13. apríl 2024
Facebook
utorok, 12 september 2017 14:00

Štát podporí investície malých podnikov v najmenej rozvinutých regiónoch

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 12. septembra (WebNoviny.sk) - Mikro, malé a stredné podniky sa budú môcť uchádzať o poskytnutie nenávratného finančného príspevku pre svoju plánovanú investíciu v najmenej rozvinutých okresoch Slovenska.

Špeciálny prístup pre nerozvinuté okresy

Ministerstvo hospodárstva SR ako sprostredkovateľský orgán pre operačný program Výskum a inovácie vyčlenilo na tento projekt celkovo 50 miliónov eur. „Chceme podporiť nové investície a vznik nových pracovných miest tam, kde sú najpotrebnejšie. V regiónoch s dlhodobo vysokou nezamestnanosťou. Výsledkom bude silnejšia regionálna a lokálna ekonomika a vyššia životná úroveň ľudí,“ uviedol na utorňajšej tlačovej besede minister hospodárstva Peter Žiga. Odporúčame:
V materských školách na celom Slovensku pribudnú tisíce miest, pomohli eurofondy „Najmenej rozvinuté okresy potrebujú samostatný, špeciálny prístup. Nemôžu byť vystavené konkurencii ostatných. Je dôležité, aby sme vypísali výzvy, v rámci ktorých nebudú súperiť s celou krajinou, kde je pravdepodobnosť získania prostriedkov nižšia. Vítam preto rozhodnutie pána ministra hospodárstva vybrať sa cestou špecifickej výzvy,“ dodal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Cieľom výzvy je zvýšiť konkurencieschopnosť malých a stredných podnikov pôsobiacich v najmenej rozvinutých okresoch prostredníctvom podpory inovácie produktov alebo výrobných procesov. Výzvu na čerpanie prostriedkov vyhlásilo ministerstvo v utorok.

Zvýhodnený je znevýhodnený

Oprávnenými žiadateľmi sú mikro, malé a stredné podniky registrované na území Slovenska, od vzniku ktorých ku dňu predloženia žiadosti uplynulo minimálne 36 mesiacov, pričom zvýhodnení sú žiadatelia zo sociálne znevýhodnených skupín a žiadatelia, ktorí vytvárajú nové pracovné miesta vrátane pracovných miest pre sociálne znevýhodnené skupiny. Maximálna výška príspevku na jeden projekt je jeden milión eur, minimálna výška 100 tisíc eur. Maximálna intenzita pomoci pre mikro a malý podnik je 55 % a pre stredný podnik 45 % z celkových oprávnených výdavkov projektu. Odporúčame:
Slovensko podľa Pellegriniho o peniaze z eurofondov nepríde, predstaví nové pravidlá Žiadosti bude ministerstvo hodnotiť v rámci hodnotiacich kôl. Uzávierky prvého a druhého hodnotiaceho kola sú naplánované na 15. novembra 2017, respektíve na 15. januára 2018. Ďalšie hodnotiace kolá budú nasledovať v dvojmesačných intervaloch.

Proces bude jednoduchší

Výzva bude uzavretá až po vyčerpaní vyčlenených finančných prostriedkov, alebo na základe rozhodnutia poskytovateľa z dôvodu nedostatočného dopytu zo strany žiadateľov. Žiadosti je možné predkladať plne elektronicky a v zjednodušenom režime bude aj predkladanie príloh. Ministerstvo si od toho sľubuje, že celý proces bude pre žiadateľov administratívne oveľa jednoduchší. Štát je mikro, malým a stredným podnikom pripravený pri žiadaní prostriedkov poskytnúť bezplatné poradenstvo. Odporúčame:
Minister Drucker odmieta tvrdenie, že zbytočne sprísnil podmienky čerpania eurofondov V rámci výzvy môžu žiadatelia investovať do nákupu dlhodobého hmotného a nehmotného majetku, napríklad strojov, prístrojov, zariadení, softvéru, licencií, úžitkových vzorov za účelom spustenia novej alebo inovácie existujúcej výrobnej prevádzky. Oprávnené sú projekty realizované výlučne na území jedného z dvanástich najmenej rozvinutých okresov, pričom rozhodujúce je miesto realizácie projektu, nie sídlo žiadateľa. O prostriedky sa tak môže uchádzať aj spoločnosť so sídlom v Trnave, musí však investovať v najmenej rozvinutom okrese.

Viac k témam: eurofondy, malé podniky, Ministerstvo hospodárstva SR, Peter Pellegrini, Peter Žiga
Zdroj: Webnoviny.sk - Štát podporí investície malých podnikov v najmenej rozvinutých regiónoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 216 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner