21. jún 2024
Facebook
utorok, 01 máj 2018 12:00

ÚRSO dal do pripomienkového konania vodárenskú vyhlášku, chystá zmenu výpočtu vodného a stočného

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) dal do pripomienkového konania prvú cenovú vyhlášku. Tá upravuje cenovú reguláciu pri dodávke pitnej vody verejným vodovom (vodné) a za odvádzanie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou (stočné).

Zohľadnia využitie vodohospodárskeho majetku

Po novom by mal výpočet maximálnych cien za vodné a stočné zohľadniť nielen primeranú výšku zisku pre vodárenské spoločnosti, ale aj uplatnenie odpisov majetku používaného na regulovanú činnosť vo výške, ktorá je ekonomicky oprávneným nákladom. Regulačný úrad mení vo vzorci pre výpočet maximálnych cien za výrobu, distribúciu a dodávku pitnej vody najmä parameter NPZ, čo je hodnota zmeny primeraného zisku na objemovú jednotku. Odporúčame:
Veľkoobchodné ceny elektriny sú stále nižšie ako koncom vlaňajška, lacnejší je aj zemný plyn „Maximálna výška primeraného zisku zohľadňuje využitie kapacity vodohospodárskeho majetku, ktorý sa používa na regulovanú činnosť,“ uvádza ÚRSO.

Možnosť pripomienkovania

Okrem toho zmena nastáva v úprave metódy výpočtu faktora investičného rozvoja. „Dôvodom je naplnenie už platného ustanovenia, kde je stanovená hodnota odpisov z majetku ako ekonomicky oprávneného nákladu. Faktor investičného rozvoja vyjadruje porovnanie hodnoty odpisov, ktoré sú už zahrnuté v cene s hodnotou odpisov, ktoré zohľadňujú aj novovybudovaný majetok regulovaného subjektu,“ doplnil regulátor. Rovnako pre lepšiu prehľadnosť výpočtu maximálnych cien za odvádzanie a čistenie odpadovej vody sa menia parametre rovnakým spôsobom ako pri stanovení maximálnych cien za vodné. Regulačný úrad je presvedčený, že zmena metódy výpočtu maximálnych cien za vodné a stočné nie je dôvodom na zmenu podmienok podnikateľského prostredia. Dátum účinnosti vyhlášky regulátor navrhuje od 1. júla tohto roka. Odborná, ako aj laická verejnosť by už mala mať onedlho možnosť pripomienkovať aj cenové vyhlášky, ktorými sa budú stanovovať maximálne ceny v elektroenergetike, plynárenstve, ako aj v teplárenstve.

Viac k témam: elektroenergetika, ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, vodné a stočné
Zdroj: Webnoviny.sk - ÚRSO dal do pripomienkového konania vodárenskú vyhlášku, chystá zmenu výpočtu vodného a stočného © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 114 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner