14. júl 2024
Facebook

14.7.2024 (SITA.sk) - Najvyšší súd SR vytýčil na stredu 17. júla verejné zasadnutie, na ktorom bude rozhodovať o odvolaní Lehela H., ktorý je známy aj ako „hrobár" z gangu sátorovcov proti doživotnému trestu. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu. Trest uložil obžalovanému vo februári tohto roku Špecializovaný trestný súd (ŠTS) s tým, že si ho má odsedieť v ústave s najprísnejším stupňom stráženia. Obžalovaný má tiež podľa rozsudku viacerým poškodeným vyplatiť nemajetkovú ujmu po 10-tisíc eur.

Proti verdiktu sa odvolal

Súd totiž uznal Lehela H. za vinného za členstvo v zločineckej skupine, účasti na piatich vraždách a tiež krádeži viac ako milióna eur. Proti verdiktu sa obžalovaný odvolal. Súd tento prípad od februára 2023 prejednával po druhýkrát. Najvyšší súd SR (NS SR) totiž ešte v septembri 2022 zrušil odsudzujúci rozsudok, na základe ktorého si mal obžalovaný v ústave s maximálnym stupňom stráženia odsedieť doživotný trest odňatia slobody. Dôvodom bolo, že sa Špecializovaný trestný súd podľa NS SR nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie v tomto prípade. Medzitým sa však v senáte prvostupňového súdu vymenil jeden z členov, pričom v takomto prípade je potrebný súhlas obžalovaného so zmenou. Ten však uviedol, že so zmenou nesúhlasí.

Doživotný trest väzenia spolu s prepadnutím majetku

Špecializovaný trestný súd v Pezinku uložil Lehelovi H. v novembri 2021 doživotný trest väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku. Uznal ho totiž za vinného z členstva v zločineckej skupine, podielu na piatich vraždách a tiež krádeže 45,5 milióna vtedajších slovenských korún z roku 2003. V prípade spomenutej krádeže uznali za vinného aj Ivana K. Tomu súd uložil trest dva roky väzenia s podmienečným odkladom na dva roky. Spolu s Lehelom H. zároveň mali poškodenej spoločnosti nahradiť škodu 1 507 000 eur. Lehel H., ktorý svoju prezývku nadobudol tak, že na pozemku v areáli bývalého družstva v Čótfe zakopával obete mafiánskeho gangu sátorovcov, sa proti verdiktu na mieste odvolal. Skutky pritom nepoprel, tvrdil však, že k nim bol prinútený zo strachu o život.

K činom bol prinútený zo strachu o život

Tvrdenie o strachu zopakoval aj v rámci opakovaného procesu. „Všetky veci, čo som spravil, to bolo z panického strachu," povedal obžalovaný vo februári 2023 s tým, že zločinecká skupina sátorovcov mala kontakty na skorumpovaných policajtov. Preto nebolo možné ich trestnú činnosť nahlásiť. „Keby som kládol odpor, tak by ma zavraždili," zdôraznil obžalovaný. Policajti mu podľa jeho slov sľúbili, že v prípade, ak sa ku skutkom prizná, bude oslobodený alebo dostane len podmienečný trest. „Nikdy som nikoho nezavraždil," doplnil Lehel H. Pokiaľ ide o trestné činy vraždy, na ktorých sa údajne podieľal, podľa obžaloby boli obeťami v dvoch prípadoch takzvané biele kone. V jednom prípade osoba, pri ktorej sa obžalovaný obával vyzradenia účasti na spomenutej krádeži a v dvoch prípadoch išlo o členov skupiny sátorovci. Konkrétne išlo o Andora Reisza a o samotného zakladateľa skupiny sátorovcov Ľudovíta (Lajosa) Sátora.

Viac k témam: Doživotie, hrobár, Odvolanie, Sátorovci, Súdy, Zločinecká skupina Sátorovci
Zdroj: SITA.sk - Najvyšší súd v stredu opätovne rozhodne o odvolaní „hrobára“ z gangu sátorovcov voči doživotnému trestu © SITA Všetky práva vyhradené.

14.7.2024 (SITA.sk) - Podpredseda parlamentu poverený jeho riadením Peter Žiga (Hlas-SD) verí, že útok na exprezidenta USA a zároveň prezidentského kandidáta Donalda Trumpa sa dôsledne vyšetrí a nebude sa opakovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Ako uviedol v stanovisku, v tomto prípade ide o útok na podstatu demokracie a slobodnú politickú súťaž. Žiga zároveň varoval pred akýmkoľvek zľahčovaním a bagatelizovanim tohto činu. „Nedávna podobná smutná skúsenosť na Slovensku poukázala na rozdelenú spoločnosť, potrebu hlbokej sebareflexie celej spoločnosti a zastavenie šírenia nenávisti,“ skonštatoval Žiga. Zobraziť fotogalériu k článku:
Streľba na Donalda Trumpa (fotografie)

Viac k témam: bývalý americký prezident, Podpredseda parlamentu, streľba na Donalda Trumpa
Zdroj: SITA.sk - Žiga verí, že útok na Trumpa sa dôsledne vyšetrí a nebude sa opakovať © SITA Všetky práva vyhradené.

14.7.2024 (SITA.sk) - Keď bude mať vládna koalícia vypracované návrhy zákonov v rámci takzvanej „hrádze proti liberalizmu", chce o nich rokovať aj s opozičným KDH. V diskusnej relácii V politike spravodajskej televízie TA3 to povedal minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD). „Ja predpokladám, že v septembri sa môžeme prvýkrát rozprávať o nejakých prvotných návrhoch, ktoré budeme chcieť z hľadiska hodnôt aj náboženstva, cirkvi, manželstva alebo vzťahu muža a ženy vedieť a chcieť zakotviť aj v ústave," uviedol Takáč. Podľa opozičnej poslankyne Tamary Stohlovej (Progresívne Slovensko) je celá idea „hrádze" zástupný problém a odvádzanie pozornosti od toho, že sa neriešia skutočné problémy ľudí. „My sa naozaj snažíme pozerať na to, čo to môže priniesť ľuďom, či to rieši skutočný problém," skonštatovala Stohlová s tým, že v tomto prípade predseda vlády Robert Fico presadzuje riešenie neexistujúceho problému „Ako môže byť jeho nosná téma nejaká hrádza proti progresivizmu - neexistujúca záležitosť?," pýta sa poslankyňa.Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), liberalizmus, minister pôdohospodárstva, Opozícia, Poslankyňa PS, Premiér Slovenskej republiky, V politike
Zdroj: SITA.sk - O hrádzi proti liberalizmu chce koalícia rokovať aj s KDH. Stohlová v tom vidí odvádzanie pozornosti od skutočných problémov © SITA Všetky práva vyhradené.

14.7.2024 (SITA.sk) - Petržalskú plaváreň v Bratislave čaká aj toto leto pravidelná dvojtýždňová údržba. Ako informuje mestská časť na sociálnej sieti, tohtoročnú údržbu vykonajú od 22. júla do 4. augusta a v týchto dňoch bude plaváreň mimo prevádzky. V rámci údržby vykonajú hĺbkovú údržbu plavárne a čistenie bazénov, ako aj obnovu plaveckých dráh. Vyčistia tiež povrchy plavárne, opravia silikónové tesnenia v sprchách a na toaletách a upravia bazénové technológie.

Viac k témam: Plaváreň, Údržba
Zdroj: SITA.sk - Petržalskú plaváreň aj tento rok čaká dvojtýždňová údržba, počas nej bude mimo prevádzky © SITA Všetky práva vyhradené.

14.7.2024 (SITA.sk) - Vládna koalícia by mala na jeseň prísť s návrhom takzvaného „lex atentát 2" a možno aj „lex atentát 3". V diskusnej relácii V politike spravodajskej televízie TA3 to povedal minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD). Ako doplnil, druhé pokračovanie lex atentát" bude širšie a bude mať väčší záber. „Viem, že sú intenzívne práce cez jednotlivé ministerstvá, ktoré sú priamo dotknuté," povedal Takáč s tým, že na opatreniach pracujú napríklad ministerstvo vnútra, obrany alebo spravodlivosti. „To sa robí na tej odbornej úrovni v rámci jednotlivých ministerstiev," doplnil minister.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Lex-atentát, minister pôdohospodárstva
Zdroj: SITA.sk - Na jeseň príde „lex atentát 2″, podľa Takáča bude jeho pokračovanie širšie a s väčším záberom © SITA Všetky práva vyhradené.

14.7.2024 (SITA.sk) - Podpredsedníčka ukrajinskej vlády pre európsku a euroatlantickú integráciu Oľha Stefanišynová uviedla, že pozvanie Ukrajiny do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) môže prísť kedykoľvek. Referuje o tom web Ukrajinská pravda. Podľa Stefanišynovej spojenci vo vyhlásení samitu jasne uviedli, že cesta Ukrajiny do NATO je nezvratná. Poznamenala, že rokovania o tomto znení neboli jednoduché.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Spolu s našimi priateľmi sme si však uvedomili, aké dôležité je zabezpečiť, aby budúcnosť Ukrajincov nemohla byť vyjednávacím bodom pri rokovaniach s agresorom. Žiadne hrozby, výzvy či voľby nezmenia fakt, že budúcnosť Ukrajiny je v NATO,“ uviedla Stefanišynová. „Odsúhlasilo to 32 členských štátov NATO a akékoľvek zmeny tohto rozhodnutia si budú vyžadovať jednomyseľný konsenzus,“ dodala. „Pozvánka pre Ukrajinu zostáva na programe a môže prísť kedykoľvek. Kým čakáme na tú chvíľu, Ukrajina sa čoraz viac vojensky a politicky integruje do aliancie," vyhlásila Stefanišynová. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júli 2024 (fotografie)

Viac k témam: podpredsedníčka ukrajinskej vlády pre európsku integráciu, rusko-ukrajinský konflikt, Samit NATO, ukrajinské členstvo v NATO, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Do NATO nás môžu pozvať kedykoľvek, vraví ukrajinská vicepremiérka © SITA Všetky práva vyhradené.

14.7.2024 (SITA.sk) - Vládna strana Smer-SD momentálne nemá záujem o takzvaný okrúhly stôl politikov na zmierenie napätia v spoločnosti. V diskusnej relácii V politike spravodajskej televízie TA3 to povedal minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Reagoval tak na medializované informácie, podľa ktorých momentálne panuje v Smere spor o to, ako k danej problematike pristúpiť. Podľa Takáča je však názorová línia strany jednoznačná. „Nevnímam ja žiadny rozkol z pohľadu strany Smer-SD," povedal Takáč. Opozičná poslankyňa Tamara Stohlová (Progresívne Slovensko) v tejto súvislosti pripomenula, že opozičné hnutie po atentáte na predsedu vlády Roberta Fica navrhovalo takzvaných „100 dní pokoja" a aj to, aby si politici sadli za rokovací stôl. „Boli sme otvorení akémukoľvek priestoru riešiť tú situáciu v spoločnosti. A nič z tohto zo strany koalície nenastalo," zdôraznila Stohlová.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), minister pôdohospodárstva, okrúhly stôl, Premiér Slovenskej republiky, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej
Zdroj: SITA.sk - Smer momentálne nemá záujem o okrúhly stôl politikov na zmiernenie napätia, v problematike má strana jednoznačný názor © SITA Všetky práva vyhradené.

14.7.2024 (SITA.sk) - Globálni lídri vyjadrili v nedeľu znepokojenie nad pokusom o atentát na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na zhromaždení v Pensylvánii, pri ktorom zahynul jeden účastník a dvaja ďalší boli vážne zranení. Mnohí zároveň odsúdili toto násilie, ktoré šokovalo celý svet. Zobraziť fotogalériu k článku:
Streľba na Donalda Trumpa (fotografie) Trumpova kampaň uviedla, že predpokladaný nominant republikánskej strany sa po streľbe, ktorá mu podľa neho prepichla hornú časť pravého ucha, sa má „dobre“. Tajná služba uviedla, že zabila podozrivého strelca, ktorý zaútočil z vyvýšeného miesta mimo dejiska zhromaždenia. Americké úrady streľbu naďalej vyšetrujú. Austrália Austrálsky premiér Anthony Albanese odsúdil pokus o atentát ako neospravedlniteľný útok na spoločné demokratické hodnoty Spojených štátov a Austrálie. „V Austrálii, rovnako ako v Spojených štátoch, je podstatou a účelom našich demokracií to, že môžeme vyjadrovať svoje názory, diskutovať o našich nezhodách a riešiť naše rozdiely mierovou cestou,“ povedal Albanese novinárom v austrálskom parlamente. Brazília Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva na platforme X povedal, že útok musia „dôrazne odmietnuť“ všetci obhajcovia demokracie a dialógu v politike, pričom incident označil za neakceptovateľný. Egypt Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí vo vyhlásení vyjadril znepokojenie a zdôraznil, že jeho krajina odsúdila útok. „Vyjadrujem svoje želanie, aby sa Trump rýchlo zotavil a aby sa predvolebné kampane v USA obnovili v pokojnej a zdravej atmosfére, bez akýchkoľvek aspektov terorizmu, násilia alebo nenávisti.“ Filipíny Filipínsky prezident Ferdinand Marcos mladší povedal, že sa mu uľavilo, keď sa dozvedel, že Trump je v poriadku. Na platforme X zdôraznil, že jeho myšlienky a modlitby sú s ním a jeho rodinou. „Spolu so všetkými ľuďmi na celom svete, ktorí milujú demokraciu, odsudzujeme všetky formy politického násilia,“ povedal. Francúzsko Francúzsky prezident Emmanuel Macron poslal Trumpovi prianie, aby sa rýchlo uzdravil. „Je to dráma pre naše demokracie. Francúzsko zdieľa rozhorčenie amerického ľudu,“ napísal na X. India Indický premiér Naréndra Módí na platforme X uviedol, že je hlboko znepokojený „útokom na môjho priateľa“. „Dôrazne odsudzujte incident. Násilie nemá v politike a demokraciách miesto. Naše myšlienky a modlitby sú s rodinou zosnulého, so zranenými a s americkým ľudom.“ Izrael Izraelský prezident Jicchak Herzog na platforme X napísal, že „úplne a jednoznačne“ odsudzuje pokus o zabitie Trumpa a v mene všetkých izraelských ľudí mu zaželal rýchle uzdravenie, pričom dodal, že myslí na obete a ich rodiny. Japonsko „Musíme pevne stáť proti akejkoľvek forme násilia, ktoré spochybňuje demokraciu. Modlím sa za skoré uzdravenie bývalého prezidenta Trumpa,“ uviedol japonský premiér Fumio Kišida na sociálnej sieti X. Južná Kórea Juhokórejský prezident Jun Sok-jol na sociálnej sieti X povedal, že bol zhrozený „ohavným činom“ politického násilia. Dodal, že ľudia v Kórei sú solidárni s Američanmi. Kanada Kanadský premiér Justin Trudeau na sociálnej sieti X napísal, že mu bolo zle zo streľby a že myslel na Trumpa, na tých, ktorí boli na podujatí, a na všetkých Američanov. „Politické násilie nie je prijateľné za žiadnych okolností,“ podotkol. Mexiko Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador odsúdil útok na platforme X a povedal, že „násilie je iracionálne a neľudské“. Rakúsko Rakúsky kancelár Karl Nehammer na sociálnej sieti X uviedol, že bol zhrozený z pokusu o atentát a zaželal Trumpovi rýchle a úplné uzdravenie. „Politické násilie nemá v našej spoločnosti miesto! Moje myšlienky sú so všetkými obeťami tohto útoku!“ povedal. Salvádor Salvádorský prezidentský palác uviedol, že prezident Nayib Bukele odsúdil „pokus o atentát“ na Trumpa. "V demokracii nie je miesto pre násilie," uviedla prezidentská kancelária v tlačovej správe zverejnenej na X. Spojené kráľovstvo Britský premiér Keir Starmer na sociálnej sieti X vyhlásil, že bol zhrozený „šokujúcimi scénami“ a zaželal Trumpovi a jeho rodine všetko najlepšie. „Politické násilie v akejkoľvek forme nemá v našich spoločnostiach miesto a moje myšlienky sú so všetkými obeťami tohto útoku,“ povedal Starmer. Taiwan Taiwanský prezident Laj Čching-tche zaželal Trumpovi skoré uzdravenie a povedal, že jeho myšlienky a modlitby sú s Trumpom. Politické násilie v akejkoľvek forme je podľa neho „v našich demokraciách“ neakceptovateľné a vyjadril sústrasť obetiam. Taliansko Talianska premiérka Giorgia Meloniová zaželala Trumpovi rýchle uzdravenie a vo vyhlásení uviedla, že dúfa, že „v najbližších mesiacoch predvolebnej kampane zvíťazí dialóg a zodpovednosť nad nenávisťou a násilím“. Ukrajina Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tiež na platforme X povedal, že bol zhrozený, keď sa dozvedel o streľbe, a povedal, že takéto násilie nemá žiadne opodstatnenie a nemá miesto nikde vo svete. Dodal, že sa mu uľavilo, keď sa dozvedel, že Trump je v bezpečí. Zelenskyj poprial veľa síl všetkým, ktorí boli touto udalosťou zasiahnutí. „Prial by som si, aby Amerika z toho vyšla silnejšia,“ povedal.

Viac k témam: Austrálsky premiér, Brazílsky prezident, Britský premiér, bývalý americký prezident, Egyptský prezident, Filipínsky prezident, Francúzsky prezident, Indický premiér, Izraelský prezident, Japonský premiér, Juhokórejský prezident, Kanadský premiér, Mexický prezident, Rakúsky kancelár, Salvádorský prezident, streľba na Donalda Trumpa, taiwanský prezident, Talianska premiérka, Ukrajinský prezident, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Globálni lídri odsúdili atentát na Trumpa a vyjadrili znepokojenie. Zelenskému sa uľavilo, keď sa dozvedel, že je americký exprezident v bezpečí  © SITA Všetky práva vyhradené.

14.7.2024 (SITA.sk) - Streľba na bývalého prezidenta USA a zároveň prezidentského kandidáta Donalda Trumpa je podľa ministra vnútra a šéfa koaličnej strany Hlas-SD Matúša Šutaja Eštoka ďalšou výstrahou pre demokraciu. Ak ďalej napísal na sociálnej sieti, demokracia totiž znamená, že politické rozhodnutia robia ľudia vo volebných miestnostiach, a nie so zbraňami na uliciach. Zobraziť fotogalériu k článku:
Streľba na Donalda Trumpa (fotografie) „Predstava, že ak nedokážem politického oponenta poraziť v demokratickom volebnom súboji, tak ho fyzicky zlikvidujem - je koniec demokracie a začiatok násilia, ktoré v minulosti neraz končilo občianskymi vojnami. Zažili sme to pred dvoma mesiacmi na Slovensku, dnes to zažívajú priamo v "kolíske demokracie" - útok na demokraticky zvoleného premiéra alebo na topfavorita prezidentských volieb je útokom na samotnú demokraciu," skonštatoval minister.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Šutaj Eštok tiež zdôraznil, že odsudzuje akékoľvek politicky motivované násilie na Slovensku i vo svete a pevne verí, že tak urobia všetky relevantné politické sily - bez ohľadu na to, či obeť atentátu je alebo nie je ich osobným favoritom. „Verím, že nebudem čítať na sociálnych sieťach komentáre, že "veď si to zaslúžil" alebo "škoda, že nemierili lepšie." Lebo akékoľvek schvaľovanie násilia v politike je cestou do pekla," dodal minister vnútra.

Viac k témam: bývalý americký prezident, Minister vnútra SR, predseda Hlasu, streľba na Donalda Trumpa
Zdroj: SITA.sk - Streľba na Trumpa je výstrahou pre demokraciu. Eštok odsudzuje akékoľvek politicky motivované násilie na Slovensku i vo svete © SITA Všetky práva vyhradené.

14.7.2024 (SITA.sk) - Nikto, ani predseda vlády Robert Fico či bývalý prezident USA Donald Trump, si nezaslúžia, aby na nich pre ich politické kroky a názory strieľali. Uviedol to v reakcii na postrelenie Trumpa šéf opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka s tým, že tieto incidenty treba jednoznačne odsúdiť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
„Násilie v demokratickej politike nemá mať miesto. Voči nikomu, ani voči tým, ktorí sami šíria nenávisť," vyhlásil Šimečka. Dodal však, že násilné incidenty nesmú byť zámienkou na zneužitie moci, ani na boj proti základným hodnotám demokracie. Zobraziť fotogalériu k článku:
Streľba na Donalda Trumpa (fotografie)

Viac k témam: bývalý americký prezident, Predseda Progresívneho Slovenska, Premiér Slovenskej republiky, streľba na Donalda Trumpa
Zdroj: SITA.sk - Šimečka: Trump ani Fico si nezaslúžia, aby na nich pre ich politické kroky a názory strieľali © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 8928

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner