23. február 2024
Facebook

23.2.2024 (SITA.sk) - Právny tím bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa podal vo štvrtok večer viacero návrhov, v ktorých nalieha na floridského sudcu, aby zamietol trestné konanie, v ktorom je obvinený z nezákonného uchovávania tajných dokumentov. Čiastočne pritom argumentuje, že ho pred stíhaním chráni prezidentská imunita. Tiež tvrdia, že menovanie špeciálneho vyšetrovateľa Jacka Smitha na vyšetrovanie Trumpa bolo nezákonné a je dôvodom na zamietnutie prípadu dokumentov. Trump na federálnom súde na Floride čelí desiatkam obvinení z nezákonného zhromažďovania tajných dokumentov vo svojom sídle Mar-a-Lago a z marenia úsilia vlády o ich získanie. Súdny proces je v súčasnosti naplánovaný na 20. mája, ale tento dátum by sa mohol posunúť. Trump čelí štyrom obžalobám z trestných činov v štyroch rôznych mestách, zatiaľ čo sa snaží znova dostať do Bieleho domu. Celkovo ide o 91 obvinení z trestných činov.

Viac k témam: Súdny proces, tajné dokumenty
Zdroj: SITA.sk - Právnici exprezidenta USA Trumpa žiadajú zrušenie trestného konania v prípade tajných dokumentov © SITA Všetky práva vyhradené.

23.2.2024 (SITA.sk) - Rusko vytvorilo špeciálnu jednotku zloženú zo športovcov, vrátane účastníkov podujatí v bojových umeniach, aby sa zapojili do bojov na Ukrajine. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na nezávislé ruské internetové médium Važnyje istorii a ukrajinské Centrum národného odporu, jednotku pomenovanú ako Sojuz budú sponzorovať ruské štátne spoločnosti. Do jednotky Sojuz, ktorá sa má zúčastniť na bojoch vo vojne na Ukrajine, naverbovali podľa ruských médií tých "najlepších z najlepších v ich príslušných športových disciplínach". Do decembra minulého roka sa k jednotke prihlásilo najmenej 145 športovcov, vrátane kickboxerov či karatistov. Výcvik absolvujú na Ruskej univerzite špeciálnych síl v Čečensku. Podľa dostupných finančných záznamov poskytli viaceré známe ruské spoločnosti ako Rosatom, Sberbank, RusHydro, VTB či Lukoil dovedna najmenej štyri milióny dolárov na činnosť tejto "športovej" jednotky.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Rusi vytvorili z karatistov či kickboxerov špeciálnu jednotku Sojuz pre boj na Ukrajine, sponzorovať ju bude aj Lukoil © SITA Všetky práva vyhradené.

23.2.2024 (SITA.sk) - Kanada uvalila nové sankcie proti Rusku, ktoré sa týkajú desiatich osôb a 153 spoločností. Nové sankcie budú cielené na tých, ktorí dodávajú Rusku vojenské vybavenie, ponúkajú služby, ako je poistenie ruských vojakov, a inak pomáhajú podporovať financie a logistiku Ruska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ottawa to oznámila v piatok v predvečer druhého výročia začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent. „ Kým nebude úplne obnovená suverenita a teritoriálna celistvosť Ukrajiny, budeme naďalej používať opatrenia proti ruskej vláde, ktoré narúšajú jej schopnosť viesť nezákonnú vojnu, kým nebude úplne obnovená suverenita a teritoriálna celistvosť Ukrajiny,“ konštatovala kanadská ministerka zahraničných vecí Mélanie Jolyová.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, sankcie voči Rusku
Zdroj: SITA.sk - Kanada uvalila na Rusko nové sankcie, oznámila ministerka zahraničia Jolyová © SITA Všetky práva vyhradené.

23.2.2024 (SITA.sk) - Premiéri Maďarska a Švédska v piatok uzavreli obrannú dohodu, ktorá rozšíri maďarskú letku švédskych stíhačiek a pravdepodobne aj cestu k ratifikácii švédskeho členstva v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Ulf Kristersson pricestoval do Maďarska po opakovaných pozvánkach zo strany maďarskej vlády, čo jej predseda Viktor Orbán naznačil ako podmienku ratifikácie švédskeho členstva v NATO.

Bod zmierenia

Piatková dohoda je pravdepodobne rozhodný bod zmierenia medzi Budapešťou a Štokholmom. Orbán naznačil, že jeho strana je pripravená ratifikovať švédske prístupové protokoly v pondelok. Na tlačovej konferencii po stretnutí premiérov Kristersson povedal, že Švédsko predá Maďarsku štyri lietadlá JAS 39 Gripen a rozšíri aj podporné systémy a servis pre stroje. Orbán povedal, že dodatočné stíhačky „výrazne zvýšia naše vojenské schopnosti a ďalej posilnia našu úlohu v zahraničí“ a zvýšia schopnosť Maďarska zúčastňovať sa na spoločných operáciách NATO. V súčasnosti má Maďarsko 14 Gripenov.

Čaká sa na Maďarsko

Maďarsko je jediný člen NATO, ktorý ešte neratifikoval švédske členstvo. Tento krok sa očakáva už viac ako 18 mesiacov, čo vyvoláva frustráciu u ďalších spojencov. Orbán v piatok povedal, že hoci sa Maďarsko a Švédsko nezhodujú vo všetkých otázkach, budovanie dôvery je nevyhnutné na to, aby jeho krajina podporila vstup Švédska do aliancie. „Byť členom NATO spolu s inou krajinou znamená, že sme pripravení zomrieť jeden za druhého. Dohoda o obranných a vojenských kapacitách pomáha obnoviť dôveru medzi týmito dvoma krajinami,“ povedal.

Viac k témam: obranná dohoda, vstup Švédska do NATO
Zdroj: SITA.sk - Gripeny za členstvo v NATO? Orbán a Kristersson uzavreli obrannú dohodu medzi Maďarskom a Švédskom © SITA Všetky práva vyhradené.

23.2.2024 (SITA.sk) - Východoslovenská galéria (VSG) otvorila Shop VSG. Ako pre agentúru SITA priblížila riaditeľka VSG Dorota Kenderová, ide o nový projekt VSG, ktorý bol podporený z prostriedkov z internej výzvy Košického samosprávneho kraja (KSK) „Tradície inšpirujú inovácie“. Cieľom vybudovania Shopu VSG je rozširovanie služieb pre návštevníctvo galérie, Kenderová v tomto kontexte poukázala, že v zahraničí je bežnou praxou, že väčšie galérie a múzeá mávajú vlastné obchody, v ktorých predávajú reklamné predmety.

Chcú ísť ešte ďalej

„Takto si vytvárajú aj vlastné príjmy, ale zároveň šíria povedomie o dielach, keďže na svojich reklamných predmetoch zväčša prezentujú diela zo zbierky,“ vysvetlila Kenderová. Doplnila, že takýmto spôsobom môžu prezentovať i posolstvo a hodnoty, ktoré daná inštitúcia chce komunikovať. „My sme sa rozhodli ísť ešte ďalej. Nechceli sme, aby ľudia kupovali predmety, ktoré nemajú žiadny zmysel, tak sme sa rozhodli, že všetky veci, ktoré budeme predávať, budú mať i využitie do budúcnosti, okrem toho, že prezentujú diela zo zbierky Východoslovenskej galérie,“ priblížila šéfka VSG. Dodala, že sa rozhodli podporovať aj lokálnych výrobcov, umelcov a dizajnérov, a teda obchod bude fungovať aj ako platforma pre ich tvorbu.

Predtým mali pop up obchod

Kenderová dúfa, že postupne sa im podarí osloviť tvorcov nielen z Košického kraja, ale aj z celého Slovenska. „Verím, že sa nám podarí vytvoriť zaujímavú platformu pre dizajnérsku a umeleckú scénu, aby mohli prezentovať svoje predmety, nielen slovenskej verejnosti, ale aj zahraničným turistom,“ vyjadrila sa. Nejde o prvú verziu galerijného obchodu vo VSG. „Predtým sme mali pop up obchod, ktorý sme zariadili nábytkom, ktorý sme v galérii ponachádzali,“ vysvetlila riaditeľka VSG, poznamenala však, že takéto zariadenie obchodu nemalo dobrú funkčnosť. Zobraziť fotogalériu k článku:
Východoslovenská galéria otvorila Shop VSG (fotografie) Trápil ich nedostatok odkladacieho priestoru či závesných systémov. To ich viedlo k myšlienke vyhlásiť na dizajnérske riešenie obchodu otvorenú výzvu. „Do súťaže sa prihlásilo jedenásť kolektívov a umelcov. Z toho sme vybrali medzinárodné štúdio Fuzzy Earth, ktoré pôsobí v Budapešti. Vytvorili pre nás na mieru mobiliár pod názvom Surf and Turf,“ približuje Kenderová.

Vytvorený z ekologických materiálov

Riešenie obchodu označila za neinvazívny vstup do priestoru, ktorý rešpektuje architektúru historickej budovy a je vytvorený z ekologických materiálov. „Je vyrobený umelcami a dizajnérmi, ktorí to robia s láskou a s rešpektom k udržateľnosti a prírode,“ vraví riaditeľka VSG a poznamenáva, že všetky použité materiály sú reckylovateľné a mali by mať dobrú trvácnosť. V obchode môžu kupujúci platiť ako v hotovosti, tak i kartou. Na otvorení Shopu VSG sa zúčastnil i jeden z podpredsedov KSK Ladislav Lörinc, ktorú spolu s Kenderovou nový Shop VSG slávnostne otvoril.

Viac k témam: Obchod, Shop VSG
Zdroj: SITA.sk - Východoslovenská galéria rozširuje svoje služby pre návštevníkov, otvorila nový Shop VSG (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

23.2.2024 (SITA.sk) - Nálada v nemeckej ekonomike vo februári mierne stúpla. Index dôvery podnikateľov v krajine, ktorý zostavuje mníchovský inštitút Ifo, vzrástol na 85,5 bodu z januárovej úrovne 85,2 bodu. Zlepšenie indexu je výsledkom menej pesimistických očakávaní. Hodnotenie aktuálnej situácie sa nezmenilo. Inštitút Ifo o tom informoval v piatok. Nálada nemeckých podnikateľov v priemyselnom sektore klesla. Firmy hlásia ďalšie znižovanie výroby. Atmosféra v nemeckom sektore služieb sa vo februári zlepšila. Firmy v odvetví sú spokojnejšie so súčasnou situáciou. Ich očakávania sú však stále pesimistické, hoci menej ako v januári. Nálada nemeckých obchodníkov sa vo februári zhoršila, hoci ich očakávania sa mierne zlepšili. Dôvera stavebných podnikateľov sa mierne zvýšila, ale zostáva na nízkej úrovni.

Viac k témam: Ekonomická nálada, index dôvery podnikateľov, Nemecká ekonomika
Zdroj: SITA.sk - Nálada nemeckých podnikateľov sa vo februári mierne zlepšila, ale v priemyselnom sektore klesla © SITA Všetky práva vyhradené.

23.2.2024 (SITA.sk) - Zločiny proti ľudskosti boli páchané aj na samom sklonku druhej svetovej vojny, keď už porážka nacistického Nemecka bola iba otázkou času. Počas piatkovej pietnej spomienky na obete masakru Rómov v zaisťovacom tábore v Dubnici nad Váhom pred 79 rokmi to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Rómsky holokaust

„Hoci od porážky nacizmu uplynulo už takmer 80 rokov, stále nevymizli verbálne a, žiaľ, ani fyzické prejavy etnickej neznášanlivosti. Neznášanlivosti, ktorá bola základom aj rómskeho holokaustu. Potrebujeme využiť všetky možnosti na obhajobu ľudskej dôstojnosti a úcty k právam a slobodám každého človeka bez rozdielu," vyhlásila Čaputová. Zaisťovací tábor pre Rómov v Dubnici nad Váhom vznikol v novembri 1944. Začiatkom nasledujúceho roka v ňom vypukla epidémia škvrnitého týfusu.

Väčšinu zastrelili, ostatných zbili

Nacisti najprv nariadili karanténu a 23. februára 1945 pod zámienkou prepravy do nemocnice nechali chorých odviezť do miestnej zbrojovky, kde ich brutálne povraždili. Po skončení druhej svetovej vojny sa v masovom hrobe našli pozostatky 26 ľudí. Exhumačná správa neskôr ukázala, že počas masovej popravy bolo priamo zastrelených 18 z nich. Ďalších zbili a spolu so zastrelenými ich v jame zasypali nánosmi hliny.

Viac k témam: Druhá svetová vojna, masaker, Nacisti, Rómovia, Rómsky holokaust
Zdroj: SITA.sk - Od masakru Rómov v Dubnici nad Váhom uplynulo 79 rokov, na pietnu spomienku prišla aj prezidentka Čaputová © SITA Všetky práva vyhradené.

23.2.2024 (SITA.sk) - Športový arbitrážny súd (CAS) zamietol odvolanie Ruského olympijského výboru (ROV) proti pozastaveniu jeho členstva v Medzinárodnom olympijskom výbore (MOV). CAS uviedol, že MOV neporušil princípy rovnosti, zákonnosti, predvídateľnosti a proporcionality. Ruský olympijský výbor sa ešte môže odvolať na švajčiarsky federálny súd.

Športovci do Paríža môžu ísť

MOV v októbri 2023 dočasne suspendoval ROV. Dôvodom bol krok výboru, ktorým uznal regionálne športové organizácie v štyroch anektovaných regiónoch Ukrajiny (Luhaňsk, Doneck, Cherson, Záporožie) a narušil tak územnú celistvosť Ukrajinského olympijského výboru. ROV týmto krokom porušil Olympijskú chartu. Pozastavenie členstva a následné neúspešné odvolanie nemá žiadny vplyv na účasť ruských športovcov na OH v Paríži. Už v decembri z rozhodnutia MOV vyplynulo, že ruskí a bieloruskí športovci môžu štartovať pod piatimi kruhmi pod neutrálnou vlajkou.

Tímy na olympiádu nemôžu

Rozhodnutie sa však týka iba niektorých individuálnych športov. Tímy z Ruska a Bieloruska sa hier zúčastniť nemôžu. "Na olympijských hrách, jednotlivých športoviskách ani na iných oficiálnych akciách nemôže byť použitá ruská či bieloruská vlajka, hymna, národné farby či akýkoľvek iný poznávací znak. Na olympijské hry v Paríži nemôžu dostať pozvánku a ani byť akreditovaní žiadni vládni predstavitelia z Ruska či Bieloruska," uviedol v decembri vo svojom vyhlásení MOV.

Viac k témam: pozastavenie členstva, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ruský olympijský výbor neuspel s odvolaním proti pozastaveniu jeho členstva v Medzinárodnom olympijskom výbore © SITA Všetky práva vyhradené.

23.2.2024 (SITA.sk) - Maďarsko blokuje prijatie spoločného vyhlásenia Európskej únie k druhému výročiu začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, pretože nesúhlasí s niektorými formuláciami. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje rozhlasovú stanicu Slobodná Európa.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Spoločné vyhlásenie EÚ tak pravdepodobné nahradí len spoločné vyhlásenie predsedov troch inštitúcií Únie, a to Európskej rady, Európskej komisie a Európskeho parlamentu. Maďarská vláda separátne zverejnila vyhlásenie, v ktorom vyzýva „obe strany“ na dosiahnutie prímeria a vôbec nespomína agresorský štát.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Spoločné vyhlásenie Európskej únie k druhému výročiu vojny na Ukrajine zrejme nebude, blokuje ho Maďarsko © SITA Všetky práva vyhradené.

23.2.2024 (SITA.sk) - Európska únia onedlho rozhodne o uvoľnení pozastavených miliárd eur pre Poľsko z eurofondov. Vyplácanie financií Varšave bolo postavené pre politiku predchádzajúcej poľskej vlády. Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová po rokovaniach s poľským premiérom Donaldom Tuskom uviedla, že má „dobrú správu" a rozhodnutie o uvoľnení 137 miliárd eur padne na budúci týždeň v Bruseli. Von der Leyenová vyhlásila, že na lídrov EÚ „urobila dobrý dojem vaša snaha a snaha poľského ľudu o obnovenie právneho štátu ako základu vašej spoločnosti". „Toto je v Poľsku dôležité obdobie pre podporu demokratických hodnôt," povedala predsedníčka EK. Suma zhruba 1,4 miliardy eur bude smerovať poľským farmárom, ktorí protestujú proti bezcolnému dovozu ukrajinských plodín do Európy.

Brusel už pre Poľsko uvoľnil približne 5 miliárd eur na projekty čistej energie krátko po tom, ako vedenie krajiny prevzala vláda Donalda Tuska.


Viac k témam: Eurofondy, poľský premiér, Predsedníčka Európskej komisie (EK)
Zdroj: SITA.sk - Von der Leyenová prišla do Varšavy s dobrou správou. Pre Poľsko uvoľnia 137 miliárd eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 8417

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner