02. marec 2024
Facebook
štvrtok, 07 december 2023 20:00

Únia miest Slovenska je po rokovaní s ministerstvom nespokojná s návrhom rozpočtu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

7.12.2023 (SITA.sk) - Únia miest Slovenska (ÚMS) je po rokovaní s Ministerstvom financií SR (MF SR) nespokojná s návrhom rozpočtu pre rok 2024.

Návrh opatrení

Ako uviedla hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová, od rezortu očakáva najneskôr v prvom štvrťroku budúceho roka návrh ďalších kompenzačných opatrení na výdavky, ktoré návrh rozpočtu nezohľadnil. „Návrh rozpočtu pre rok 2024 bude pre samosprávy znamenať zníženie rozsahu a kvality služieb poskytovaných obyvateľom, a to aj napriek zvyšovaniu daní a poplatkov, ku ktorým boli mestá nútene pristúpiť," uviedla. ÚMS upozornila, že podielové dane budú v budúcom roku na úrovni roku 2023, napriek zvýšeným výdavkom, ktoré majú mestá na mzdy zvýšené z rozhodnutia štátu. „Ďalšie zvýšenie výdavkov vyvolané infláciou sa týka aj jedální v školách, centier voľného času, škôlok, osvetlenia, kosenia, oprav ciest, či bezpečnosti ," poznamenala hovorkyňa s tým, že vo všetkých týchto službách majú mestá zvýšené výdavky rovnako, ako ich majú aj všetky domácnosti.

Zastavenie čerpania eurofondov

Táto situácia podľa ÚMS súčasne zastavuje rozvojové aktivity a čerpanie eurofondov v mestách, ktoré nemajú prostriedky na prípravu potrebných projektov. „Matovičova a Hegerova vláda poškodila svojimi rozhodnutiami samosprávu a tieto škody je potrebné čo najskôr vyriešiť. Potreba dofinancovania samospráv v stovkách miliónov eur je nevyhnutná," apeluje ÚMS. Zástupcovia MF SR prisľúbili priebežné konzultácie k identifikovaným problémom a deklarovali snahu ministerstva zabrániť prijímaniu rozhodnutí s finančnými vplyvmi na samosprávu.

Viac k témam: Eurofondy, Hegerova vláda, Hovorkyňa, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), Opatrenia, podielové dane, Rozpočet, Výdavky
Zdroj: SITA.sk - Únia miest Slovenska je po rokovaní s ministerstvom nespokojná s návrhom rozpočtu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 35 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner