23. apríl 2024
Facebook
piatok, 27 október 2017 20:00

Ústavný súd zamietol sťažnosť na brutalitu policajtov počas razie v rómskej osade

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 27. októbra (WebNoviny.sk) - Ústavný súd zamietol sťažnosť na brutalitu policajtov počas razie v rómskej osade v Moldave nad Bodvou z roku 2013. V relácii RTVS Z prvej ruky o tom informoval minister vnútra Robert Kaliňák. Právnik zranených Rómov potvrdil, že sa obrátia na Európsky súd pre ľudské práva. Informovala o tom RTVS v správach o 18:00 v Rádiu Slovensko.

Polícia svoje právomoci neprekročila

Policajti počas razie v osade v Moldave nad Bodvou neprekročili svoje právomoci, ich trestne stíhanie bolo zastavené v súlade so zákonom a policajná inšpekcia posúdila zásah nezávisle. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka to vyplýva z rozhodnutia ústavného sudu. "Ústavný súd napísal, že v danej veci absolútne neprichádza do úvahy čo i len minimálna pochybnosť, že by nebolo vykonané účinné úradné vyšetrovanie inkriminovanej policajnej akcie a orgány činné v trestnom konaní presvedčivo odôvodnili, že proti sťažovateľom nebolo príslušníkmi polície pristupované tak, ako tvrdili vo svojich výpovediach".

Počas razie sa zranilo vyše 30 Rómov

Ústavný súd SR na 63 stranách odôvodňuje zamietnutie sťažnosti deviatich z vyše 30 Rómov zranených počas razie. Ich právny zástupca Stanislav Jakubčík trvá na tom, že o zastavení trestného stíhanie policajtov mohol rozhodnúť iba súd, a nie vyšetrovatelia policajnej inšpekcie, ako to bolo v tomto prípade. Spolu s Európskym centrom pre práva Rómov sa preto do mesiaca obrátia na Európsky súd pre ľudské práva. Na rozhodnutie Ústavného súdu nechcela reagovať ochrankyňa ľudských práv Mária Patakyová. Jej predchodkyňa Jana Dubovcová ostro kritizovala brutálny postup policajtov. Mária Patakyová však odsúdila, že traja svedkovia zásahu v Moldave nad Bodvou teraz čelia obvineniu z krivej výpovede.

Viac k témam: Polícia SR, Robert Kaliňák, rómovia, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Ústavný súd zamietol sťažnosť na brutalitu policajtov počas razie v rómskej osade © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 222 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner