05. december 2023
Facebook

5.12.2023 (SITA.sk) - Vládna koalícia chystá atentát na spravodlivosť. Uviedol to podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel (hnutie Slovensko) s tým, že koalícia rozpúšťa Národnú kriminálnu agentúru, idú zlikvidovať špeciálnu prokuratúru a idú zmierniť tresty za korupciu.

Aby sa na Slovensku oplatilo kradnúť

Jediné, čomu tieto návrhy slúžia je, aby sa na Slovensku opäť oplatilo kradnúť a korumpovať a aby zamietli pod koberec tie kauzy, ktoré ešte nie sú právoplatne ukončené," vyhlásil Grendel a dodal, že koalícia odvádza pozornosť od takýchto návrhov a od podstaty svojho vládnutia napríklad schôdzou, ktorá sa uskutočnila v utorok v parlamente a týkala sa svetovej výstavy EXPO Dubaj 2020 a bývalého šéfa rezortu hospodárstva Richarda Sulíka, ktorého žiadali, aby rezortu hospodárstva zaplatil takmer 800-tisíc eur.

Vyvodenie hmotnej zodpovednosti voči politikom

„Poslanci, ktorí zvolali túto schôdzu, fakticky volajú po vyvodení hmotnej zodpovednosti voči bývalému ministrovi hospodárstva. Ale keď mali možnosť v parlamente opakovane hlasovať za zákon, ktorý by umožnil vyvodenie hmotnej zodpovednosti voči politikom, nikdy to neurobili," pripomenul Grendel a dodal, že tento návrh prekladajú opäť na decembrovú schôdzu parlamentu, ktorá sa začne v stredu 6. decembra. Grendel pripomenul, že sa o to pokúšali už dlhé roky, no strana Smer tento návrh nikdy nepodporila. „Napriek tomu teraz volá po vyvodzovaní hmotnej zodpovednosti voči bývalému ministrovi. Je to farizejské, ale ak to chcú robiť do budúcna, majú jedinečnú príležitosť," uzavrel Grendel.

Viac k témam: Korupcia, Mimoriadna schôdza parlamentu, Podpredseda parlamentu
Zdroj: SITA.sk - Aby sa na Slovensku opäť oplatilo kradnúť a korumpovať, koalícia chystá podľa Grendela atentát na spravodlivosť © SITA Všetky práva vyhradené.

5.12.2023 (SITA.sk) - Krajskí kriminalisti dokumentujú nález tela 62-ročnej ženy, ktorý bol nahlásený v utorok krátko popoludní. Ako informuje na sociálnej sieti banskobystrická krajská polícia, telo bolo nájdené v jednom z bytov na ulici Ludvika Svobodu v Rimavskej Sobote. V byte sa v čase oznámenia nachádzal 30-ročný syn nebohej ženy. „Nie je vylúčené, že na mieste došlo k násilnému skutku,“ dodáva polícia s tým, že vzhľadom na prebiehajúce úkony nie je možné nateraz poskytnúť bližšie informácie.

Viac k témam: Krimi, Mŕtvola
Zdroj: SITA.sk - V byte v Rimavskej Sobote našli mŕtvu ženu, bol tam aj jej syn © SITA Všetky práva vyhradené.

5.12.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 5. decembra, 15:54
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) prijal v súvislosti s výhražnými e-mailmi, ktoré dostali tri stredné školy, bezpečnostné opatrenia. Na utorkovom brífingu o tom informoval predseda BSK Juraj Droba. Podľa Drobu výhražný e-mail prišiel na Gymnázium Einsteinova v Petržalke, Gymnázium A. Bernoláka v Senci a Gymnázium I. Horvátha v Ružinove. „Komunikujeme s riaditeľmi všetkých našich škôl a rozhodli sme sa im odporučiť, aby zajtra prešli na jeden deň na dištančnú formu výučbu, keďže hrozby sa týkali stredy," uviedol.

Situáciu nechcú podceňovať

Droba poznamenal, že situáciu nechcú podceňovať a od rána sú v kontakte s ministrom vnútra aj novým policajným prezidentom. „Akokoľvek môže vyzerať táto hrozba amatérsky, bezpečnosť detí a zamestnancov našich škôl je na prvom mieste, a preto treba každú hrozbu preverovať," skonštatoval. Zároveň upozornil na šírenie poplašných správ a dezinformácií niektorými médiami. „Chcem vylúčiť, že by prišlo k nejakej streľbe," uviedol a poďakoval všetkým médiám, ktoré informujú verejnosť pravdivo. Obyvateľov BSK vyzval, aby sa nepoddávali tým, ktorí šíria strach a teror.

Študenti sú pobúrení

Študentská rada stredných škôl (ŠRSŠ) dôrazne odsudzuje utorkové udalosti spojené s výhražnými správami, ktoré boli zaslané stredným školám v Bratislavskom kraji. „Sme znepokojení z toho, že stredoškoláci a stredoškoláčky sa dostávajú do ohrozenia života, a nie je im umožnené cítiť sa vo vzdelávacom prostredí bezpečne," uvádzajú predstavitelia ŠRSŠ vo svojom vyhlásení a vyzývajú zriaďovateľov škôl, aby k situácii pristúpili rozvážne a zodpovedne, a aby životy študentov či zamestnancov neboli ohrozené. Zároveň žiadajú študentov, aby sa riadili pokynmi zriaďovateľov škôl a bezpečnostných zložiek. „Veríme, že kompetentné orgány situáciu v najbližšom čase vyriešia," dodávajú. Vyhlásenie vytvorilo a schválilo viac ako 60 členov ŠRSŠ.

Viac k témam: E-mail, Krimi, Poplašná správa, Vyhrážanie
Zdroj: SITA.sk - Tri stredné školy v Bratislavskom kraji dostali výhražný e-mail, študenti majú voľno © SITA Všetky práva vyhradené.

5.12.2023 (SITA.sk) - Tragická nehoda v obci Blatné v okrese Senec si vyžiadala život chodca. Ako informuje bratislavská policajná hovorkyňa Jana Šimunková, nehoda sa stala v utorok krátko po 14:10 v blízkosti cintorína. Podľa polície vozidlo Škoda zrazilo chodca, ktorý prechádzal po vyznačenom priechode pre chodcov. Chodec pri zrážke utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol. Dopravnú nehodu vyšetrujú.

Viac k témam: Tragická dopravná nehoda, Zrážka chodca s autom
Zdroj: SITA.sk - V obci Blatné prišiel o život chodec, ktorý kráčal po priechode © SITA Všetky práva vyhradené.

5.12.2023 (SITA.sk) - Kandidát na prezidenta a exminister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok vyzval predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD), aby oznámil, na aký termín plánuje vypísať prezidentské voľby. Dodal, že to bude fér voči všetkým kandidátom na post najvyššieho ústavného činiteľa. Pellegrini pred niekoľkými týždňami oznámil, že o svojej kandidatúre na funkciu hlavy štátu sa rozhodne v priebehu dvoch alebo troch týždňov.

Pellegrini vraj len taktizuje

V súčasnosti si však na rozmyslenie vzal ďalší mesiac. Bývalý slovenský diplomat je toho názoru, že Pellegrini je už dávno rozhodnutý a v súčasnosti len taktizuje a kampaňuje za štátne peniaze. Korčok zároveň dodal, že ani jeden z týchto krokov nie je hodný politika, ktorý má aktuálne najvyššie šance stať sa prezidentom.

Najvyššia funkcia v štáte

„Som presvedčený, že byť prezidentom nie je ako to, keď sa rozhodujete o last minute dovolenke. Ide o najvyššiu funkciu v štáte a považujem prinajmenšom za ľahkovážne brať si ďalšie týždne, aby sa Pellegrini rozhodol, či chce byť prezidentom alebo predsedom parlamentu," tvrdí Korčok.
V strane Hlas-SD vážne zvažujú kandidatúru svojho predsedu Petra Pellegriniho na prezidentský post. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to uviedol samotný Pellegrini. Doplnil, že momentálne absolvuje výjazdy po Slovensku a stretáva sa s regionálnymi zástupcami strany. Blížiace sa sviatočné obdobie chce využiť na premýšľanie. Definitívne rozhodnutie by chcel prezradiť po Novom roku. K vypísaniu termínu prezidentských volieb chce Pellegrini pristúpiť veľmi zodpovedne. Absolútne odmieta, že by s termínmi prvého i druhého kola volieb akýmkoľvek spôsobom manipuloval (Pellegrini má ako predseda Národnej rady SR v kompetencii vypísanie volieb - pozn. SITA).


Viac k témam: Kandidáti, Prezidentské voľby na Slovensku 2024
Zdroj: SITA.sk - Kedy budú prezidentské voľby? Pýta sa Korčok a Pellegrini vraj len taktizuje a kampaňuje za štátne peniaze © SITA Všetky práva vyhradené.

5.12.2023 (SITA.sk) - Elektrobicykle umožňujú rýchly a pohodlný pohyb po meste. Z prieskumov Bosch eBike Systems vyplýva, že do vzdialenosti 10 km v mestskom prostredí je elektrobicykel vôbec najrýchlejší dopravný prostriedok. Na nič nečakáte, sadnete, idete, nestojíte v kolóne a potom iba zaparkujte priamo v cieli.

Má to šikovný systém

Hovoríme tomu smart systém, pretože na mnohé veci myslí sám. Prispôsobuje jazdný režim vonkajším vplyvom, ako je napríklad protivietor, alebo vám naplánuje najlepšiu trasu. Všetko vidíte na systémovom displeji alebo na svojom mobile, ktorý si s bicyklom spárujete a pripevníte ho na riadidlá pomocou smartphonegripu. V mobilnej aplikácii Flow App vidíte všetko dôležité od jazdného režimu až po navigáciu.

Môžete ho pokojne zaparkovať

Elektrobicykel so Smart Systémom nie je ľahké ukradnúť, pretože vzdoruje voči zlodejom viacstupňovou ochranou. Vďaka funkcii ebike lock sa elektrobicykel uzamkne a odomkne sa opäť iba vo vašej prítomnosti, ktorú zistí podľa spárovania s vaším mobilom. Dôležité je, že zamknutý elektrobicykel sám rozpozná, pokiaľ s ním niekto manipuluje. Rozlišuje medzi chvením a tým, či ho chce niekto premiestniť. Naplno spustí výstražný tón a vám do mobilu pošle varovnú správu. Na displeji v mape uvidíte, kde sa váš bicykel nachádza a kam sa presúva, a to vďaka GPS connect modulu.

Jazdite bezpečne

Spoločnosť Bosch eBike Systems vyvinula systém ABS. Ide o to isté, čo pri bezpečnom brzdení funguje už mnohé roky v autách a motorkách, len je to menšie a ľahšie. Elektrobicykle vybavené ABS nedostanú šmyk ani na klzkom alebo sypkom povrchu a cyklistu neprehodí cez riadidlá ani pri nečakanom a silnom brzdení, pretože smart systém automaticky rozloží brzdnú energiu na obidve kolesá. Je spočítané, že vďaka systému ABS sa predíde až 29% pádov na elektorbicykli.

Do kopcov bez potu

Pomoc elektromotora až do rýchlosti 25 km/h pocítite ihneď. Vďaka elektromotoru to zrazu ide aj do kopcov, kde by ste sa bežným bicyklom nadreli ako blázon. A nie len to – vďaka elektromotoru prídete do práce suchší, neprepotení a príjemne prevetraní.

Ale keď chcete, tak si šliapnite

To ale neznamená, že si na elektrobicykli nazašliapete – pokiaľ chcete, elektrobicykel sa z kľudného dopravného prostriedku zmení v dravý športový stroj. Najväčšia výhoda elektrobicyklov z pohľadu športového vyžitia je, že za rovnakú časovú jednotku na ňom ujazdíte 2x až 3x väčšiu vzdialenosť, ako na klasickom bicykli. To nám v našom obmedzenom čase na koníčky, šport a zábavu dáva príležitosť zažiť a jazdiť viac a poriadne si pri tom máknuť. Viac na bosch-ebike.com/cz Informačný servis

Viac k témam: elektrobicykle, PR
Zdroj: SITA.sk - Šikovné ebiky? Poznajú protivietor a pošlú vám oznámenie pri krádeži © SITA Všetky práva vyhradené.

5.12.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 5. decembra, 15:23
Poslanci Národnej rady SR vyzvali exministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby rezortu hospodárstva za EXPO Dubaj zaplatil viac ako 634-tisíc eur. Plénum totiž schválilo uznesenie k mimoriadnej schôdzi, ktorá sa týkala správy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR k podujatiu. Tá okrem iného konštatuje, že Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením predsedu strany Sloboda a Solidarita pri príprave a organizácii výstavy viackrát závažne zlyhalo a niekoľko stotisíc eur zo štátneho rozpočtu bolo použitých nehospodárne.

Mimosúdne vyrovnanie má rezort odmietnuť

Podľa uznesenia parlament berie na vedomie správu kontrolórov a taktiež vyzýva exministra Sulíka, aby rezortu hospodárstva zaplatil 634,5-tisíc eur, ktoré NKÚ identifikoval ako nehospodárne vynakladanie verejných zdrojov. Z toho 164,2-tisíc identifikovali kontrolóri ako umožnenie bezdôvodného obohatenia. Schválené uznesenie zároveň žiada ministerstvo hospodárstva, aby odmietlo návrh šéfa liberálov na mimosúdne vyrovnanie medzi rezortom hospodárstva a fyzickými osobami, ktorým podľa zistení úradu umožnil bezdôvodné obohatenie. Ako argumentuje koalícia, zásady a pravidlá efektívneho a hospodárneho nakladania s verejnými finančným prostriedkami musia byť dodržiavané pri každom jednom kroku a pri každej jednej aktivite orgánu verejnej správy. Obzvlášť by to tak malo byť, ak ide o aktivity medzinárodného významu, v rámci ktorých má byť prezentované Slovensko. Vykonanou kontrolou boli podľa nich identifikované viaceré zlyhania ministerstva, ktoré sa týkali prípravy výstavy, prenájmu priestorov, organizačného zabezpečenia, zmluvných vzťahov s prevádzkovateľom reštauračných služieb, ubytovania, prepravy exponátov i nakladania s majetkom.

Grendelovo uznesenie neschválili

Poslanci zároveň neschválili uznesenie, ktoré predložil opozičný poslanec Gábor Grendel z hnutia Slovensko. To bralo na vedomie správu NKÚ, vyjadrovalo znepokojenie nad každým nehospodárnym nakladaním s verejnými financiami a zároveň riešilo problematiku hmotnej zodpovednosti politikov. V uznesení plénum žiadalo vládu, aby podporila návrh opozičných poslancov na novelizáciu zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. O ňom by mal parlament rokovať v prvom čítaní na nasledujúcej schôdzi, ktorá začína v stredu 6. decembra.
NKÚ minulý týždeň informoval, že rezort hospodárstva podľa jeho zistení pri príprave a organizácii výstavy EXPO Dubaj 2020 viackrát závažne zlyhal a aj preto bolo minimálne 634-tisíc eur zo štátneho rozpočtu použitých nehospodárne. „Kontrola ukázala, že rezort nezabezpečil dostatočne funkčný systém administratívneho a finančného riadenia. V dôsledku toho sme boli nútení konštatovať, že rezortná vnútorná kontrola nebola účinná, rozhodovanie kompetentných osôb bolo netransparentné. To nakoniec vyústilo do nehospodárneho využitia financií zo štátneho rozpočtu,“ priblížila podpredsedníčka úradu Henrieta Crkoňová. Prípadom sa aktuálne zaoberá aj prokuratúra.

Kaliňák: Pán Sulík, rozumiete vôbec, čo ste spôsobili?

Poslanec Erik Kaliňák (Smer-SD) v rozprave uviedol, že na svetovej výstave EXPO Dubaj sa išiel taký „freestyle", že dnes už ani Boh nevie zistiť, čo bolo efektívne minuté. Ako zdôraznil, ide o exemplárny prípad toho, prečo máme totálne rozbité verejné financie. „Boh ochraňuj Slovensko pred takýmito babrákmi," odkázal šéfovi liberálov. Podľa Kaliňáka samotný exminister priznal zlyhania, zároveň však tvrdí, že za ne nemôže. „Pán Excel, predseda strany odborníkov, nezabezpečil dostatočne funkčný systém kontroly. Preložené do bežnej reči, keď sa Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR rozhodol skontrolovať výstavu, zistil, že nie je čo kontrolovať," skonštatoval koaličný poslanec. Výstava podľa neho nemala cieľ, zmluvy boli všeobecné, neexistoval systém výberu osôb, ktoré sa jej mali zúčastniť. „Pán Sulík, rozumiete vôbec, čo ste spôsobili?" pýtal sa Kaliňák. Ako doplnil, exminister hospodárstva a šéf liberálov tvrdí, že štát je zlý hospodár. „Hoci s ním nesúhlasím, v prípade EXPO Dubaj mu musím dať za pravdu. Štát v rukách Richarda Sulíka je naozaj zlý hospodár," uzavrel poslanec strany Smer-SD. Podľa neho dáva schôdza k výsledkom kontroly NKÚ zbohom politickej kariére predsedu strany Sloboda a Solidarita.

Sulík: Výstava mala veľký úspech

Samotný exminister Sulík v rámci rozpravy opäť zdôraznil, že výstava mala veľký úspech a bola realizovaná pod veľkou časovou tiesňou. Pripomenul, že keď nastúpil na rezort hospodárstva, v súvislosti s výstavou nebolo pripravené okrem architektonickej štúdie za 115-tisíc eur, nič. „EXPO Dubaj malo začať o šesť mesiacov a my sme tam stáli s holými rukami," skonštatoval. Ako dodal, na výstavbu slovenského pavilónu nebol čas a zároveň sme nečinnosťou prišli aj o pridelený pozemok a museli sme si priestor prenajať. „Reálna škoda bola tá architektonická štúdia," myslí si Sulík. Ako dodal, celá schôdza je na smiech. Exminister vyhlásil, že preberá politickú zodpovednosť a priznal, že napríklad v evidencii ubytovania bol zmätok, zároveň ale pripomenul kauzy predchádzajúcich vlád, ktorých členom bola strana Smer-SD. EXPO Dubaj sú podľa neho oproti nim iba „drobnými". Šéf liberálov sa pritom pýtal, prečo neboli mimoriadne schôdze aj v súvislosti s inými kontrolami NKÚ. „Čo to teda vlastne chce byť? Päť kontrol predtým odignorovali, čo môže byť ten dôvod?" obracal sa Sulík na koalíciu. Podľa neho potrebuje prekryť „svinstvá", ktoré na Slovensku pácha. „Čaká nás najvyššie zvyšovanie daní, to, čo máte v pláne, to je riadna okrádačka, toto masívne poškodí slovenskej ekonomike," uzavrel Sulík.

Slovensko má oveľa vážnejšie problémy

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) uviedlo, že utorková mimoriadna schôdza je na prvý pohľad jasným zastieracím manévrom Roberta Fica (Smer-SD), ktorým chce prekryť, ako vládna koalícia unáša a demontuje právny štát. Nová koalícia podľa nich nemá plán, ako posunúť Slovensko vpred. „Takýmito témami sa majú v prvom rade zaoberať príslušné orgány, a premiér či zodpovedný minister majú v rukách všetky nástroje na to, aby sa tak aj stalo,“ uviedlo PS. Ako uviedol predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci, niečo také nepatrí do pléna NR SR. „Mimoriadna schôdza parlamentu v tomto prípade nie je ničím iným, ako obyčajným politickým divadlom Fica, a Progresívne Slovensko sa na ňom nemá dôvod podieľať,” vyhlásil Dubéci. Ako uviedla predsedníčka poslaneckého klubu Kresťanskodemokratického hnutia Martina Holečková, KDH súhlasí s tým, aby bolo s verejnými financiami nakladané zodpovedne, no ak niekto pochybil, musia o tom rozhodnúť orgány činné v trestnom konaní, a nie Národná rada. „Nebudeme sa preto zúčastňovať divadla vládnej koalície, ktoré má len odpútať pozornosť od zvyšovania daní, účelového rušenia Špeciálnej prokuratúry, či nesplnených sľubov vládnych strán. Slovensko má oveľa vážnejšie problémy a preto sa v KDH radšej budeme sústrediť na prípravu opatrení, ktoré ľuďom pomôžu,“ uzavrela Holečková.

Viac k témam: Expo Dubaj 2020, Mimoriadna schôdza parlamentu, Rokovanie NR SR
Zdroj: SITA.sk - Poslanci vyzvali Sulíka, aby za „vypitý bar“ na EXPO Dubaj zaplatil štátu viac ako 634-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

5.12.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 5. decembra, 13:38
Poslanci v utorok rokovali o správe Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR o svetovej výstave EXPO Dubaj 2020. V utorok ráno totiž plénum 76 hlasmi schválilo program mimoriadnej schôdze. Tú zvolala koalícia potom, ako minulý týždeň kontrolóri zverejnili svoje zistenia. V nich okrem iného konštatujú, že Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením Richarda Sulíka (Sloboda a Solidarita) pri príprave a organizácii výstavy viackrát závažne zlyhalo a niekoľko stotisíc eur zo štátneho rozpočtu bolo použitých nehospodárne. Hlasovať o uznesení sa bude v utorok po 15.00.
NKÚ minulý týždeň informoval, že Ministerstvo hospodárstva SR podľa jeho zistení pri príprave a organizácii výstavy EXPO Dubaj 2020 viackrát závažne zlyhalo a aj preto bolo minimálne 634-tisíc eur zo štátneho rozpočtu použitých nehospodárne. „Kontrola ukázala, že rezort nezabezpečil dostatočne funkčný systém administratívneho a finančného riadenia. V dôsledku toho sme boli nútení konštatovať, že rezortná vnútorná kontrola nebola účinná, rozhodovanie kompetentných osôb bolo netransparentné. To nakoniec vyústilo do nehospodárneho využitia financií zo štátneho rozpočtu,“ priblížila podpredsedníčka úradu Henrieta Crkoňová. Prípadom sa aktuálne zaoberá aj prokuratúra. Ku kontrole sa následne vyjadril aj exminister Sulík. Podľa neho na výstave hospodárili hospodárne a efektívne. Podľa jeho slov štátnemu rozpočtu ušetrili jeden milión eur. Pôvodne totiž vláda schválila na výstavu 8,74 mil. eur, skutočné čerpanie ale dosiahlo 7,75 mil. eur. Zároveň ale priznal, že nebolo všetko riadne zaúčtované a neboli dodržané všetky úradnícke postupy. Sulík zdôraznil, že v rámci prípravy EXPO Dubaj boli v extrémnej časovej tiesni a že celá výstava bola pre Slovensko veľkým úspechom.

Kaliňák: Pán Sulík, rozumiete vôbec, čo ste spôsobili?

Poslanec Erik Kaliňák (Smer-SD) v rozprave uviedol, že na svetovej výstave EXPO Dubaj sa išiel taký „freestyle", že dnes už ani Boh nevie zistiť, čo bolo efektívne minuté. Ako zdôraznil, ide o exemplárny prípad toho, prečo máme totálne rozbité verejné financie. „Boh ochraňuj Slovensko pred takýmito babrákmi," odkázal šéfovi liberálov. Podľa Kaliňáka samotný exminister priznal zlyhania, zároveň však tvrdí, že za ne nemôže. „Pán Excel, predseda strany odborníkov, nezabezpečil dostatočne funkčný systém kontroly. Preložené do bežnej reči, keď sa Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR rozhodol skontrolovať výstavu, zistil, že nie je čo kontrolovať," skonštatoval koaličný poslanec. Výstava podľa neho nemala cieľ, zmluvy boli všeobecné, neexistoval systém výberu osôb, ktoré sa jej mali zúčastniť. „Pán Sulík, rozumiete vôbec, čo ste spôsobili?" pýtal sa Kaliňák. Ako doplnil, exminister hospodárstva a šéf liberálov tvrdí, že štát je zlý hospodár. „Hoci s ním nesúhlasím, v prípade EXPO Dubaj mu musím dať za pravdu. Štát v rukách Richarda Sulíka je naozaj zlý hospodár," uzavrel poslanec strany Smer-SD. Podľa neho dáva schôdza k výsledkom kontroly NKÚ zbohom politickej kariére predsedu strany Sloboda a Solidarita.

Sulík: Výstava mala veľký úspech

Samotný exminister Sulík v rámci rozpravy opäť zdôraznil, že výstava mala veľký úspech a bola realizovaná pod veľkou časovou tiesňou. Pripomenul, že keď nastúpil na rezort hospodárstva, v súvislosti s výstavou nebolo pripravené okrem architektonickej štúdie za 115-tisíc eur, nič. „EXPO Dubaj malo začať o šesť mesiacov a my sme tam stáli s holými rukami," skonštatoval. Ako dodal, na výstavbu slovenského pavilónu nebol čas a zároveň sme nečinnosťou prišli aj o pridelený pozemok a museli sme si priestor prenajať. „Reálna škoda bola tá architektonická štúdia," myslí si Sulík. Ako dodal, celá schôdza je na smiech. Exminister vyhlásil, že preberá politickú zodpovednosť a priznal, že napríklad v evidencii ubytovania bol zmätok, zároveň ale pripomenul kauzy predchádzajúcich vlád, ktorých členom bola strana Smer-SD. EXPO Dubaj sú podľa neho oproti nim iba „drobnými". Šéf liberálov sa pritom pýtal, prečo neboli mimoriadne schôdze aj v súvislosti s inými kontrolami NKÚ. „Čo to teda vlastne chce byť? Päť kontrol predtým odignorovali, čo môže byť ten dôvod?" obracal sa Sulík na koalíciu. Podľa neho potrebuje prekryť „svinstvá", ktoré na Slovensku pácha. „Čaká nás najvyššie zvyšovanie daní, to, čo máte v pláne, to je riadna okrádačka, toto masívne poškodí slovenskej ekonomike," uzavrel Sulík.

Slovensko má oveľa vážnejšie problémy

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) uviedlo, že utorková mimoriadna schôdza je na prvý pohľad jasným zastieracím manévrom Roberta Fica (Smer-SD), ktorým chce prekryť, ako vládna koalícia unáša a demontuje právny štát. Nová koalícia podľa nich nemá plán, ako posunúť Slovensko vpred. „Takýmito témami sa majú v prvom rade zaoberať príslušné orgány, a premiér či zodpovedný minister majú v rukách všetky nástroje na to, aby sa tak aj stalo,“ uviedlo PS. Ako uviedol predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci, niečo také nepatrí do pléna NR SR. „Mimoriadna schôdza parlamentu v tomto prípade nie je ničím iným, ako obyčajným politickým divadlom Fica, a Progresívne Slovensko sa na ňom nemá dôvod podieľať,” vyhlásil Dubéci. Ako uviedla predsedníčka poslaneckého klubu Kresťanskodemokratického hnutia Martina Holečková, KDH súhlasí s tým, aby bolo s verejnými financiami nakladané zodpovedne, no ak niekto pochybil, musia o tom rozhodnúť orgány činné v trestnom konaní, a nie Národná rada. „Nebudeme sa preto zúčastňovať divadla vládnej koalície, ktoré má len odpútať pozornosť od zvyšovania daní, účelového rušenia Špeciálnej prokuratúry, či nesplnených sľubov vládnych strán. Slovensko má oveľa vážnejšie problémy a preto sa v KDH radšej budeme sústrediť na prípravu opatrení, ktoré ľuďom pomôžu,“ uzavrela Holečková.

Koalícia od Sulíka pýta takmer 800-tisíc eur

Koaliční poslanci navrhujú prijať uznesenie, v rámci ktorého s plnou vážnosťou berú na vedomie správu NKÚ a taktiež „dôrazne žiadajú" exministra Sulíka, aby rezortu hospodárstva zaplatil takmer 800-tisíc eur.  Viac ako 634-tisíc eur z tejto sumy identifikovali kontrolóri ako nehospodárne nakladanie verejných zdrojov, zvyšných vyše 164-tisíc eur ako umožnenie bezdôvodného obohatenia. Poslanci chcú taktiež v uznesení kategoricky odmietnuť mimosúdne vyrovnanie sporu medzi ministerstvom a fyzickými osobami, ktorým umožnilo bezdôvodné obohatenia. Ako argumentuje koalícia, zásady a pravidlá efektívneho a hospodárneho nakladania s verejnými finančným prostriedkami musia byť dodržiavané pri každom jednom kroku a pri každej jednej aktivite orgánu verejnej správy. Obzvlášť by to tak malo byť, ak ide o aktivity medzinárodného významu, v rámci ktorých má byť prezentované Slovensko. Vykonanou kontrolou boli podľa nich identifikované viaceré zlyhania rezortu, ktoré sa týkali prípravy výstavy, prenájmu priestorov, organizačného zabezpečenia, zmluvných vzťahov s prevádzkovateľom reštauračných služieb, ubytovania, prepravy exponátov i nakladania s majetkom. „Predmetné závažné zlyhania viedli k nehospodárnemu vynakladaniu verejných prostriedkov v celkovej výške 634-tisíc eur a k umožneniu bezdôvodného obohateniu vo výške 164-tisíc eur. Z tohto dôvodu skupina poslancov navrhuje, aby Národná rada SR na svojom mimoriadnom zasadnutí prerokovala a schválila uznesenie k správe NKÚ a prijala opatrenia vedúce k zjednaniu nápravy a k vráteniu finančných prostriedkov na účet štátnej pokladnice," uvádza sa v odôvodnení k uzneseniu.


Viac k témam: Expo Dubaj 2020, Mimoriadna schôdza parlamentu, Rokovanie NR SR
Zdroj: SITA.sk - Poslanci riešili „Sulíkov vypitý bar“, opozícia hovorí o zastieracom manévri Fica © SITA Všetky práva vyhradené.

5.12.2023 (SITA.sk) - Tlačová agentúra SITA spúšťa nový video podcast o zahraničnej politike s názvom Okno do sveta. Moderátorom bude bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský z Globsecu. Ambíciou nového mediálneho projektu je vysvetľovať súvislosti diania vo svete s presahom na Slovensko, aktuálne reagovať na mimoriadne situácie, ale aj prinášať nové podnety pre slovenskú verejnosť z krajín a regiónov, ktoré sa bežne v spravodajstve neobjavujú. Prakticky od začiatku nového milénia sa v Európe pohybujeme akoby od krízy ku kríze, veď len v ostatných rokoch sme tu mali finančnú krízu po páde Lehman Brothers, migračnú krízu, pandémiu COVID-19 a s napadnutím Ukrajiny Ruskom aj najväčší konflikt na kontinente od roku 1945. Rok 1989 nám umožnil slobodne cestovať. Od roku 1993 sa Slovensko stále viac zapájalo do medzinárodnej spolupráce a postupne sa stalo členom EÚ, NATO, OECD. Navyše sme otvorená, proexportne orientovaná ekonomika. To všetko sú dôvody, prečo si potrebujeme uvedomovať a vnímať zahraničnú politiku, medzinárodnú situáciu a jej dopady na našu krajinu a životy. Ambíciou tohto video podcastu bude priblížiť aktuálne zahraničnopolitické dianie z pohľadu Slovenska a našich záujmov. Prvým hosťom relácie bude 6. decembra 2023 veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Nigel Baker. Video podcast nájdete na www.sita.sk.

Viac k témam: Relácia Okno do sveta
Zdroj: SITA.sk - SITA spúšťa nový video podcast s bývalým ministrom zahraničných vecí Wlachovským © SITA Všetky práva vyhradené.

5.12.2023 (SITA.sk) - Pri meste Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny pokračujú prudké boje, pričom ruské aj ukrajinské sily postúpili na rôznych úsekoch frontu. Informuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na najnovšiu správu amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) o vývoji vojny na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa pondelkových geolokačných záberov ukrajinskí vojaci zaútočili na ruské pozície v zalesnenej oblasti južne od dediny Stepove, ktorá leží päť kilometrov severozápadne od Avdijivky. Ďalšie zábery zverejnené v ten istý deň však ukázali, že ruská armáda postúpila pri vodnej nádrži severne od Avdijivky.
Strana 1 z 8140

Reklama