatuje to vládou schválený Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2021 až 2023.

Vyššie výdavky oproti krajinám V3

"V slovenskom policajnom zbore pracuje takmer 22-tisíc príslušníkov. Medzinárodne nadpriemerný počet príslušníkov policajného zboru zvyšuje výdavky spojené s jeho činnosťou, oproti krajinám V3 sú vyššie o 10 %," konštatuje dokument. Na druhej strane, napriek vyšším výdavkom je podľa dokumentu nedôvera v políciu najväčšia spomedzi krajín EÚ. "V rámci EÚ15 polícii nedôveruje v priemere 20 % obyvateľov, v rámci V3 je priemer 35 %. Na Slovensku nedôveruje polícii až 55 % obyvateľov," uvádza sa v materiáli. Problematický je podľa dokumentu aj vývoj nedôvery v políciu, ktorá, na rozdiel od krajín V3, na Slovensku neklesá. "V krajinách V3 je pozitívny vývoj zjavný, v Českej republike klesla nedôvera o 15 percentuálnych bodov od roku 2014," konštatuje dokument.

Na globálne pomery bezpečná krajina

Materiál ďalej uvádza, že Slovensko je na globálne pomery bezpečnou krajinou, pričom v rokoch 2014 až 2018 malo na 100-tisíc obyvateľov v priemere 1,2 vraždy. "Je však v horšej polovici krajín EÚ28 (celá únia), má viac vrážd oproti priemeru V3 (0,8), ako aj priemeru EÚ15 (1,0)," uvádza sa v materiáli s tým, že údaje o vraždách sú bežným ukazovateľom medzinárodného hodnotenia zločinnosti, keďže sú ľahšie identifikovateľné oproti iným zločinom (napríklad domáce násilie) a podobne definované v rôznych právnych systémoch. Dokument tiež konštatuje, že objasnenosť trestných činov v SR stúpa, medzinárodné porovnanie komplikuje rôzna metodika. Slovensko podľa dokumentu dosahuje porovnateľné výsledky ako V3 susedia aj v inom, subjektívnom ukazovateli bezpečnosti, konkrétne pocite bezpečia pri večernej chôdzi domov. "Na Slovensku sa cíti večer bezpečne 64 %, čo je o iba o 1 percentuálny bod menej ako v susedných krajinách V3, stále však o 10 percentuálnych bodov menej ako v krajinách EÚ15. Trend je však pozitívny a spolu so znižujúcou sa mierou vrážd to signalizuje zlepšujúcu sa situáciu objektívnej aj subjektívnej osobnej bezpečnosti," dodal materiál.

Viac k témam: návrh rozpočtu
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko má medzinárodne nadpriemerný počet policajtov, dôvera v políciu je však nízka © SITA Všetky práva vyhradené.

25.10.2020 (Webnoviny.sk) - Najdôveryhodnejším ministrom súčasnej vlády je šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík (SaS). Dôveruje mu 47,4 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý uskutočnila od 7. do 15. októbra na vzorke 1 014 respondentov pre televíziu Markíza.

V prvej trojke aj Budaj a Kolíková

Za Sulíkom nasleduje minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO), ktorému dôveruje 46,4 percenta. Ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí) dôveruje 44,8 percenta, šéfovi rezortu školstva Branislavovi Gröhlingovi 44, 6 percenta a šéfovi rezortu diplomacie Ivanovi Korčokovi (nom. SaS) 40,8 percenta respondentov. Ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Milanovi Krajniakovi (Sme rodina) vyslovilo dôveru 38,6 percenta opýtaných, ministrovi zdravotníctva za Marekovi Krajčímu (OĽaNO) 38,4 percenta a šéfovi rezortu obrany Jaroslavovi Naďovi (OĽaNO) 37,9 percenta.

Matovičovi dôveruje takmer tretina ľudí

Na ďalších priečkach sa umiestnili ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová (34,3 percenta), minister vnútra Roman Mikulec za OĽaNO (34 percent), minister financií za OĽaNO Eduard Heger (33,7 percenta), šéf rezortu dopravy Andrej Doležal (32,8 percenta). Premiér a predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič (31,3 percenta) je až na 13. mieste. Za ním ešte skončili ministerka kultúry za OĽaNO Natália Milanová (30,7 percenta), minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (29,9 percenta) a podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie za Sme rodina Štefan Holý (20,4 percenta).
Člen vlády Dôvera Nedôvera
Richard Sulík 47,4% 50,3%
Ján Budaj 46,4% 46,1%
Mária Kolíková 44,8% 40%
Branislav Gröhling 44,6% 42,3%
Ivan Korčok 40,8% 42,3%
Milan Krajniak 38,6% 55,3%
Marek Krajčí 38,4% 57%
Jaroslav Naď 37,9% 48,7%
Veronika Remišová 34,3% 61,1%
Roman Mikulec 34% 48,7%
Eduard Heger 33,7% 55,9%
Andrej Doležal 32,8% 44,7%
Igor Matovič 31,3% 67,1%
Natália Milanová 30,7% 46,8%
Ján Mičovský 29,9% 48,3%
Štefan Holý 20,7% 40,2%


Viac k témam: prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Sulík je najdôveryhodnejším ministrom súčasnej vlády, Matovič je v rebríčku až na 13. mieste © SITA Všetky práva vyhradené.

25.10.2020 (Webnoviny.sk) - V obnovenom hlasovaní o najlepšieho športovca mesiaca na Slovensku v septembri 2020 zvíťazil hokejista Erik Černák. O triumfe obrancu tímu NHL Tampa Bay Lightning rozhodla takmer dvadsiatka hlasujúcich a až na jednu výnimku sa jednoznačne priklonili na stranu čerstvého víťaza Stanleyho pohára.

Zmena v hlasovaní

Informuje o tom portál olympic.sk. Dvadsaťtriročný obranca získal prestížny Stanley Cup už vo svojej druhej sezóne v NHL a celkovo ako desiaty hokejista narodený na Slovensku. Tampa Bay zdolala vo finálovej sérii Dallas 4:2 na zápasy. Vďaka Slovenskému olympijskému a športovému výboru (SOŠV) sa od októbra 2020 opätovne spustilo hlasovanie v ankete Športovec mesiaca. V ankete po novom hlasujú členovia mediálnej a edičnej komisie SOŠV, ako aj zástupcovia športových redakcií celoslovenských médií a poprední predstavitelia SOŠV. Každý mohol hlasovať iba za jedno meno z nominovaných úspešných športovcov, či kolektívov za mesiac september 2020.

Anketu ukončil koronavírus

Predchádzajúca anketa Športovec mesiaca trvala od roku 2015. Svoje pôsobenie ukončila v marci tohto roku na začiatku prvej vlny koronavírusu, keď došlo k celoplošnému zastaveniu športu na Slovensku aj vo svete. Anketu pripravovali organizátori tradičnej slávnosti Športovec roka a jej výsledky vyhlasovali na obrazovke RTVS. Medzi jej víťazmi sa najčastejšie objavovali lyžiarka Petra Vlhová a cyklista Peter Sagan.

Viac k témam: najlepší športovec, NHL, Stanleyho pohár
Zdroj: Webnoviny.sk - Erik Černák zvíťazil v obnovenej ankete o športovca mesiaca, triumf bol jednoznačný © SITA Všetky práva vyhradené.

25.10.2020 (Webnoviny.sk) - Opakované nominovanie predsedu opozičnej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu do čela osobitého kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva svedčí o veľkej kríze osobností v ĽSNS. Pre agentúru SITA to uviedla politologička Renáta Dulinová Bzdilová z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Koalícia má s Kotlebom problém

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) majú na aktuálnej 16. schôdzi voliť predsedu spomínaného parlamentného výboru. Kotlebovci do tejto funkcie už po niekoľký raz navrhli svojho straníckeho šéfa. V doterajších voľbách sa totiž členom zákonodarného orgánu nepodarilo zvoliť Kotlebu do čela výboru, problém s ním majú predovšetkým koaliční poslanci. Politologička zdôraznila, že Kotleba bol na tento post niekoľkokrát nominovaný a niekoľkokrát neprešiel. „Pred časom bol dokonca Špecializovaným trestným súdom neprávoplatne odsúdený za podporu a propagáciu skupín smerujúcich k potláčaniu základných ľudských práv na štyri roky a štyri mesiace väzenia, proti ktorému sa odvolal. ĽSNS trpí skutočne veľkou krízou osobností, ak nemôže navrhnúť niekoho, kto nemá rôznymi kauzami ,pošramotenú´ minulosť a bez problémov by prešiel,“ priblížila.

Patová situácia nikomu neprospieva

Parlamentný výbor nemá svoje vedenie už niekoľko mesiacov. Táto patová situácia podľa Dulinovej Bzdilovej nikomu neprospieva. Ak má strana ĽSNS podľa jej slov skutočný záujem, aby Slovenská republika prosperovala, je vhodné, aby navrhli iného kandidáta. „V prípade, ak tak neurobia, je to len znak ich neústupčivosti a robenia politických ramien. Skutočný záujem o fungovanie tohto výboru teda z ich strany nie je,“ myslí si politologička. Vedenie výboru na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva patrí na základe dohody medzi parlamentnými politickými stranami práve opozícii. Dohody sa majú podľa politologičky dodržiavať a plniť. Riešenie vidí taktiež v tom, že ak strana ĽSNS bude robiť aj naďalej obštrukcie, daný výbor opozícii zostane, no inej politickej strane. „V čase pandémie koronavírusu potrebujeme, aby fungovali všetky zložky štátu a aj tak budeme mať čo robiť, aby sme to s čo najmenšími škodami ustáli,” uzavrela Dulinová Bzdilová.

Viac k témam: Národná rada SR, Osobitný kontrolný výbor NR SR, politológ
Zdroj: Webnoviny.sk - Znovunominovanie Kotlebu za šéfa výboru svedčí podľa politologičky o kríze osobností v ĽSNS © SITA Všetky práva vyhradené.

25.10.2020 (Webnoviny.sk) - Taliansko prinajmenšom na mesiac prijíma nové reštrikcie, aby bojovalo proti rastu počtu prípadov koronavírusu. Dekrét o nových opatreniach podpísal premiér Giuseppe Conte v nedeľu s platnosťou od pondelka prinajmenšom do 24. novembra.

Zatvoria aj lyžiarske strediská

Obyvatelia krajiny, okrem detí vo veku do 6 rokov, budú musieť nosiť rúška aj v exteriéri, zatvoria sa telocvične, plavárne a kiná. Kaviarne a reštaurácie budú môcť byť otvorené iba do 18-tej hodiny. Lyžiarske strediská budú zatvorené.

Školy zostanú otvorené

Základné a stredné školy zostanú otvorené, ale 75 percent študentov stredných škôl musí mať dištančné vzdelávanie. Celkový počet prípadov koronavírusu od začiatku pandémie v Taliansku v sobotu prekročil hranicu pol milióna. Denný počet nových infekcií v posledných dvoch dňoch bol takmer na úrovni 20-tisíc.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Taliansko pritvrdzuje v boji proti šíreniu koronavírusu, nové opatrenia potrvajú aspoň mesiac © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 4578

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner