19. jún 2024
Facebook

19.6.2024 (SITA.sk) - Rakety pre systém protivzdušnej obrany Patriot vyrábané v USA pre Švajčiarsko pôjdu napriek zmluvným záväzkom na Ukrajinu. S odvolaním sa na nemenované zdroje to v stredu napísal švajčiarsky tabloid Blick. Dodal, že Bern si v USA pre systém Patriot objednal rakety typu PAC-3 za 340 miliónov dolárov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

USA sa však rozhodli odložiť dodávku do Švajčiarka a rakety pošlú Ukrajine, ktorá tieto zbrane zúfalo potrebuje na ochranu pred ruskými vzdušnými útokmi. Informuje o tom web Kyiv Independent. Rakety PAC-3 sú najpokročilejšie strely pre systém protivzdušnej obrany Patriot a sú účinné aj proti balistickým raketám. Jedna strela PAC-3 stojí 4,1 milióna dolárov. Sú však veľmi žiadané, keďže európske krajiny sa v čase rastúceho napätia s Ruskom snažia posilniť svoju vlastnú protivzdušnú obranu.

Viac k témam: Protiraketový systém Patriot, rakety PAC-3, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Rakety pre systém Patriot, ktoré si objednalo Švajčiarsko, dodajú Američania Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

19.6.2024 (SITA.sk) - Polícia v Prahe zadržala muža, ktorý na čerpacej stanici s nožom napadol skupinu šiestich ľudí. Troch napadnutých ošetrili záchranári. Informuje o tom portál TN.cz. Incident sa odohral krátko po 16:00 v Prahe 7. Polícia na sociálnej sieti X uviedla, že 52-ročný podozrivý muž je z uvedenej lokality a bol pod vplyvom alkoholu, pričom nič nenaznačuje terorizmus. Záchranári ošetrovali troch napadnutých. Jedného päťdesiatnika, ktorý je zranený v hornej časti tela, previezli do nemocnice, uviedla hovorkyňa pražských záchranárov Jana Poštová. Muž je mimo ohrozenia života.

Viac k témam: Čerpacia stanica, Útok nožom
Zdroj: SITA.sk - Muž na čerpacej stanici v Prahe zaútočil nožom na skupinu šiestich ľudí, traja potrebovali ošetrenie © SITA Všetky práva vyhradené.

19.6.2024 (SITA.sk) - Novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú v stredu schválila Národná rada SR, znižuje výrazne transparentnosť v tejto oblasti a otvára dvere korupčníkom a špekulantom. Poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí) tak zareagovala na obsah vládnej novely verejného obstarávania, ktorú s koalíciou podporila aj časť poslancov opozície z KDH.

Obmedzené podávanie námietok

„Zároveň obmedzuje možnosť podávať námietky, ak sa účastníkom verejného obstarávania zdá, že tender je zmanipulovaný alebo šitý na mieru," podotkla k zmenám vo verejnom obstarávaní Veronika Remišová. Podľa nej takisto radikálne zdvíha limity zákaziek, pri ktorých nie je potrebné robiť verejné obstarávanie a hrozí, že ich úradníci budú prihrávať spriazneným kamarátom alebo rodine. „K návrhu zákona sme podali aj pozmeňujúce návrhy, ktoré riešia najväčšie problémy v zákone, pretože práve kvôli tomuto zákonu môžeme prísť o milióny eur na predražených a utajených zákazkách, najmä v eurofondoch," dodala Veronika Remišová. Neúspešne navrhla vypustiť časť novely umožňujúcu päťnásobne zvýšiť predpokladanú hodnotu zákazky, ktorá je určujúca pre posúdenie, či sa na ňu zákon vzťahuje alebo nie.

Skokové zníženie transparentnosti

Zároveň zvyšuje limit rozhodujúci pre povinnosť verejného obstarávateľa a obstarávateľa poslať na uverejnenie súhrnnú správu o zákazkách. „Takéto skokové navýšenie by malo za následok skokové zníženie transparentnosti," zdôvodnila poslankyňa. Neprešiel ani jej návrh zachovať ako dostatočný limit 800-tisíc eur pre nemožnosť podať námietky pri zákazkách na uskutočňovanie stavebných prác, a to miesto zvýšenej sumy 1,5 milióna eur. Pri hlasovaní nezískali podporu ani ďalšie pozmeňujúce návrhy opozície, vrátane KDH, ktoré novelu obstarávania ako celok spolu s koalíciou podporilo.

Dvojkolová príprava súťaží

Poslanec Ján Hargaš (Progresívne Slovensko) sa snažil získať podporu pre návrh ich hnutia aj pochvalou ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) za pozitívny posun obsahu novely oproti pôvodnému návrhu, ako aj za štandardný proces pri jej rokovaní bez skráteného postupu. Pozmeňujúci návrh by podľa poslanca pomohol samosprávam nad rámec vládneho návrhu a zároveň aj firmám uchádzať sa o zákazky. Zároveň by znížil byrokraciu pri príprave súťaží. „Máme nezmyselný dvojkolový systém prípravy súťaží - zisťovanie predpokladanej hodnoty zákazky a potom samotná súťaž," povedal Ján Hargaš. Posilnením využívania inštitútu negatívnej referencie chceli pomôcť tomu, aby sa z obstarávania dostali firmy, ktoré nemajú dobrý záujem, preukázateľne nevedia dodávať pre štát a majú negatívnu referenciu.

Viac k témam: Verejné obstarávanie, Zákon o verejnom obstarávaní
Zdroj: SITA.sk - Výrazne nižšia transparentnosť a otvorené dvere korupčníkom, reaguje Remišová na novelu verejného obstarávania © SITA Všetky práva vyhradené.

19.6.2024 (SITA.sk) - Ukrajinské poľnohospodárstvo stratilo za dva roky od začiatku ruskej invázie desať miliárd dolárov. Uviedol to úradujúci ukrajinský minister poľnohospodárstva Taras Vysockij, informuje spravodajský portál Sky News.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Straty spôsobilo napríklad zničenie strojov v hodnote 5,8 miliardy dolárov a poškodenie zvieracích fariem za viac ako 250 miliónov dolárov. „Globálne ceny potravín v roku 2022 vzrástli približne o 35 percent," povedal minister Vysockij. „Situácia nebola stabilizovaná, kým sa nevytvorili nové exportné trasy. Ukrajinský agrárny sektor teda potrebuje podporu, aby sa zotavil," dodal minister.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Za dva roky ruskej vojny stratilo ukrajinské poľnohospodárstvo desať miliárd dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.

19.6.2024 (SITA.sk) - Veľká vládna novela zákona o verejnom obstarávaní prešla v konečnom hlasovaní v Národnej rade SR. Poslanci ju v stredu schválili s množstvom pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov z výborov aj s posunutou účinnosťou od 1. augusta. Ďalšie rozsiahle zmeny v pravidlách verejného obstarávania pripravilo Ministerstvo investícií, regionálno rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) so zámerom zrýchliť, zjednodušiť procesy obstarávania a uvoľniť ruky samosprávam.

Za hlasovali aj poslanci KDH

Pri hlasovaní bolo za 86, proti 18 a zdržalo sa 32 z prítomných 136 zákonodarcov. Spolu s koalíciou novelu obstarávania podporilo aj osem poslancov za KDH. Zjednotia sa pravidlá pre podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou ich zlúčením, päťnásobne sa zvýši minimálna hodnota malých podlimitných zákaziek zadávaných bez súťaže - z 10-tisíc eur na 50-tisíc eur. Zvýšený limit má podľa ministerstva investícií pomôcť urýchliť zadávanie zákaziek a prispôsobuje sa úrovni v niektorých krajinách Európskej únie. Viaceré výhrady k zmenám a uvoľňovaným podmienkam obstarávania mala opozícia a už skôr aj mimovládne organizácie. Tie sa týkajú napríklad možného zníženia transparentnosti zadávania zákaziek a otvárania priestoru korupcii.

Odstránenie goldplatingu

Minister investícií Richard Raši (Hlas-SD) informoval, že zákon sa týka regiónov, starostov, primátorov a všetkých, ktorí v regiónoch musia obstarávať. „Novelu zákona si vyžiadali a písali regióny, vznikla na základe požiadaviek starostov, primátorov. Jediným cieľom je, aby verejné obstarávanie bolo rýchlejšie a jednoduchšie, aby sa nestalo, že kvôli komplikáciám vo verejnom obstarávaní nebudú môcť finančné prostriedky použiť,“ povedal minister stredu v parlamente pred hlasovaním. Obstarávanie malých zákaziek by sa podľa neho malo skrátiť z pol roka približne na mesiac. „Snažili sme sa odstrániť goldplating, teda to, čo sme mali nad rámec smerníc EÚ, snažili sme sa opäť ísť na základe príkladov aj z okolitých krajín,“ oboznámil poslancov Richard Raši.

Preč so všetkými komplikáciami

Zároveň podľa neho na základe pripomienok skúsili odstrániť všetko, čo verejné obstarávanie komplikovalo. „Robili sme to preto, lebo sme na ministerstve presvedčení, že tí, ktorých sa to najviac dotkne, teda regiónov, miest a obcí, sú pod najväčšou verejnou kontrolou. Preto sme presvedčení, že aj zvýšenie limitov na jednotlivé typy zákaziek na tovary a služby alebo na zákazky, ktoré sa týkajú stavebných prác, je správnym krokom,“ uviedol. Pripomenul, že limity na tovary a služby budú do 221-tisíc eur a pre štát 143-tisíc eur. „Pri stavebných prácach sme na úrovni 800-tisíc eur na tri ponuky alebo 1,5 milióna eur s uverejnením vo vestníku, ale s odstránením napríklad žiadosti o nápravu alebo námietok,“ priblížil minister, ktorý zostáva kandidátom Hlasu na uvoľnené miesto predsedu parlamentu.

Symbolický darček

Ako podotkol, novelou riešia to, čo spôsobovalo prakticky problém obstarávateľom a regiónom. „Z môjho pohľadu je to taký symbolický darček pozitívny pre všetkých na výjazdovom rokovaní vlády v Rimavskej Sobote, ale aj pre všetkých starostov a primátorov, s ktorými sme sa stretli. Na našich rezortných dňoch mimo výjazdových rokovaní vlády sme sa stretli s viac ako tretinou všetkých starostov a primátorov,“ dodal Richard Raši. Na stretnutiach s primátormi a starostami podľa neho našli veľkú podporu prijatiu novely zákona o verejnom obstarávaní. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) bude môcť rozhodnúť o výške pokuty. Výška sankcií za porušenie podmienok obstarávania sa má znížiť zo súčasných 5 % na 0,1 až 5 % zo zmluvnej ceny zákazky.

Prešli iba koaličné návrhy

Štát má k desiatkam samospráv pohľadávky na pokutách za obchádzanie pravidiel verejného obstarávania pri nájomných sociálnych bytoch. Žiadosť o nápravu sa zo zákona vypúšťa bez náhrady, keďže nie je vyžadovaná podľa predpisov EÚ. Miesto toho sa má posilniť vysvetľovanie podmienok obstarávania. To by malo odstrániť alebo obmedziť aj špekulatívne predlžovanie obstarávania. Poslanci z koalície aj opozície predložili v rozprave viaceré pozmeňujúce návrhy na úpravu, zlepšenie či doplnenie novely, týkali sa aj posunu účinnosti pôvodného návrhu novely o mesiac. Podporu získali iba koaličné návrhy. K obsahu novely bolo takmer sedemsto pripomienok, z toho cez dvesto zásadných, od viac ako 70 subjektov. Ministerstvo investícií akceptovalo skoro tristo pripomienok, vrátane vyše sto zásadných, čiastočne prijalo nad 80 pripomienok, spolu s viac ako dvadsiatkou zásadných.

Viac k témam: Verejné obstarávanie, Zákon o verejnom obstarávaní
Zdroj: SITA.sk - Parlament schválil veľkú vládnu novelu verejného obstarávania. Je to symbolický darček primátorom a starostom, vraví Raši © SITA Všetky práva vyhradené.

19.6.2024 (SITA.sk) - V ruskom Vladivostoku v stredu odsúdili amerického vojaka za krádež a vyhrážanie sa vraždou. Muž dostal trest odňatia slobody na tri roky a deväť mesiacov. Tridsaťštyriročný štábny seržant Gordon Black priletel do Vladivostoku za svojou priateľkou a zatkli ho minulý mesiac po tom, čo ho obvinila z toho, že ju okradol, uviedli americkí predstavitelia a ruské úrady.

Black sa mal vrátiť do Texasu

Vojak, ktorý je ženatý, bol umiestnený v Južnej Kórei a bol v procese návratu domov do Fort Cavazos v Texase, no namiesto toho odišiel do Ruska. Ruské štátne tlačové agentúry Tass a RIA Novosti uviedli, že okrem väzenia musí Black zaplatiť odškodné 10-tisíc rubľov. Prokurátori pre neho žiadali vyšší trest, a to štyri roky a osem mesiacov odňatia slobody.

Zadržiavajú viacero Američanov

Blackovo zatknutie ešte viac komplikuje vzťahy USA s Ruskom, ktoré sú na pozadí ruskej vojny na Ukrajine čoraz napätejšie. V Rusku zadržiavajú viacero Američanov. Medzi nimi sú napríklad bývalý príslušník námornej pechoty Paul Whelan a reportér novín Wall Street Journal Evan Gershkovich, ktorí sú obvinení zo špionáže.

Viac k témam: Americký vojak, Súdny proces
Zdroj: SITA.sk - Amerického vojaka Gordona Blacka odsúdili v Rusku za krádež a vyhrážanie sa vraždou na takmer štyri roky väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

19.6.2024 (SITA.sk) - Ukrajinské úrady vytvorili národný register na dokumentáciu prípadov sexuálneho násilia údajne páchaného ruskými silami. Námestníčka generálneho prokurátora Viktorija Litvinovová pre agentúru AP uviedla, že register vznikol z pilotného projektu, ktorý vyústil do odsúdenia piatich ľudí v neprítomnosti.

Zaznamenali vyše tristo prípadov

„Kedysi sme sami museli navštevovať územia, kde sa odohrávajú boje, Teraz nás však ľudia - jednotlivci, ktorí zažili sexuálne zneužívanie - vyhľadávajú, aby získali informácie,“ vyjadrila sa prokurátorka.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 zaznamenali 303 prípadov sexuálneho násilia súvisiacich s konfliktom. Z nich 112 zahŕňa mužské obete a 191 ženy. Niektoré z obetí utrpeli viacero útokov, dodala Litvinovová. Iniciatíva má podporu úradov Organizácie Spojených národov a niekoľkých západných vlád. Podľa vládnych predstaviteľov by sa dal register použiť v budúcnosti na žiadosti o finančnú kompenzáciu pre obete od Ruska. Spomenutých päť usvedčení za sexuálne násilie sú prípady z území, ktoré napadlo alebo okupuje Rusko, a to konkrétne z Kyjivskej oblasti a miest Cherson a Černihiv.

Nikto tomu neunikol

Massimo Diana z Populačného fondu Spojených národov sa vyjadril, že skutočný počet obetí je pravdepodobne oveľa vyšší, ako je uvedené v registri. „Toto násilie bolo páchané na ženách a dievčatách, mužoch a chlapcoch. Nikto nebol vyňatý z rizika tohto ohavného činu,“ povedal. Fond podľa Dianu pomohol na Ukrajine zriadiť 12 podporných centier a tri mobilné zariadenia pre obete domáceho násilia a sexuálnych útokov.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Sexuálne násilie
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinské úrady spustili register pre obete sexuálneho násilia páchaného ruskými vojakmi © SITA Všetky práva vyhradené.

19.6.2024 (SITA.sk) - Liga za ľudské práva zorganizovala v kinosále Slovenskej národnej galérie v Bratislave ďalší ročník Fóra o integrácii, na ktorom odborníci a odborníčky zo Slovenska aj zahraničia diskutovali o pomoci odídencom z Ukrajiny, ochrane práv detí a neregulárnej migrácii. Anna Shvachka z organizácie SME SPOLU poukázala na problémy, ktorým čelia ľudia z Ukrajiny na Slovensku, najmä v oblasti prístupu k zdravotnej starostlivosti a vzdelávaniu.

Ochrana práv detí

Zároveň vyzvala na zavedenie povinnej školskej dochádzky pre ukrajinské deti na Slovensku. Koordinátorka integrácie cudzincov v kontaktnom mieste COMIN v Nitre Ivona Fraňová sa venovala problematike ochrany práv detí v migračnej situácii. „Problémy majú všetky mestá, len o nich ešte nehovoria, alebo sa im obracajú chrbtom. Za dva a pol roka sme sa stretli so všetkými výzvami, ktoré súvisia s ochranou detí,“ tvrdí Fraňová.

Pomoc Ukrajine

Zahraničnopolitický analytik Alexander Duleba zdôraznil dôležitosť pomoci Ukrajine, ktorá čelí ruskej agresii. Podľa Dulebu je integrácia Ukrajiny do Európskej únie a podpora jej obnovy v záujme Slovenska. „Integrácia Ukrajiny je dodatočný impulz pre náš hospodársky rozvoj. Ak si chceme udržať našu predstavu o vlastnej modernizácii, nie je to možné bez toho, aby sme Ukrajinu mali medzi sebou,“ uviedol. Bývalý prvý viceprezident Policajného zboru Branko Kišš poznamenal, že štátne inštitúcie by mali venovať pozornosť psychologickej pomoci deťom, ktoré zažili hrôzy na Ukrajine. Vyzdvihol tiež spoluprácu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a Ligy za ľudské práva pri výsluchoch svedkov vojnových zločinov.

Neregulárna migrácia

Na podujatí, ktoré sa konalo v týždni, keď si bude verejnosť pripomínať Svetový deň utečencov, odborníci diskutovali aj o situácii v oblasti neregulárnej migrácie. Riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra SR Ľudovít Bíró uviedol, že Slovensko je naďalej pre migrantov tranzitnou krajinou a vyzdvihol možnosť spolupráce s Agentúrou EÚ pre azyl pri uvedení právnych aktov do praxe. Programová riaditeľka Ligy za ľudské práva Miroslava Mittelmannová zdôraznila dôležitosť aktívnej občianskej spoločnosti a čerpanie zo skúseností zo zahraničia. Liga za ľudské práva poskytuje právnu pomoc cudzincom a utečencom na Slovensku od roku 2005 a odídencom z Ukrajiny pomáha v Asistenčnom centre pomoci v Bratislave a v Integračnom centre Košického kraja v Košiciach.

Viac k témam: integrácia, Liga za ľudské práva, odídenci z Ukrajiny, pomoc Ukrajine, Svetový deň utečencov
Zdroj: SITA.sk - Fórum o integrácii diskutovalo o pomoci odídencom z Ukrajiny, témami boli aj ochrana práv detí a migrácia © SITA Všetky práva vyhradené.

19.6.2024 (SITA.sk) - Mesiac po atentáte na premiéra Roberta Fica identifikovala stránka hoaxyapodvody.sk viaceré dezinformačné naratívy, ktoré sa šírili v spoločnosti v súvislosti s touto udalosťou. Pri tejto príležitosti vznikla analýza dezinformačných naratívov, ktorá zároveň obsahuje odporúčania pre efektívnejšiu strategickú komunikáciu. Prvým dezinformačným naratívom bol chaos o zdravotnom stave premiéra, ktorý vznikol v dôsledku prirodzeného nedostatku informácií a počiatočného chaosu. „Je ľahšie v priebehu sekundy klamať, než uvádzať fakty. Úrady a komunikátori potrebujú istý čas na spracovanie udalosti a prvotných informácií, ktoré môžu komunikovať verejnosti - efektívnejšou strategickou komunikáciou a lepšou pripravenosťou môžu zmierniť dopad hoaxov na spoločnosť,“ uvádza analýza.

Lídrom je Veľká Británia

Zakladateľ Hoaxy a podvody David Púchovský odporúča pripraviť všeobecné komunikačné formulácie a postupy pre takéto mimoriadne udalosti, aby sa zmiernil dopad hoaxov na spoločnosť. Zároveň poukazuje na to, že lídrom v tejto oblasti je Veľká Británia, ktorá práve pre takéto prípady vyškolila počas posledných rokov niekoľko slovenských štátnych úradníkov. „Bohužiaľ, väčšina z nich bola po posledných parlamentných voľbách donútená odísť zo štátnej správy, čo sa prejavilo na celom komunikovaní atentátu,“ hodnotí. Druhým dezinformačným naratívom bolo spochybňovanie samotného atentátu. Krátko po atentáte, ale aj s odstupom času, sa šírili náznaky hoaxov či priame formulácie, ktoré spochybňovali reálnosť atentátu. Diskutujúci poukazovali na chýbajúce stopy krvi po viacerých zásahoch strelnou zbraňou, ale aj na „náhle“ sa zlepšujúci zdravotný stav premiéra.

Falošných správ bolo viacero

Významným faktorom bola komunikácia zdravotného stavu premiéra politickými lídrami, ktorí mohli ako polarizujúce osobnosti vzbudzovať nedôveru. Analýza navrhuje, aby v takýchto prípadoch poskytovali informácie nezávislí odborníci. Medzi ďalšie naratívy patrila falošná výzva na darovanie krvi pre premiéra, čo spôsobilo zahltenie nemocnice. Hoaxy a podvody odporúčajú okamžitú reakciu na takéto hoaxy zo strany dotknutých inštitúcií a posilnenie celoinštitucionálnej stratégie. Nebezpečný hoax sa objavil aj o komplicoch atentátnika, čo mohlo viesť k nesprávnemu označovaniu nevinných osôb za vinníkov. V tomto prípade analýza odporúča promptnú reakciu polície s cieľom ochrany nevinných osôb.

Úlohu zohrali aj ruské médiá

Významnú úlohu v šírení dezinformácií zohrávali aj ruské médiá, ktorým by podľa analýzy mala vláda čeliť viditeľnými opatreniami s cieľom edukácie občanov a protiofenzívy. „Na území Slovenskej republiky sa po atentáte pohyboval štáb ruskej televízie, ktorý prispieval k šíreniu niektorých uvedených naratívov. Zo strany štátu neboli prijaté žiadne protiopatrenia v oblasti strategickej komunikácie - napríklad formou poukázania na manipulácie a nepravdy použité v ich reportážach. Pripomíname, že ruské médiá sa donedávna vyhrážali Slovensku a vypočítavali, za aký čas by naše územie zasiahli ruské rakety,“ uviedol Púchovský. Posledný naratív sa týkal pozadia atentátnika. Cielený únik videa páchateľa spôsobil nedôveru voči politikom a bezpečnostným orgánom, pretože indikoval snahu o politickú manipuláciu. Analýza konštatuje, že na zlepšenie strategickej komunikácie je nutné, aby v prípade mimoriadnych udalostí komunikovali nezávislí odborníci, nie politici a aby štátne orgány mali pripravené konkrétne komunikačné postupy na elimináciu dezinformačných naratívov.

Viac k témam: Atentát, atentát na premiéra, Dezinformácie, Hoaxy a podvody, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej
Zdroj: SITA.sk - Po atentáte na Fica sa objavilo množstvo hoaxov. Analýza ponúka návod, ako im predchádzať © SITA Všetky práva vyhradené.

19.6.2024 (SITA.sk) - Vláda pri rozdeľovaní dotácií opäť zvýhodnila obce s koaličným vedením. Upozornilo na to hnutie Progresívne Slovensko (PS) a zdôraznilo, že vláda nesmie trestať starostov z opozičných strán. Hnutie priblížilo, že v okrese Rimavská Sobota, kde mala v stredu vláda výjazdové rokovanie, majú koaličné strany svojich starostov v 35 percentách obcí. „Získali však viac ako polovicu všetkých dotácií pre tento okres. Znamená to, že svojich starostov zvýhodnili o takmer 200-tisíc eur,‘‘ upozornil poslanec Marek Lackovič (PS). Poslankyňa Jana Hanuliaková (PS) je názoru, že vláda vedome trestá starostov opozičných strán. „Hovorili sme so starostkou Lipovca, zvolenou za PS. Z okresného úradu dostala informáciu, že môže žiadať dotáciu do výšky dvetisíc eur, ktorú sa rozhodla použiť na pripojenie obecného úradu na vodovod. Starosta menšej obce Babinec, zvolený za Smer-SD, však získal dotáciu 57-tisíc eur na futbalové Ihrisko,” zdôraznila Hanuliaková. PS pripomenulo, že na takéto praktiky vlády upozorňovalo už v minulosti. Podľa Lackoviča je neprijateľné, aby niektoré obce dostávali od vlády vyššie dotácie na nadštandardné služby iba preto, že sú z koaličných strán, pričom vedenie obcí s nezávislými alebo opozičnými či maďarskými starostami dostávalo len malé dotácie na základné potreby.

Viac k témam: Dotácie, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS)
Zdroj: SITA.sk - Vláda pri rozdeľovaní dotácií opäť zvýhodnila obce s koaličným vedením, kritizujú progresívci © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 8848

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner