04. jún 2020
Facebook

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 1. stupňa pred vetrom na horách v Popradskom okrese, ktorá bude trvať od piatkovej polnoci do 19:00. V Popradskom okrese očakávajú meteorológovia na horách v polohách nad 1500 metrov miestami vietor s rýchlosťou 110 až 135 kilometrov za hodinu. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale predstavuje možné nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pešiu turistiku a horolezectvo. Meteorológovia vydali pre okres Poprad aj výstrahu 1. stupňa pred búrkami, ktorá bude platiť od piatka 10:00 do 20:00. V okrese je síce malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ale s dažďom môžu byť spojené krátkodobé a intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra dosiahnu rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu. Pri búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt stekania vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov a podjazdov.

Viac k témam: hory, meteorológia, silný vietor
Zdroj: Webnoviny.sk - Chystáte sa na hory? Turistiku radšej odložte, meteorológovia varujú pred silným vetrom © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Vojenské spravodajstvo zaznamenalo činnosť cudzích spravodajských služieb na území SR, ktoré mohli byť v rozpore so zákonom. Po rokovaní parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstvo to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Poslancom na výbore predkladal výročnú správu o činnosti Vojenského spravodajstva za minulý rok aj s vyhodnotením rozpočtu. Poslanci zároveň dostali informáciu o rozpočte vojenských tajných na tento rok. Podľa Naďa výbor obidva dokumenty jednohlasne schválil. „Samozrejme, že áno, deje sa to na dennej báze. Tých informácií je veľmi veľa,“ reagoval minister na otázku agentúry SITA, či Vojenské spravodajstvo zaznamenalo činnosť tajných služieb na slovenskom území, ktoré mohli byť v rozpore so zákonom.

Vyhostenie ruského diplomata

Pripomenul, že ešte v roku 2018 bol vyhostený ruský štátny občan s diplomatickým krytím pre aktivity, ktoré vykonával na území SR. Ako ďalej minister povedal, o aktivitách cudzích spravodajských služieb je priebežne informovaný, rovnako aj predseda vlády a niektoré čiastkové informácie vo štvrtok podľa šéfa rezortu obrany dostal aj parlamentný kontrolný výbor. Minister k výročnej správe poznamenal, že činnosť Vojenského spravodajstva bola aj o ňom. „Teda o tom, ako Vojenské spravodajstvo pracovalo aj na mne, čo bolo veľmi vtipné,“ podotkol. Naď ešte ako opozičný politik čelil trestnému stíhaniu za ohrozovanie utajovanej skutočnosti. Skutku sa mal dopustiť tým, že dal otázku osobe z bezpečnostného prostredia súvisiacu s kauzou bývalého dôstojníka ruskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa. Odpoveď vtedy Naď nedostal.

Niektoré úlohy plnili vynikajúco

Minister vo štvrtok povedal, že Vojenské spravodajstvo niektoré úlohy plnilo vynikajúco. V jeho prípade a v niektorých ďalších prípadoch vojenskí tajní podľa Naďa ďaleko prekročili svoje právomoci. „Nebol som jediný, bol som jediný medializovaný,“ priblížil. Dodal, že je rád, že polícia trestné oznámenia zamietla ako neopodstatnené. Za výzvy pre činnosť vojenských tajných minister označil hybridné hrozby, pôsobenie zahraničných spravodajských služieb, netransparentnosť a boj s korupciou v rezorte obrany, ochrana utajovaných skutočností či extrémizmus.

Viac k témam: minister obrany SR, Vojenské spravodajstvo (VS)
Zdroj: Webnoviny.sk - Vojenskí tajní zaznamenali aktivity iných špiónov na Slovensku, pri Naďovi však prekročili právomoci © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Počas štvrtka 4. júna a piatka 5. júna pošle Sociálna poisťovňa zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorí jej nahlásili aktuálne kontakty, esemesky a e-maily, prostredníctvom ktorých im pripomenie možnosť uplatniť si odklad platenia poistného za máj tohto roka. Lehota na úhradu poistného sa im tak predĺži do 31. decembra tohto roka. V tlačovej správe o tom informoval hovorca poisťovne Peter Višváder.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Táto možnosť sa týka tých zamestnávateľov a SZČO, ktorí za máj vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac. Predĺženie lehoty na zaplatenie poistného za máj až do 31. decembra tohto roka platí pre povinne poistenú SZČO a tiež pre zamestnávateľa za časť poistného za zamestnávateľa (nie za zamestnanca). Sociálna poisťovňa im pritom odporúča využiť elektronický formulár čestného vyhlásenia, ktorý zabezpečí rýchlu spätnú väzbu o zapracovaní predĺženej splatnosti poistného. "V nevyhnutnom prípade je možné využiť aj listinnú podobu formuláru, ktorú treba doručiť do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne," dodal hovorca poisťovne.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, sociálne odvody
Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálna poisťovňa upozorní zamestnávateľov a živnostníkov, že si môžu odložiť platbu poistného za máj © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Lidl Slovenská republika, v.o.s. nesúhlasí a dôrazne odmieta prezentované výsledky prieskumu organizovaného ZO OZ KOVO Lidl, ktorý konštatoval, že za trvalo zatvorené obchody v nedeľu aj po skončení koronakrízy je 58,31 % zamestnancov. Toto konštatovanie sa podľa Lidlu nezakladá na pravde a použitá metodika dopytovania nespĺňa parametre realizovania profesionálneho reprezentatívneho prieskumu. Agentúru SITA o tom vo štvrtok informoval vedúci úseku komunikácie v spoločnosti Lidl Slovenská republika, v.o.s. Tomáš Bezák.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Do verejnej ankety ZO OZ KOVO sa malo zapojiť údajných 710 respondentov, ktorí sami seba označili za zamestnancov spoločnosti Lidl Slovenská republika, v.o.s. Z tohto počtu sa malo v prospech zákazu nedeľného predaja vyjadriť 414 respondentov. Spoločnosť Lidl Slovenská republika, v.o.s. aktuálne zamestnáva viac ako 5 000 ľudí, preto aj keby 710 respondentov spomenutej ankety bolo zamestnancami spoločnosti Lidl Slovenská republika, v.o.s., prezentované údaje by v danom kontexte boli nepravdivé a zavádzajúce,“ uviedol Tomáš Bezák.

Metodika nespĺňa parametre prieskumu

Mechanika ankety neumožňuje podľa spoločnosti Lidl bez akejkoľvek rozumnej pochybnosti vyhlásiť, že respondenti, ktorí sami seba označili za zamestnancov spoločnosti Lidl Slovenská republika, v.o.s. skutočne sú jej zamestnancami a či sú zamestnancami predajní. „Použitá metodika spomenutého dopytovania nespĺňa parametre realizovania profesionálneho reprezentatívneho prieskumu a preto je prezentovanie výsledkov ako postoja „zamestnancov spoločnosti Lidl“ tendenčné a zavádzajúce a preto sa voči nemu dôrazne ohradzujeme,“ dodal Tomáš Bezák. Spoločnosť Lidl Slovenská republika, v.o.s. podľa Bezáka podporuje otvorenie širokej odbornej diskusie na tému nedeľného predaja po skončení mimoriadnej situácie. „V prípade schválenia takéhoto zákazu však musí platiť pre všetky predajné formáty bez rozdielu zamerania či veľkosti predajnej plochy, aby nevznikali konkurenčné výhody pre účastníkov trhu a nedochádzalo k diskriminácii jednotlivých obchodníkov,“ uzavrel Tomáš Bezák.

Väčšina súhlasila so zavretím obchodov v nedeľu

Za trvalo zatvorené obchody v nedeľu aj po skončení koronakrízy je 58,31 % zamestnancov spoločnosti Lidl. Agentúru SITA o tom v stredu informovala na základe výsledkov prieskumu predsedníčka výboru Základnej odborovej organizácie OZ KOVO Lidl Tatiana Seňanová. Za zamestnancov Lidla sa do dotazníka zapojilo 710 respondentov, z ktorých 414 sa vyjadrilo za ponechanie zatvorených obchodov. Z rodového hľadiska sa za ponechanie zatvorených obchodov vyjadrilo 73 mužov a 341 žien z pracovníkov spoločnosti. Proti ponechaniu zatvorených obchodov sa vyjadrilo 78 mužov a 218 žien z pracovníkov. Prieskum sa uskutočnil prostredníctvom on-line hlasovania na sociálnej sieti a trval od 22. mája do 1. júna 2020. Prieskum vzišiel z iniciatívy predsedníčky OZ KOVO Lidl Tatiany Seňanovej s cieľom zdokumentovať názor, najmä zamestnancov, na medializované návrhy, či ponechať alebo neponechať obchody s potravinami zatvorené v nedeľu aj po skončení krízy.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Lidl Slovenská republika
Zdroj: Webnoviny.sk - Lidl sa dôrazne ohradzuje a prieskum o zavretých obchodoch v nedeľu nazval zavádzajúcim © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Prokurátori v stredu vzniesli obvinenia aj voči zvyšným trom policajtom, ktorí sa zúčastnili na zásahu, počas ktorého v Minneapolise zomrel George Floyd. Zároveň tiež sprísnili obvinenie 44-ročného Dereka Chauvina, ktorý takmer deväť minút kľačal Floydovi na krku. Chauvin, ktorého pôvodne obvinili z vraždy tretieho stupňa a zabitia druhého stupňa, po novom čelí obvineniu z vraždy druhého stupňa. Podľa agentúry AP však stále platí aj pôvodné obvinenie. Zvyšných troch obvinili z napomáhania a spoluviny.

Prepustili ich z policajného zboru

Všetkých štyroch pritom ešte minulý týždeň prepustili z policajného zboru. V prípade, že ich odsúdia, hrozia im maximálne štyri desaťročia za mrežami.

Viac o téme: Zabitie Georga Floyda – protesty v USA

Podľa nového obvinenia z vraždy druhého stupňa Chauvin spôsobil Floydovu smrť neúmyselne počas páchania iného trestného činu, napadnutia tretieho stupňa. Maximálny trest v tomto prípade je 40 rokov za mrežami, zatiaľ čo za vraždu tretieho stupňa je 25-ročné väzenie. Zvyšní traja, Thomas Lane, J. Alexander Kueng a Tou Thao, čelia rovnakému maximálnemu trestu. V stredu večer už pritom boli všetci traja vo väzbe. Rovnako, ako Chauvin, ktorého zatkli už minulý týždeň.

Dramatické a nevyhnutné protesty

O nové obvinenia sa postaral minnesotský generálny prokurátor Keith Ellison, podľa ktorého sú protesty vyvolané Floydovou smrťou "dramatické a nevyhnutné". Floyd by podľa jeho slov "mal byť tu a nie je". "Jeho život mal cenu a my sa budeme snažiť dosiahnuť spravodlivosť," uviedol. Zobraziť fotogalériu k článku:
Protesty v USA po smrti Georga Floyda (fotografie) Právny zástupca Floydovej rodiny Ben Crump to označil za "horkosladký moment" a "výrazný krok na ceste k spravodlivosti". Elison pritom podľa neho rodine prisľúbil, že bude pokračovať vo vyšetrovaní a v oprávnenom prípade obvinenie zvýši na vraždu prvého stupňa. Spojené štáty zmietajú násilné protesty, ktoré vypukli po tom, ako sa na verejnosť dostalo video policajného zásahu voči Floydovi. Tie sa z Minnesoty postupne rozšírili do všetkých 50 štátov USA a podľa agentúry AP v súvislosti s nimi dosiaľ zadržali už vyše deväťtisíc ľudí a hlásia najmenej 12 úmrtí, pričom v mnohých prípadoch ešte preverujú okolnosti.

Prosil, že nemôže dýchať

Derek Chauvin spútaného 46-ročného Floyda pridŕžal na zemi tak, že mu kolenom kľačal na krku, čo údajne trvalo takmer deväť minút, a nepovolil ani, keď muž opakovane prosil, že nemôže dýchať. Koleno uvoľnil až zhruba dve minúty po tom, čo sa ďalším policajtom nepodarilo nahmatať pulz zadržaného, keď prestal reagovať. Floyda následne previezli do nemocnice a zhruba o hodinu ho vyhlásili za mŕtveho. Neskôr sa pritom na verejnosť dostalo aj ďalšie video, ktoré ukazuje, že na Floydovi pri jeho zatýkaní kľačali aj ďalší policajti.

Viac k témam: americká polícia, Zabitie Georgea Floyda - protesty v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Trom obvineným policajtom, ktorí boli pri zásahu na Georgea Floyda, hrozí až 40 rokov vo väzení © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Situácia v spoločnosti PPS Group, a.s. Detva, ktorá začiatkom apríla nahlásila hromadné prepúšťanie, sa stabilizovala a ľudia o prácu neprídu. Informuje o tom na sociálnej sieti Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) po stredajšej návšteve v podniku.

Hromadné prepúšťanie zatiaľ nehrozí

„Je to skvelá správa, z kmeňových zamestnancov podnik zatiaľ neprepustil nikoho a hromadné prepúšťanie nateraz nehrozí. Z rozhovoru vyplynulo, že významnou pomocou by bolo predĺženie štátnej podpory pre firmy až do augusta, keď pre dovolenky výrazne klesá počet zákaziek,“ povedal po návšteve jedného z najväčších zamestnávateľov na Podpoľaní predseda BBSK Ján Lunter.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Spoločné rozhovory sa zamerali aj na duálne vzdelávanie, ktorého praktickú časť je firma schopná presunúť do svojich priestorov a k moderným strojom. „Tento rok by malo prísť aj k oživeniu strojárskeho klastra, kde by mala byť župa významným partnerom. Potenciál vidíme v spájaní sa veľkých spoločností s menšími firmami tiež v ich prepájaní s výskumnými a vedeckými kapacitami. Práve na takomto spájaní pracujeme na župe v rámci iniciatívy Catching-Up Regions,“ doplnil predseda kraja Lunter.

V zozname bolo 736 mien

Spoločnosť PPS Group oznámila 6. apríla na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Zvolen hromadné prepúšťanie všetkých zamestnancov. V zozname je uvedených všetkých 736 zamestnancov spoločnosti, pričom prepúšťanie avizovali v období od 15. apríla do konca júla 2020. PPS Group v Detve je spoločnosť s viac ako 60-ročnou tradíciou v strojárskej výrobe. V súčasnosti sa zameriava na výrobu stredne veľkých a stredne ťažkých zváraných konštrukcií pre celosvetovo známych klientov.

Viac k témam: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj, Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Ľudia neprídu o prácu v PPS Detva, pomocou pre firmu by bolo aj predĺženie štátnej podpory © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Ak sa európski lídri do konca roka 2020 nedohodnú na novom systéme čerpania eurofondov, čerpanie bude musieť pokračovať podľa starého systému. V rámci diskusného panelu na podujatí Jarná ITAPA 2020 to uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Ladislav Miko.

Príprava nového systému prebieha pomaly

Podľa Mika je súčasný systém čerpania eurofondov zdĺhavý a neefektívny. Predseda združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič uviedol, že príprava nového systému čerpania prebieha pomaly, čo konštatovala aj EK. Podľa podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Milana Mušku bude dôležité, aby po prípadnom zavedení nového systému čerpania Slovensko dokázalo skĺbiť svoje predstavy o čerpaní eurofondov s predstavami Európskej únie. Programové obdobie v rokoch 2021 až 2027 môže byť posledným obdobím, v ktorom bude môcť Slovensko čerpať eurofondy. Podľa Mika preto bude dôležité, aby bol nastavený nový systém, ktorý umožní rýchlejšie a efektívnejšie čerpanie finančných prostriedkov. „Prichádzajú veľké objemy peňazí, ktoré bude musieť Slovensko vyčerpať v krátkej dobe. Nachádzame sa v situácií, kedy musíme stihnúť veľké množstvo práce za málo času,“ konštatoval Miko.

Slovensko musí byť aktívnejšie

Samosprávy budú môcť v najbližšom období dočerpávať finančné prostriedky z programového obdobia 2013 až 2020. Podľa Jozefa Viskupiča bude potrebné, aby Slovensko čerpalo v nasledujúcom programovom období aktívnejšie, ako doteraz. „Ak by sme žili v ideálnom svete, tak by sme od 1. januára mali nárok čerpať fondy z nového programového obdobia. Nežijeme ale v ideálnom svete a chcem vyjadriť vieru, že to nebude ako v predchádzajúcom programovom období, kedy sme za prvého dva a pol roka nevyčerpali prakticky nič,“ povedal Jozef Viskupič. Pri čerpaní eurofondov by podľa neho mali byť oddelené potreby štátu od potrieb samospráv a čerpanie peňazí by malo byť čo najadresnejšie. Podľa predstaviteľov samospráv je pravdepodobné, že Slovensko bude mať v budúcom programovom období jediný operačný program, z ktorého by mohlo jednoduchšie a efektívnejšie čerpať financie. Dôležité pritom bude, aby Slovensko samotné malo nastavené pravidlá čerpania, ktoré nebudú zbytočne zdĺhavé a administratívne náročné.

Digitalizácia a zmena klímy

„To čo potrebujeme je čiastočne v rukách vlády. Máme základné informácie o jednom operačnom programe. Musíme vedieť, čo od samospráv štát očakáva a aké priority máme riešiť,“ povedal podpredseda ZMOS-u Milan Muška. Ladislav Miko dodáva, že medzi európske priority v novom programovom období bude patriť hlavne digitalizácia a zmena klímy. Podujatia ITAPA (informačné technológie a verejná správa) predstavujú kongresovo-diskusnú platformu pre IT ale aj iné komunity. Konferencia Jarná ITAPA, sa špecializuje na témy lokálneho, prípadne európskeho zamerania. Cieľom podujatí je vytvárať nezávislú platformu, na ktorej majú kľúčoví predstavitelia štátu a biznisu diskutovať a predstavovať inšpiratívne nápady a projekty z oblasti digitalizácie spoločnosti. Podujatia ITAPA sú organizované 19 rokov.

Viac k témam: digitalizácia, eurofondy, Jarná ITAPA, ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensku hrozí, že bude eurofondy čerpať podľa starého systému, Miko ho označil za zdĺhavý a neefektívny © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Španielsko zruší obmedzenia na svojich pozemných hraniciach s Francúzskom a Portugalskom 22. júna. Na základe mimoriadnych opatrení zavedených pre pandémiu koronavírusu smeli hranice od polovice marca prekročiť len miestni obyvatelia, cezhraniční pracovníci a vodiči kamiónov. Španielska ministerka turizmu Reyes Marotová tiež uviedla, že nové bezpečnostné pravidlá pre návštevníkov v polovici júna na stredomorských Baleárskych ostrovoch otestuje 6000 nemeckých turistov. Stane sa tak predtým, než sa krajina 1. júla plne otvorí medzinárodnému turizmu.

Viac o téme Koronavírus

Turistom budú merať teplotu a pri príchode vyplnia dotazníky o svojom zdravotnom stave. Vyzvú ich tiež, aby používali mobilnú aplikáciu na vyhľadávanie kontaktov, ktorú chcú úrady na súostroví rovnako otestovať. Marotová zdôraznila, že vybudovanie dôvery v bezpečnú destináciu je kľúčové pre opätovné naštartovanie miestneho turizmu. Tento sektor ekonomiky sa na HDP Španielska podieľa 12 percentami a zamestnáva 2,6 milióna ľudí. Ochorenie COVID-19 si doteraz v Španielsku vyžiadalo najmenej 27-tisíc životov a u vyše 240-tisíc osôb potvrdili nákazu koronavírusom.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusuViac k témam: cestovný ruch, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, preventívne opatrenia
Zdroj: Webnoviny.sk - Španielsko zruší obmedzenia hraniciach, od 1. júla sa krajina plne otvorí medzinárodnému turizmu © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Poriadne opitého invalidného dôchodcu na Fiate zastavili policajti v Hornej Súči v okrese Trenčín. Ako informovala trenčianska krajská polícia, očividne opitý 37-ročný vodič maril vykonanie dychovej skúšky na alkohol, preto ho predviedli na policajné oddelenie. Tu už po opakovanom poučení dychovú skúšku absolvoval. Namerali mu vyše 2,7 a pri opakovanej skúške viac ako 2,8 promile. Po lekárskom vyšetrení putoval do cely. Obvinili ho z ohrozovania pod vplyvom návykovej látky. O jeho treste rozhodne súd.

Viac k témam: invalidný dôchodca, opitý vodič
Zdroj: Webnoviny.sk - Invalidný dôchodca šoféroval s takmer tromi promile alkoholu, skončil za mrežami (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Centralizácia agendy regionálneho rozvoja a eurofondov prejde na nové Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI). Cieľom je zlepšenie koordinácie regionálneho rozvoja a optimalizácie implementačnej štruktúry riadenia eurofondov, ako aj posilnenie princípov transparentnosti, efektívnosti, hospodárnosti, účelnosti a výsledkovej orientácie, na ktoré kladie dôraz aj Európska komisia.

Zmena kompetencií úradu vlády

Vyplýva to z návrhu na zmenu niektorých uznesení vlády SR a určenie úloh v pôsobnosti ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v súvislosti so zánikom Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII), zriadením nového ministerstva a zmenou kompetencií Úradu vlády SR. Vláda schválila materiál vo štvrtok na návrh vicepremiérky pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej (Za ľudí). Nadväzuje na novelu zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy (kompetenčný zákon), ktorú Národná rada SR schválila 14. mája v skrátenom legislatívnom konaní a zabezpečuje transformáciu ÚPVII na ministerstvo.

Agrorezort príde o agendu regionálneho rozvoja

Do pôsobnosti nového ministerstva prejdú všetky kompetencie ÚPVII a zároveň agenda regionálneho rozvoja (Integrovaný regionálny operačný program a cezhraničné programy) z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Budúce ministerstvo tiež zastreší agendu Operačného programu Technická pomoc, Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a Švajčiarskeho finančného mechanizmu presunutú z Úradu vlády SR. V súvislosti s prechodom tejto agendy budú na novozriadené ministerstvo presunuté aj príslušné platobné jednotky. Novovzniknuté ministerstvo prevezme pôsobnosť úradu vicepremiéra v oblasti investícií a informatizácie k 1. júlu 2020 a pôsobnosť Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v oblasti regionálneho rozvoja k 1. októbru.

Viac k témam: Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí)
Zdroj: Webnoviny.sk - Z Remišovej úradu vznikne nové ministerstvo, zastreší eurofondy aj regionálny rozvoj © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 4147

Reklama