23. júl 2024
Facebook

22.7.2024 (SITA.sk) - Aj 22. júl bol bohatý na udalosti, v priloženej fotogalérii si môžete pozrieť, ako ich zachytili objektívy fotoaparátov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Top foto dňa – 22. júl

Top foto dňa vám na webe sita.sk aj našich sociálnych sieťach prinášame každý deň v podvečerných hodinách.


Viac k témam: Top foto dňa
Zdroj: SITA.sk - Top foto dňa (22. júl 2024): Stíhačky F-16 na Slovensku, prípravy na LOH v Paríži aj streľba v Chorvátsku © SITA Všetky práva vyhradené.

22.7.2024 (SITA.sk) - Na pomoc pri zvýšení ochrany a obnovy ukrajinskej energetickej infraštruktúry vyzval šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba partnerov v . Urobil to počas online zasadania Rady EÚ pre zahraničné veci. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje tlačovú službu ukrajinského rezortu zahraničných vecí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Počas príhovoru Kuleba uviedol, že energetický systém Ukrajiny potrebuje hlavne posilnenie protivzdušnej obrany a rýchlu opravu a obnovu výrobných a distribučných zariadení. Nevyhnutná je však podľa neho aj pomoc pri decentralizácii ukrajinskej energetickej sústavy a pri zvýšení kapacity dovozu z EÚ zo súčasných 1,7 na 2,2 gigawattu. Potrebné podľa Kulebu je tiež získanie financií a techniky od partnerov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júli 2024 (fotografie)

Viac k témam: energetická infraštruktúra, rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinský minister zahraničných vecí, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Kuleba vyzval partnerov v Únii na pomoc v obnove ukrajinskej energetiky © SITA Všetky práva vyhradené.

22.7.2024 (SITA.sk) - V meste Jevpatorija na ukrajinskom polostrove Krym, ktorý okupuje ruská armáda, začali okupačné úrady s demontážou Chrámu Povýšenia Svätého Kríža Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Bývalý námestník ukrajinského generálneho prokurátora Gjunduz Mamedov povedal, že ide o posledný ukrajinský kostol na Kryme. Podľa portálu voicecrimea sa demontáž začala v nedeľu. Kupolu a hornú časť kostola už odstránili. Informuje o tom web Ukrajinská pravda. Ďalší príklad systematickej diskriminácie Ukrajincov zo strany Ruskej federácie počas okupácie,“ napísal Mamedov na mikroblogovacej sieti X. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júli 2024 (fotografie)

Viac k témam: Kostol, Krym, rusko-ukrajinský konflikt, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Ruská armáda demontuje posledný ukrajinský kostol na okupovanom Kryme (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

22.7.2024 (SITA.sk) - Od začiatku otvorenej vojny proti Ukrajine útoky ruskej armády v krajine úplne zničili viac ako 200 objektov zdravotníckych inštitúcií. Ako informuje spravodajský web Ukrajinská pravda, uviedlo to v pondelok ministerstvo zdravotníctva Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Útoky poškodili 1 642 zdravotníckych zariadení patriacich 676 zdravotníckym inštitúciám a úplne zničili 214 objektov, ktoré patrili 99 zdravotníckym ústavom, konštatoval rezort zdravotníctva. „Rusi na nemocnice, pôrodnice, ambulancie a polikliniky útočia zámerne," dodalo ministerstvo. Najviac postihnuté zdravotnícke zariadenia sú v oblastiach frontovej línie, a to v Charkovskej, Doneckej a Mykolajivskej oblasti. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júli 2024 (fotografie)

Viac k témam: Nemocnice, rusko-ukrajinský konflikt, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Rusi od začiatku vojny zaútočili na tisícky zdravotníckych zariadení na Ukrajine, úplne zničili viac ako 200 © SITA Všetky práva vyhradené.

22.7.2024 (SITA.sk) - Za jednu z kľúčových úloh považuje splnomocnenkyňa Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti (ÚSV ROS) Simona Zacharová podporu dobrovoľníctva. V tejto súvislosti plánujú podľa jej slov v najbližších dňoch vyhlásiť výzvu zameranú na akreditáciu pre tie organizácie, ktoré pracujú s dobrovoľníkmi. Informovala o tom v pondelok počas tlačovej konferencie, na ktorej predstavila hlavnú agendu úradu, ako aj štyri národné projekty za viac ako 13 miliónov eur.

Integrácia občanov tretích krajín

Som presvedčená, že do konca tohto roka budeme akreditovať všetky organizácie, ktoré sa o ňu budú uchádzať, pričom ju budú môcť vnímať aj ako určitú známku kvality,“ povedala Zacharová na margo výzvy. Prvý zo spomínaných národných projektov s alokáciou štyroch miliónov eur sa týka integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín, konkrétne poskytovania finančných príspevkov pre integračné aktivity. Ďalší podpory koordinačných kapacít strešných organizácií občianskej spoločnosti, a to zvýšením zapojenia organizácií do verejných politík. Vyčlenených naň bolo šesť miliónov eur. Ďalších 750-tisíc eur má ísť na podporu zapojenia občianskej spoločnosti do implementácie fondov Európskej únie. Na redistribúciu potravinovej pomoci so zámerom sprístupniť výživovo hodnotné potraviny pre ľudí v núdzi boli alokované tri milióny eur. Úrad má dva strategické materiály, ktoré už schválila vláda. Ide o Koncepciu rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku do roku 2030 (KROS) a Iniciatívu pre otvorené vládnutie (OGP). Tieto materiály realizuje prostredníctvom akčných plánov na najbližšie roky v spolupráci s ústrednými orgánmi štátnej správy a občianskou spoločnosťou.

Spolupráca funguje

V rámci Akčného plánu OGP pracuje úrad na Indexe otvorenej a participatívnej vlády, ktorý podporuje dôveru medzi občanmi a vládou. Pokračuje aj vo vzdelávaní kolegov z verejnej správy prostredníctvom programov Učiace sa inštitúcie, Učiace sa regióny a Učiace sa mestá a obce. „Jedným z príkladov dobrej spolupráce je Rada vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie, kde majú zastúpenie všetky ministerstvá a viac ako 30 zástupcov mimovládnych neziskových organizácií. Na jednom z jej zasadnutí som mal príležitosť sa osobne zúčastniť, kde sa konštruktívne hľadajú riešenia a tá spolupráca naozaj funguje,“ zhodnotil štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Patrik Krauspe. Podľa Zacharovej úrad rovnako aktívne spolupracuje s ministerstvami, samosprávami a mimovládnymi neziskovými organizáciami. „Osobitný dôraz kladieme na spoluprácu s mladou generáciou a podporu aktívneho občianstva. Pripravujeme pozície regionálnych koordinátorov, ktorí budú mapovať potreby regiónov a zbierať príklady dobrej praxe,“ ozrejmila.

Viac k témam: Dobrovoľníctvo, Finančný príspevok
Zdroj: SITA.sk - Podpora dobrovoľníctva je kľúčová, pomáha distribuovať výživovo hodnotné potraviny pre ľudí v núdzi © SITA Všetky práva vyhradené.

22.7.2024 (SITA.sk) -

  • aktualizované 22. júla, 16:38
Šesť ľudí zabil útočník, ktorý v pondelok vstúpil do opatrovateľského domu pre starších v meste Daruvar v strednom Chorvátsku a začal strieľať. Ďalších šesť ľudí utrpelo zranenia. Šéf chorvátskej polície Nikola Milina uviedol, že päť ľudí o život prišlo okamžite a jeden človek zomrel po prevoze do nemocnice.

Ide o bývalého policajta

Podozrivý z miesta činu ušiel. Polícia ho však onedlho zadržala v kaviarni neďaleko opatrovateľského domu. Útočník zabil päť klientov opatrovateľského domu a jedného zamestnanca, povedal šéf polície. Podľa regionálnej chorvátskej televízie N1 sa útočník narodil v roku 1973 a je to bývalý policajt, ktorý sa zúčastnil vojny v Chorvátsku v rokoch 1991 až 1995. Podľa ďalších správ médií jednou z obetí je jeho matka, ktorá v opatrovateľskom dome žila desať rokov.

Obyvatelia sú šokovaní

Starosta mesta Daruvar Damir Lneniček sa pre televíziu N1 vyjadril, že všetci obyvatelia sú šokovaní. „Čo je príčinou, spúšťačom, ťažko povedať. To určí až vyšetrovanie,“ povedal Lneniček a dodal, že tragédia sa stala v súkromnom opatrovateľského dome, v ktorom bolo asi 20 klientov. Daruvar je kúpeľné mestečko, ktoré má 8 500 obyvateľov. Podľa polície útočník použil neregistrovanú zbraň. Motív útoku vyšetrujú.Viac k témam: Daruvar, Krimi, Streľba, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Streľba v Chorvátsku má šesť obetí, polícia podozrivého útočníka zadržala v kaviarni (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

22.7.2024 (SITA.sk) - Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) podpísala memorandum o porozumení so svojím náprotivkom zo Spojených arabských emirátov, ministrom kultúry a vzdelávania šejkom Salemom bin Khalidim Al Qassimim.

Vzájomná spolupráca

Memorandum o porozumení podpísali na Bratislavskom hrade, je na obdobie rokov 2025 až 2029 a jeho cieľom je posilnenie spolupráce medzi oboma štátmi v oblasti kultúry a vzdelávania. Informovala o tom riaditeľka Odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská. „Týmto dokumentom podčiarkujeme dôležitosť vzájomných vzťahov a dávame jasný signál, že chceme rozvíjať spoluprácu. Som veľmi rada, že podpis memoranda, o ktorom sme so šejkom Salemom bin Khalidim Al Qassimim diskutovali počas mojej februárovej návštevy v Abú Dhabi, dotiahli do úspešného konca v tak krátkom čase. Z môjho pohľadu je to jeden zo spôsobov, ako dostať jedinečnú slovenskú kultúru do sveta,“ vyjadrila sa Šimkovičová, dodala, že jej cieľom je prezentácia slovenskej kultúry a podpora kultúrnych výmen.

Prezentácia slovenskej kultúry

Šéfka slovenského rezortu kultúry tiež na bilaterálnom stretnutí navrhla zorganizovanie prezentácie slovenskej kultúry v Spojených arabských emirátoch v budúcom roku. V roku 2026 by sa recipročné podujatie, ktoré by odprezentovalo kultúru Spojených arabských emirátov, malo uskutočniť na Slovensku. „Som presvedčená, že takáto výmena nielen posilní naše bilaterálne vzťahy, ale otvorí im úplne novú perspektívu, ktorá bude prospešná pre obe strany,“ uviedla. Ocenila tiež, že jej kolega prijal pozvanie na návštevu v takom krátkom čase. Šejk Al Qassimi si v rámci návštevy pozrel aj Bašagićovu zbierku islamských rukopisov v Univerzitnej knižnici v Bratislave, a tiež Bratislavský hrad.

Viac k témam: Memorandum o porozumení, Ministerka kultúry SR
Zdroj: SITA.sk - Šimkovičová podpísala memorandum o porozumení s ministrom zo Spojených arabských emirátov © SITA Všetky práva vyhradené.

22.7.2024 (SITA.sk) - Opätovne sa začína skladať mozaika suverénnej ochrany vzdušného priestoru SR. Stíhačky F-16 sú prvé dva dieliky, ktoré boli pripravované treťou vládou Roberta Fica (Smer-SD). Uviedol to minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v rozhovore pre RTVS. Prvé dve stíhačky F-16 C/D Block 70 priletia na Slovensko v pondelok vo večerných hodinách. Ich prílet sa očakáva po 20:00. Minister priblížil, že stíhačky priletia priamo zo Spojených štátov amerických neprerušovaným letom. Nad vojenským letiskom v Kuchyni urobia nízky prelet v rámci pozdravu a následne pristanú a budú z nich odstránené americké znaky, čím sa odkryjú znaky SR.

Moderné lietadlá generácie 4,5

Následne dôjde k odovzdaniu lietadiel zo strany vlády Spojených štátov vláde SR a veliteľovi vzdušných síl, ktorý bude pracovať na tom, aby lietadlá boli čo najrýchlejšie v užívaní Ako minister informoval, ide o moderné lietadlá generácie 4,5, ktoré majú mnohé prvky z lietadla F-35. Výroba týchto lietadiel nabieha, čiže ide o nový model, pričom Slovensko dostáva jedny z prvých kusov, ktoré boli vyrobené. Minister ďalej priblížil, že tretie nadzvukové lietadlo by malo prísť v októbri tohto roku a všetky ostatné by mali prísť v priebehu roku 2025 a 2026. Bývalá vláda však podľa Kaliňáka výrazne podcenila prípravu leteckej základne na Sliači, a preto museli narýchlo zvládnuť prípravu Leteckej základne Malacky/Kuchyňa, kde budú lietadlá umiestnené až do úplnej rekonštrukcie letiska Sliač. Túto rekonštrukciu Slovensko prebralo do vlastnej réžie.

Ďalšie štyri kusy lietadiel navyše

Ako ďalej šéf rezortu obrany pripomenul, dnes ochranu vzdušného priestoru SR poskytujú susedné krajiny, a to Česko, Maďarsko a Poľsko. Kým budú slovenské F-16 zaradené do riadnej služby, čakajú ich ešte vojenské procedúry a množstvo úloh. Minister opätovne vyslovil svoj zámer diskutovať o ďalších štyroch kusov lietadiel navyše, pretože je podľa neho potrebné rátať aj so stratami a rozšíri sa tým aj schopnosť plnenia úloh. Rozhodnutie v tejto súvislosti by podľa neho mohlo padnúť v priebehu niekoľkých mesiacov. Kaliňák súčasne uviedol, že slovenskí piloti dosahujú v rámci svojich výcvykových misií dobré výsledky.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minister obrany SR, Protivzdušná obrana, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska, Stíhačky F-16
Zdroj: SITA.sk - Prílet dvoch stíhačiek F-16 predstavuje začiatok skladania mozaiky suverénnej ochrany vzdušného priestoru, vyhlásil Kaliňák © SITA Všetky práva vyhradené.

22.7.2024 (SITA.sk) - Pápež František vyjadril nádej, že olympijské a paralympijské hry v Paríži poskytnú krajinám vo vojne príležitosť rešpektovať starogrécku tradíciu a uzavrieť prímerie počas trvania týchto podujatí. "Podľa starodávnej tradície, nech je olympiáda príležitosťou na nastolenie prímeria vo vojnách a prejavu úprimnej vôle po mieri,“ povedal František počas modlitby Anjel Pána na Námestí svätého Petra vo Vatikáne. Pápež zdôraznil, že šport má aj "veľkú spoločenskú silu, ktorá je schopná pokojne spájať ľudí z rôznych kultúr". Otvárací ceremoniál 33. olympijských hier sa uskutoční v Paríži v piatok 26. júla za účasti viac ako dvoch stoviek delegácií športovcov, ktorí sa budú pohybovať na viac ako 80 lodiach na rieke Seina. "Dúfam, že toto podujatie môže byť znakom inkluzívneho sveta, ktorý chceme vybudovať, a že športovci so svojím športovým svedectvom môžu byť poslami mieru a hodnotnými vzormi pre mladých,“ dodal František. Pontifik ako vždy vyzval veriacich, aby sa modlili za mier, pričom pripomenul pretrvávajúce konflikty po celom svete. "Nezabúdajme na umučenú Ukrajinu, Palestínu, Izrael, Mjanmarsko a mnohé ďalšie krajiny vo vojne. Nezabúdajme, vojna je prehra,“ zakončil pápež František.

Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži, Olympijské hry, Palestína, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Vojna je prehra. Pápež František vyzýva na olympijské prímerie a modlí sa za mier © SITA Všetky práva vyhradené.

22.7.2024 (SITA.sk) - Slová ministra financií Ladislava Kamenického o konsolidácii nemožno brať vážne, keďže jeho koaličný partner Andrej Danko prichádza s ďalšími drahými požiadavkami pre svoje ministerstvo cestovného ruchu a športu. V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa objavili štyri návrhy za viac ako 70 miliónov eur, uviedol poslanec Progresívneho Slovenska (PS) Štefan Kišš. “Je priam absurdné, že minister financií opakuje, v akom katastrofálnom stave je štátny rozpočet a vyzýva na konsolidáciu verejných financií. No na druhej strane si Andrej Danko chce na sekeru zobrať ďalších 70 miliónov eur,” poznamenal Kišš.

Problém je v netransparentnosti

Okrem navýšenia peňazí do fondov vidí poslanec PS Dávid Dej problém v ich netransparentnosti. Výročné správy budú povinné až pri čerpaní viac ako 800-tisíc eur z verejných zdrojov. Napríklad pri športe sa to dotkne len najväčších zväzov. “Toto opatrenie vytvára podmienky pre skryté financovanie a zneužívanie verejných prostriedkov,” povedal Dej.

Financovanie športu

Ak návrhy prejdú, traja z piatich členov rady Fondu na podporu športu budú nominantmi ministra, čo umožní SNS získať politickú kontrolu nad týmito financiami. “Financovanie športu musí byť adresné a transparentné, aby sa predišlo prípadom, ako je stavba športového ihriska za 57-tisíc eur v obci Babinec s 59 obyvateľmi,” uzavrel Dej.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: konsolidácia verejných financií, Minister financií SR
Zdroj: SITA.sk - Kamenický chce šetriť, no Dankovo vydrankané ministerstvo sa podľa progresívcov ďalej nafukuje (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 8956

Reklama