16. október 2019
Facebook

16.10.2019 (Webnoviny.sk) - V brazílskom meste Fortaleza sa v utorok zrútila sedempodlažná budova. Tamojšie úrady hlásia jedného mŕtveho a desať nezvestných, pričom nie je jasné, či sa nachádzajú pod troskami alebo zatiaľ nekontaktovali príbuzných. Ďalších desať osôb sa im už podarilo zachrániť. Dvaja ľudia, ktorí zostali pod troskami, komunikovali s príbuznými a záchranármi cez mobilný telefón. Zástupca hasičov Cleyton Bezerra povedal, že situácia je zložitá, keďže niektoré časti budovy sa ešte môžu zrútiť. V okolí spadnutej budovy požiadali o pokoj, aby počuli zvuky vychádzajúce spod trosiek. Andre Montenegro, predstaviteľ stavebnej komory štátu Ceará, si myslí, že zrútenie 30-ročnej budovy je spojené s "problémami s jej údržbou a základmi". Podľa neho mnohí vlastníci v dôsledku brazílskej ekonomickej krízy neinvestujú do opráv budov.Viac k témam: zrútenie budovy
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Sedemposchodová budova v Brazília sa zrútila, záchranári z trosiek vytiahli niekoľko osôb © SITA Všetky práva vyhradené.

16.10.2019 (Webnoviny.sk) - Prestrelku medzi ozbrojenými mužmi a vojakmi v mexickom štáte Guerrero neprežil jeden vojak a 14 civilistov. Tamojšia vláda informovala, že prípad sa stal v pondelok, pričom v rovnaký deň ozbrojenci napadli policajný konvoj v susednom štáte Michoacán a zabili 13 mužov zákona. Hovorca štátnych bezpečnostných orgánov Roberto Alvarez v utorok v noci potvrdil, že prvý spomínaný incident sa stal v oblasti Tepochica ležiacej zruba päť kilometrov od mesta Iguala, kde pred piatimi rokmi zmizlo 43 študentov, ktorých osudy doteraz nie sú známe. V štáte Guerrero často útočia ozbrojenci napojení na organizovaný zločin.Viac k témam: streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Medzi ozbrojencami a vojakmi v Mexiku vypukla prestrelka, zabili niekoľko civilistov © SITA Všetky práva vyhradené.

16.10.2019 (Webnoviny.sk) - Po tretí raz zavítal na Slovensko 165 metrov dlhý Protidrogový vlak - Revolution Train. V šiestich špeciálne upravených vagónoch so štyrmi kinosálami a ôsmimi interaktívnymi miestnosťami ponúka tento český projekt program zameraný na protidrogovú prevenciu pre deti a mládež. Po úvodnej jednodňovej zastávke v Čadci zastavil vlak na dva dni v žilinskej železničnej stanici. Počas slovenského turné sa vlak objaví v 16 mestách a navštívi všetkých osem samosprávnych krajov.

Spoznajú celu aj drogový brloh

Projekt Nadačného fondu Nové Česko jazdí po Česku, Nemecku a Slovensku tri roky a za ten čas protidrogový vlak podľa organizátorov navštívilo viac ako 150-tisíc ľudí, predovšetkým deti a mládež vo veku od 12 do 17 rokov. Práve na túto vekovú skupinu je prevenčný program zameraný. Vo vozňoch návštevníci postupne sledujú príbeh drogovo závislého človeka, v interaktívnych miestnostiach potom lektori pracujú s deťmi na základe toho, čo vo filme videli. Na vlastné oči tak spoznajú väzenskú celu, drogový brloh, ale ocitnú sa aj na mieste tragickej autohavárie. „Počas jesenného turné sa chystáme navštíviť všetky samosprávne kraje, ale v Žilinskom kraji máme najviac zastávok. Chceme, aby aj Slovensko vstúpilo do medzinárodného preventívneho systému, v ktorom poskytneme vlak a slovenskí preventisti z miest a krajov budú sprevádzať vo vlaku slovenské deti. Tento systém už funguje v Nemecku, kde bolo preškolených viac ako 200 preventistov,“ uviedol počas žilinskej zastávky autor projektu Pavel Tůma. „Budúci rok chceme stavať nový moderný vlak s vynoveným programom a boli by sme radi, ak by sa Slovensko pripojilo k Česku a Nemecku a vaše mestá a kraje si ho mohli požičiavať,“ dodal autor projektu.

Zbierajú dáta

Súčasťou projektu je zber dát. Prostredníctvom anonymných dotazníkov sa mladí ľudia zdôverujú o svojich skúsenostiach s alkoholom, cigaretami či drogami. Jednotlivé mestá môžu zozbierané dáta využívať pri tvorbe koncepcie protidrogovej prevencie. Do Žilinského samosprávneho kraja zavítal Revolution Train po druhý raz. „Vzhľadom na to, že sme mali vlani veľmi dobrú skúsenosť s týmto projektom, rozhodli sme sa ho aj tento rok podporiť sumou 10 tisíc eur. V našom kraji vlak zastavuje v Čadci, Žiline, Martine a Tvrdošíne. Minulý rok sa projektu organizovane zúčastnilo okolo 500 študentov z pätnástich škôl, v tomto roku ohlásilo svoju účasť už 25 škôl a nás teší, že záujem o projekt rastie,“ uviedol podpredseda krajskej samosprávy Peter Weber. Druhý rok sa na financovaní projektu podieľa aj žilinská radnica, ktorá tentoraz prispela sumou vyše deväťtisíc eur. Autor projektu Tůma poznamenal, že práve v Žilinskom kraji evidujú najväčší záujem o pristavenie vlaku. „Denná kapacita vlaku je 500 návštevníkov, vlaňajší rekord z Liptovského Mikuláša je 540 ľudí. Bol som nadšený z toho, že napríklad v Martine dokázali prísť učitelia s deťmi aj o pol šiestej večer v deň štátneho sviatku,“ uzavrel Tůma.

Protidrogová prevencia

Projekt Revolution Train sa zameriava na originálny prístup k primárnej protidrogovej prevencii. Základňou protidrogového vlaku je stanica Praha-Dejvice, odkiaľ pravidelne vychádza do regiónov na turné, pričom trasy sa prispôsobujú aktuálnemu záujmu škôl a miest. V rámci jesennej návštevy Slovenska sa Revolution Train postupne zastaví ešte v Trstenej, Tvrdošíne, Prešove, Košiciach, Banskej Bystrici, Martine, Považskej Bystrici, Ilave, Trenčíne, Trnave, Senici, Galante a Nitre. Na záver slovenského turné bude 13. a 14. novembra k dispozícii v Bratislave.

Viac k témam: drogy, prevencia
Zdroj: Webnoviny.sk - Protidrogový vlak opäť zastavil na Slovensku, návštevníkom ukáže drogový brloh aj väzenskú celu © SITA Všetky práva vyhradené.

16.10.2019 (Webnoviny.sk) - Parlament bude v stredu po hlasovaní o 11:00 voliť nového podpredsedu Národnej rady SR. Poslanecký klub strany Sloboda a Solidarita (SaS) navrhol na tento post Martina Klusa. Jeden post podpredsedu parlamentu na základe výsledkov z parlamentných volieb patrí SaS. Doteraz bola podpredsedníčkou jej členka Lucia Ďuriš Nicholsonová, tá však odišla do Európskeho parlamentu. SaS pôvodne navrhla za podpredsedu Ľubomíra Galka. Jeho kandidatúru však poslanci vo štvrtok 12. septembra neschválili.

Viac k témam: podpredseda Národnej rady SR (NR SR)
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci budú voliť nového podpredsedu parlamentu, Sulíkova SaS po Galkovi navrhla Klusa © SITA Všetky práva vyhradené.

16.10.2019 (Webnoviny.sk) - Rumunský prezident Klaus Iohannis odovzdal v utorok poverenie na zostavenie vlády Ludovicovi Orbanovi, predsedovi Národnej liberálnej strany (PNL), ktorá je najsilnejším opozičným zoskupením v krajine. Orbanovi od utorka začína plynúť 10 dní, počas ktorých musí vládu dať dokopy a získať pre ňu nadpolovičnú podporu v parlamente. Hoci parlamentné voľby by sa v Rumunsku mali konať až v druhej polovici budúceho roka, minulý týždeň po vyslovení nedôvery v parlamente padla vláda Sociálnodemokratickej strany (PSD) na čele s premiérkou Vioricou Dancilou. Doterajšiu vládu opozícia a médiá dlhodobo obviňovali z veľmi vážnej korupcie. Ludovic Orban nemá so svojím maďarským takmer menovcom Viktorom Orbánom okrem mena nič spoločné, a to ani v politickej rovine. Zatiaľ čo maďarský premiér sa snaží v posledných rokoch profilovať ako tvrdý konzervatívec a zástanca tradičných hodnôt, a svojich voličov jednostaj "straší" Bruselom, rumunský Orban a jeho PNL sú proeurópski a liberálni.

Viac k témam: parlamentné voľby, rumunská vláda
Zdroj: Webnoviny.sk - Rumunský prezident Iohannis poveril zostavením vlády Ludovica Orbana © SITA Všetky práva vyhradené.

16.10.2019 (Webnoviny.sk) - Maďarsko sa v utorok ako jedna z mála krajín sveta otvorene postavilo na stranu režimu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý minulú stredu spustil masívnu vojenskú operáciu proti Kurdom na severe Sýrie, čím vyvolal medzinárodné pobúrenie. Ako v utorok vyhlásil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, v záujme jeho krajiny je, aby Turecko premiestnilo migrantov zo Sýrie, ktorí sú momentálne na jeho území, naspäť do Sýrie. Práve plán premiestniť utečencov zo Sýrie z Turecka naspäť do ich domovskej krajiny používa Erdogan ako odôvodnenie vojenskej operácie proti Kurdom. Podľa všetkého však ide len o zámienku a skutočným dôvodom je jeho snaha "porátať sa" s Kurdmi, ktorých dlhé roky označuje za hlavných nepriateľov Turecka.

Vyhrážanie sa utečencami

Vyhlásenie šéfa maďarskej diplomacie, ktoré zaznelo v utorok na rokovaní takzvanej Tureckej rady v azerbajdžanskom Baku, pritom ide presne v línii toho, čo hovorí Erdogan. Ten sa Európe opakovane - naposledy cez víkend - vyhrážal tým, že keď európske krajiny neprestanú protestovať proti tureckej vojenskej operácii, Turecko zaplaví Európu sýrskymi utečencami. "Turecko otvorí brány a pošle 3,6 milióna utečencov vaším smerom," varoval cez víkend Erdogan. "Turecko by malo presídliť migrantov do Sýrie, a nie otvárať dvere do Európy pre štyri milióny migrantov," hovoril v utorok v Baku Szijjártó.

Rokovania počas izolácie

Szijjártó svoj postoj k tureckej operácie v Sýrii odôvodnil tým, že Maďarsko podľa neho "myslí v tejto veci výlučne na národný záujem, nie na záujmy druhých". Šéf maďarskej diplomacie sa zúčastňuje na rokovaní Tureckej rady spolu s premiérom Viktorom Orbánom, a to práve v čase, keď sa Turecko dostáva do stále väčšej medzinárodnej izolácie. Szijjártó už minulý týždeň priznal, že to bolo práve Maďarsko, kto dlhé mesiace vetoval snahu zvyšných krajín EÚ vydať spoločné vyhlásenie o tom, že prípadný turecký útok na Kurdov v Sýrii by znamenal novú utečeneckú krízu.

Útoky na Kurdov

Erdogan spustil pozemné aj letecké útoky na Kurdov, ktorých paušálne a bez dôkazov označuje za teroristov, minulú stredu. Doteraz pri nich prišlo o život už niekoľko stoviek ľudí. Navyše sa naplnili obavy, že pri útokoch sa dostanú na slobodu stovky a možno až tisíce zajatých bojovníkov Islamského štátu, ktorých Kurdi doteraz zadržiavali na územiach, na ktoré Turecko teraz útočí.

Viac k témam: Kurdi, ozbrojený útok, rokovania, utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Maďarsko sa postavilo na stranu Erdogana a vojnu v Sýrii spája s národnými záujmami © SITA Všetky práva vyhradené.

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Ministri zahraničia Európskej únie (EÚ) nedosiahli konsenzus v otázke, či začať prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom. Dôvodom bol ostrý nesúhlas zo strany Francúzska. Komisár pre rozšírenie EÚ Johannes Hahn povedal, že utorkové stretnutie ministrov nebolo "pre Európu momentom slávy" a ospravedlnil sa občanom oboch balkánskych štátov. Hahn uviedol, že "drvivá väčšina" členských krajín EÚ podporila odporúčanie Európskej komisie začať rokovania s Albánskom aj Severným Macedónskom. Krajiny, ktoré boli proti, nemenoval. Európski lídri sa budú touto otázkou zaoberať na dvojdňovom summite v Bruseli, ktorý sa začne vo štvrtok. Francúzsky prezident Emmanuel Macron trvá na tom, že EÚ je potrebné najprv zreformovať a až potom k nej pričleniť ďalšie štáty.

Viac k témam: európska únia, Ministri zahraničia Európskej únie (EÚ), rokovania
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministri zahraničia Európskej únie sa na začatí rokovaní s Albánskom aj Severným Macedónskom nedohodli © SITA Všetky práva vyhradené.

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Holandské úrady vyšetrujú prípad rodiny, ktorú našli žiť izolovanú od okolitého sveta na farme na východe krajiny. Rodina žila pravdepodobne 9 rokov v pivnici farmy pri obci Ruinerwolde, asi 130 kilometrov severovýchodne od Amsterdamu. Čakala tam údajne na "koniec sveta". Polícia ich objavila po tom, čo jeden z jej členov ušiel a požiadal o pomoc v miestnom bare. Rodina pozostávala podľa médií z 58-ročného otca a šiestich detí vo veku 18 až 25 rokov. Nie je jasné, čo sa stalo s matkou. Podľa polície si najstarší muž farmu prenajal, vzťah k deťom však podľa nej nie je jasný. Majiteľ baru Chris Westerbeek opísal, ako si zanedbane a zmätene vyzerajúci muž v podniku objednal päť pív. "Dal som sa s ním do reči a prezradil mi, že ušiel a potrebuje pomoc. Potom sme zavolali políciu," uviedol Westerbeek. "Povedal, že má bratov a sestry, ktorí žijú na farme. Povedal, že je najstarší a chce skoncovať so spôsobom života, aký vedú," dodal. Policajti zavítali na odľahlú farmu, ktorú čiastočne zakrývajú stromy, a prehľadali ju. Objavili tam za skriňou v obývačke ukryté schodisko, ktoré viedlo do pivnice, kde sa rodina nachádzala. Päťdesiatosemročného muža zatkli a momentálne ho vyšetrujú.

Viac k témam: farma, holandská polícia, koniec sveta
Zdroj: Webnoviny.sk - Otec so šiestimi deťmi žili izolovaní na farme v Holandsku a čakali na koniec sveta © SITA Všetky práva vyhradené.

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Výzvu členským krajinám EÚ, aby prestali predávať zbrane Turecku, podporuje aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Ako uviedla na sociálnej sieti Facebook, pozorne sleduje vývoj diania v Sýrii a v širšom regióne. „Zdieľam spoločné stanovisko krajín Európskej únie v tom, že neprimerané jednostranné použitie sily - vojenskej ofenzívy Turecka - vážne ohrozuje stabilitu a bezpečnosť celého regiónu. Zároveň oslabuje snahy medzinárodného spoločenstva v boji proti Islamskému štátu, ktorý ešte stále predstavuje hrozbu pre európsku a svetovú bezpečnosť," napísala v statuse. Hlava štátu zároveň vyjadrila obavu, že sa v dôsledku stupňujúceho konfliktu môže vrátiť do Európy utečenecká kríza so všetkými jej dôsledkami, teda aj so zneužívaním tejto hrozby na ovplyvňovanie volieb, vyvolávanie spoločenského napätia populistickými a extrémistickými silami. „Potrebujeme vyvinúť maximálne úsilie, kým je ešte čas, aby sa scenár utečeneckej krízy z roku 2015 nezopakoval," uzavrela.

Viac k témam: bezpečnosť, európska únia, predaj zbraní, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová podporuje výzvu členským krajinám EÚ k zastaveniu predaja zbraní do Turecka © SITA Všetky práva vyhradené.

15.10.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 15. októbra, 20:58
Rada prokurátorov je hlboko znepokojená a pobúrená medializovanými informáciami o vzťahu bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s obvineným Marianom K. Uvádza sa to vo vyhlásení rady, ktoré v utorok zverejnila na internetovej stránke Generálnej prokuratúry SR.

Nie je obvinený

Rada Trnku vyzvala, aby do vyšetrenia sám požiadal o prerušenie výkonu funkcie prokurátora. Bývalý generálny prokurátor zatiaľ pozastavenú funkciu nemá. Generálna prokuratúra to v pondelok zdôvodnila tým, že nie je obvinený. „Rada prokurátorov považuje tieto informácie za natoľko závažné, že minimálne do ich vyšetrenia orgánmi činnými v trestnom konaní neumožňujú bývalému generálnemu prokurátorovi SR pokračovať vo výkone funkcie prokurátora. Zverejnené informácie nielen vrhajú zlé svetlo na ostatných prokurátorov, ale predovšetkým podkopávajú dôveru verejnosti v právny štát a princípy jeho fungovania,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Na zvolenie mu chýbal hlas

Ak sa Dobroslav Trnka rozhodne požiadať o prerušenie výkonu funkcie prokurátora, generálny prokurátor Jaromír Čižnár je pripravený bezodkladne rozhodnúť. Uvádza sa to v stanovisku generálneho prokurátora, ktorým reagoval na utorkové vyhlásenie Rady prokurátorov. „Vyjadrenie generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára ohľadom zotrvania D.T. vo funkcii prokurátora potvrdzuje aj stanovisko Rady prokurátorov SR, z ktorého jednoznačne vyplýva, že vzhľadom na súčasný procesný stav vyšetrovania, zotrvanie D.T. vo funkcii prokurátora záleží výlučne od jeho rozhodnutia," uviedla v tejto súvislosti hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Pravosť záznamu spochybnil

Trnka pravosť záznamu spochybnil. Pre televíziu Markíza sa vyjadril, že Gorilu nikdy nemal a nikoho nevydieral. Trnka pre televíziu prízvukoval, že mu vyšetrovateľ nahrávku nepredložil. „Sú tam udalosti, ktoré môžu byť v reálnom čase stotožnené, alebo nemusia byť stotožnené. Taká nahrávka sa dá bez problémov zmanipulovať," povedal. Ako ďalej uvádza televízia, na nahrávke sa hovorí o kšeftovaní zo záznamom kauzy Gorila, tiež že Marian K. si mal nahrávku u Trnku uložiť. Ten to popiera. Tvrdí, že ju nemal ani v kancelárii na Generálnej prokuratúry. Bývalý generálny prokurátor takisto poprel, že sa pokúšal vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka. „Keby som také niečo spravil, tak to je problém nielen pre mňa, ale pre celú spoločnosť. To sa nikdy nestalo, pána Haščáka som oficiálne videl raz v živote,“ konštatoval. To, že sa s Marianom K. poznal a sporadicky stretával nepoprel. „Nerobil som však s nim ani biznis, ani nechodil do krčmy, ani na dovolenky, nikam," dodal. Či zváži dočasné prerušenie funkcie prokurátora podľa televízie oznámi v najbližších dňoch.

Dobroslav Trnka

... stál na čele prokuratúry v rokoch 2004 až 2011. O funkciu sa opäť uchádzal aj za vlády Ivety Radičovej, pričom mu chýbal v parlamente jeden hlas. Od roku 2013 vedie generálnu prokuratúru Jaromír Čižnár. Trnka pôsobí ako radový prokurátor. Rada prokurátorov SR je definovaná ako najvyšší výkonný orgán samosprávy prokurátorov na Slovensku. Jej úlohou je chrániť práva a oprávnené záujmy prokurátorov.


Viac k témam: Gorila, Rada prokurátorov Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Trnka sa s Kočnerom sporadicky stretával, ale pravosť nahrávky spochybnil © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3420

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner