24. júl 2019
Facebook

24.7.2019 (Webnoviny.sk) - Izrael vykonal útok v provincii Dará na juhu Sýrie, pričom sa zameral na vrch Tel al-Hára, na ktorom sa nachádzajú stanovištia sýrskej armády. Informujú o tom sýrska štátna televízia a tlačová agentúra SANA s tým, že "izraelská agresia" spôsobila materiálne škody, no nevyžiadala si mŕtvych ani zranených. Bližšie podrobnosti o útoku, ktorý sa stal v stredu skoro ráno, ale neposkytli. Izrael už zaútočil na tú istú oblasť aj minulý mesiac. Izrael zväčša nekomentuje správy o útokoch v Sýrii, no nedávno sa priznal k napadnutiu iránskych cieľov na území krajiny.

Viac k témam: sýrska armáda, vrch Tel al-Hára
Zdroj: Webnoviny.sk - Izrael zaútočil v provincii Dará, opäť sa zameral na vrch Tel al-Hára © SITA Všetky práva vyhradené.

24.7.2019 (Webnoviny.sk) - Koniec júla bude podľa meteorológov na Slovensku horúci. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na nasledujúce dni výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami pre celé juhozápadné Slovensko. V stredu by mohli teploty poobede vystúpiť na 33 stupňov Celzia. Koniec týždňa sa môžu vyskytnúť aj takzvané supertropické dni, keď sa budú teploty blížiť k 35°C. Podľa predpovedí čakajú juhozápad aj tropické noci nad 20 stupňov Celzia. SHMÚ nepredpokladá, že sa vyskytnú zrážky, na tento týždeň ich nehlási v žiadnej časti Slovenska.

Viac k témam: horúčavy, predpoveď počasia, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav
Zdroj: Webnoviny.sk - Zvyšok júla bude na Slovensku horúci, môžu sa vyskytnúť aj supertropické dni © SITA Všetky práva vyhradené.

24.7.2019 (Webnoviny.sk) - Mexická federálna polícia našla 150 migrantov skrytých v návese kamióna, kde strávili niekoľko dní bez jedla a vody. Ministerstvo pre verejnú bezpečnosť informovalo, že polícia odstavila kamión na diaľnici v štáte Veracruz po tom, čo s ním vodič nedokázal ísť v jednom jazdnom pruhu a takmer narazil do policajného auta. Nákladiak mal údajne prevážať ovocie a zeleninu, no keď ho policajti zastavili, počuli z nákladného priestoru búchanie a volanie ľudí o pomoc. Medzi migrantmi, ktorých našli, bolo 66 mladistvých a 36 žien. Väčšina migrantov pochádza z Guatemaly, Hondurasu a Salvádoru, šiesti sú Ekvádorčania. V ostatných týždňoch úrady našli stovky migrantov v prepravníkoch, ktoré boli označené ako nákladné zásielky.

Viac k témam: imigranti, migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Mexická polícia našla v kamióne desiatky migrantov, boli niekoľko dní bez jedla a vody © SITA Všetky práva vyhradené.

24.7.2019 (Webnoviny.sk) - Strana ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vysoko zvíťazila v nedeľňajších parlamentných voľbách a obsadí v parlamente nadpolovičnú väčšinu kresiel. Vyplýva to z takmer úplných výsledkov volieb, ktoré v utorok večer po spočítaní 98,54 percenta odovzdaných hlasov zverejnila ukrajinská Ústredná volebná komisia. Strana Sluha ľudu, odvodzujúca svoj názov od rovnomenného televízneho seriálu, v ktorom hral Zelenskyj hlavnú rolu, získala 43 percent v boji o 225 parlamentných kresiel, o ktorých sa rozhodovalo pomerným systémom, a k tomu 176 z celkového počtu 199 kresiel v jednomandátových obvodoch. Dokopy bude teda Sluha ľudu disponovať až 253 z celkového počtu 450 parlamentných kresiel.

Putinov priateľ a krstný otec

Na druhom mieste skončilo s veľkým odstupom zoskupenie Opozičná platforma - Za život, ktoré získalo 13 percent hlasov celonárodne plus 19 kresiel z jednomandátových obvodov. Spolu bude mať tento subjekt 44 poslancov. Ide o proruskú a euroskeptickú koalíciu pod vedením oligarchu Viktora Medvedčuka, blízkeho priateľa ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý je aj krstným otcom jeho dcéry. Do parlamentu sa ešte dostali tri ďalšie strany - Všeukrajinské združenie Otčina expremiérky Julije Tymošenkovej, ktoré bude mať 25 poslancov, Európska solidarita bývalého prezidenta Petra Porošenka, ktorá bude mať tiež 25 poslancov, a liberálna proeurópska strana Hlas, ktorú založil spevák ukrajinskej rockovej kapely Okean Elzy Svjatoslav Vakarčuk. Tá bude disponovať dvadsiatimi parlamentnými kreslami. Zvyšné kreslá obsadili nezávislí kandidáti, kandidujúci v jednomandátových obvodoch.

Nacionalisti mimo parlamentu

Mimo parlamentu skončili obe nacionalistické strany, ktoré majú blízko ku krajnej pravici, teda Všeukrajinský zväz Sloboda a Radikálna strana, a tiež strana súčasného premiéra Volodymyra Hrojsmana Ukrajinská stratégia. Zelenskyj tesne po nedeľňajšom volebnom víťazstve vyhlásil, že jeho hlavnými prioritami bude ukončenie vojny na východe Ukrajiny s proruskými separatistami podporovanými Moskvou, a boj proti korupcii. "Hlavné priority pre nás, a pre každého Ukrajinca, sú zastavenie vojny, návrat našich zajatcov (držaných Ruskom - pozn. SITA) a víťazstvo nad korupciou, ktorá sa naďalej na Ukrajine drží," povedal Zelenskyj. Prezident tiež avizoval, že by chcel, aby parlament, ktorý z týchto volieb vzíde, zrušil poslaneckú imunitu.

Viac k témam: parlamentné voľby na Ukrajine, Sluha ľudu
Zdroj: Webnoviny.sk - Zelenského strana môže na Ukrajine vládnuť sama, do parlamentu sa dostal aj Putinov priateľ © SITA Všetky práva vyhradené.

23.7.2019 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump sa počas prejavu na akcii mládežníckej organizácie Turning Point USA slovne pustil do ďalšej demokratickej kongresmanky za štát Michigan. Trump kritizoval Rashidu Tlaib, ktorá podľa neho "v žiadnom prípade nezastupuje hodnoty ľudí z Michiganu". Nazval ju tiež "zlomyseľnou" a "šialeným pomätencom". Trump už viac ako týždeň útočí na štyri mladé kongresmanky za Demokratickú stranu, ktoré spája to, že sú ostrými kritičkami jeho politiky. V jednom zo svojich tweetov uviedol, že ak sa kongresmankám nepáči Amerika, mali by sa vrátiť do svojich krajín. Všetky sú pritom Američanky a tri z nich sa narodili v Spojených štátoch. Kauza je výbušná najmä tým, že žiadna z týchto žien nie je biela Američanka, a preto Trumpove vyjadrenia silno zaváňajú rasizmom. Americký prezident v minulosti už viackrát vyhlásil, že nie je rasista, vždy po čase sa však vráti k výrokom, ktoré toto jeho tvrdenie spochybňujú.

Zdroj: Webnoviny.sk - Trump neprestáva útočiť, demokratickú kongresmanku za Michigan nazval šialeným pomätencom © SITA Všetky práva vyhradené.

23.7.2019 (Webnoviny.sk) - Slovensko verí, že na Ukrajine vznikne nová vláda so silným demokratickým mandátom, s ktorou budeme spolupracovať na prehlbovaní dobrých susedských vzťahov a bilaterálnych kontaktov. Uvádza sa to vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí k predčasným voľbám na Ukrajine. "Slovenská republika kontinuálne podporuje reformný proces v Ukrajine, ktorého úspešné zvládnutie je základom pre jej európske a euroatlantické ašpirácie," píše sa vo vyhlásení s tým, že Slovensko naďalej podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc. Ministerstvo zároveň ocenilo, že ukrajinské parlamentné voľby boli pokojné a transparentné, v súlade s medzinárodnými štandardmi. Cez víkend sa na Ukrajine konali predčasné parlamentné voľby. Vyhrala v nich strana prezidenta Volodymyra Zelenského Sluha ľudu. Prezident je v úrade od jari.

Viac k témam: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, parlamentné voľby na Ukrajine
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská diplomacia verí, že na Ukrajine vznikne nová vláda so silným demokratickým mandátom © SITA Všetky práva vyhradené.

23.7.2019 (Webnoviny.sk) - Bývalý izraelský premiér Ehud Barak sa ospravedlnil za smrť 13 arabských protestujúcich, ktorých v roku 2000 zabila izraelská polícia. Barak, ktorý sa pred septembrovými parlamentnými voľbami vrátil na politickú scénu, v utorok vyhlásil, že "protestujúcich nemôžu zabíjať bezpečnostné sily ich krajiny". Reagoval tak na názor v novinách, ktorý napísal poslanec ľavicovej strany Merec a ktorý ho vyzval, aby sa ospravedlnil za zabitia z októbra 2000, ktoré sa stali v úvodných týždňoch druhej palestínskej intifády, keď bol Barak izraelským premiérom.

Viac k témam: protest, zabitie
Zdroj: Webnoviny.sk - Expremiér Izraela Ehud Barak sa ospravedlnil za smrť arabských protestujúcich v roku 2000 © SITA Všetky práva vyhradené.

23.7.2019 (Webnoviny.sk) - Osem ľudí zahynulo v Nepále pri zosuve pôdy, ktorý zavalil domy v dvoch odľahlých horských dedinách. Ďalšie dve osoby sú nezvestné. Predstaviteľ nepálskej štátnej správy Jadhunath Poudjal uviedol, že zosuv, ku ktorému došlo v utorok na úsvite, pochoval najmenej päť domov v čase, keď ich obyvatelia ešte spali. Dedinčania zatiaľ vytiahli dvoch živých ľudí, ale stále pátrajú po dvoch nezvestných. Postihnuté dediny v okrese Gulmi približne 200 kilometrov západne od hlavného mesta Káthmandu sú odľahlé a dostať sa k ním dá len niekoľko hodín trvajúcou chôdzou. Prístup do oblasti sťažili aj pokračujúce dažde. Monzúnové dažde od 12. júla v Nepále už zabili približne 90 ľudí. Dôvodom boli väčšinou povodne v južnej rovinatej oblasti a zosuvy pôdy v horskom teréne.

Viac k témam: monzúnové dažde, zosuv pôdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Zosuv pôdy v dvoch odľahlých dedinách Nepálu pochoval niekoľko ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

23.7.2019 (Webnoviny.sk) - Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj, ktorý iba nedávno rezignoval na svoju funkciu, odcestoval do holandského Haagu, aby sa zúčastnil vypočutia pred špeciálnym súdom, ktorý vyšetruje zločiny proti etnickým Srbom počas a po vojne v Kosove v rokoch 1998-1999. Haradinaj rezignoval na premiérsku funkciu minulý týždeň, aby ho nevypočúvali ako lídra krajiny. Súd, ktorý je súčasťou kosovského súdnictva napriek tomu, že sídli v Haagu, začal tento rok vypočúvať bývalých kosovských bojovníkov. Haradinaj bol počas vojny veliteľom Kosovskej oslobodzovacej armády.

Viac k témam: Kosovská oslobodzovacia armáda, súd, vojnový zločin
Zdroj: Webnoviny.sk - Expremiér Kosova Ramush Haradinaj odcestoval do Haagu, kde ho vypočuje špeciálny súd © SITA Všetky práva vyhradené.

23.7.2019 (Webnoviny.sk) - Rakúska sieť predajní McDonald´s sa rozhodla zmeniť slogan svojej novej kampane po tom, ako proti nemu protestoval taliansky minister vnútra Matteo Salvini. Pôvodný slogan kampane s tematikou Talianska znel "Für echte Mampfiosi", čo je skomolenina, ktorá môže znamenať "Pre naozajstných žrútov", ale aj "Pre naozajstných mafiánov". Salvini v nedeľu zavesil na Twitter fotografiu jedného takéhoto plagátu a pripísal k nej: "To všetci Taliani sú mafiáni? Dosť smutné." Šéf rakúskej pobočky McDonald´s Jörg Pizzera v utorok oznámil, že nové heslo bude znieť "Für echte Amici" (Pre naozajstných priateľov). "V žiadnom prípade nebolo naším úmyslom akokoľvek sa dotknúť Talianov. Ospravedlňujeme sa tým, ktorých to nahnevalo," povedal Pizzera.

Strana 1 z 3108

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner