25. apríl 2024
Facebook
štvrtok, 02 november 2017 18:00

Kiska podpísal zákony o ochrane a podpore obetí trestných činov a o uznávaní dokladov o vzdelaní

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 2. novembra (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska podpísal novelu zákona o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií. Zákon, ktorý parlament schválil 12. októbra, v nadväznosti na prax reaguje na potrebu spresnenia niektorých aspektov uznávania dokladov o vzdelaní a uznávania odborných kvalifikácií v Slovenskej republike vzhľadom na širokú platformu zmien vykonaných prijatím zákona o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií v roku 2015. Zároveň predstavuje transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/55/EÚ z 20. novembra 2013, ktorou sa mení smernica 2005/36/ES o uznávaní odborných kvalifikácií a nariadenie (EÚ) č. 1024/2012 o administratívnej spolupráci prostredníctvom informačného systému o vnútornom trhu (nariadenie o IMI). Zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2018.

Obeť a obzvlášť zraniteľná obeť

Uznávanie dokladov o vzdelávaní v oblasti zdravotníctva získaných v tretích krajinách a podmienky doplňujúcich skúšok upravuje novela zákona. Efektívnejší bude tiež proces konania a rozhodovania o uznaní odbornej kvalifikácie na základe podmienok vyplývajúcich zo zákona o živnostenskom podnikaní. Prezident podpísal aj zákon o ochrane a podpore obetí trestných činov. Informoval o tom Martin Lipták z tlačového odboru Kancelárie prezidenta. Poslanci Národnej rady SR novelu z dielne rezortu spravodlivosti schválili 12. októbra. Ide o komplexnú právnu úpravu, ktorá spája inštitúty, ktoré v našom právnom poriadku už existujú, s tými, ktoré tam nie sú, vysvetlila vtedy ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská s tým, že ochrana obetí je službou, ktorú štát musí v demokracii zabezpečiť. Zákon prichádza napríklad s pojmami "obeť" a "obzvlášť zraniteľná obeť". Komplexná úprava ochrany a podpory obetí trestných činov na Slovensku doteraz chýbala. Podľa právnej úpravy majú obete trestných činov okrem právnej alebo finančnej pomoci právo napríklad aj na ochranu pred druhotnou a opakovanou viktimizáciou.

Komplexné služby obetiam

Ministerstvo spravodlivosti podľa zákona akredituje subjekty, ktoré budú poskytovať obetiam pomoc podľa zákona. Rezort bude viesť register akreditovaných organizácií, ktoré budú poskytovať obetiam trestných činov komplexné služby, na druhej strane takéto organizácie budú mať právo čerpať prostriedky od štátu na svoju činnosť. Veľa z toho, čo bude súčasťou zákona, platí podľa rezortu už v súčasnosti. Považujú však za dôležité, aby človek mohol prísť na jedno miesto, kde mu poradia, sprostredkujú právnika či psychológa. V zákone má byť jasne definovaný katalóg práv obetí trestného činu. Ide o právo na informácie, právo na odbornú pomoc vrátane právnej a psychologickej pomoci a ďalšie typy služieb, ktoré sa dajú označiť ako sociálne služby. Zraniteľné skupiny, akými sú deti, ženy a hendikepované osoby, majú podľa návrhu zákona právo na špecializovanú odbornú pomoc.

Viac k témam: Andrej Kiska, doklady, Lucia Žitňanská, zákon
Zdroj: Webnoviny.sk - Kiska podpísal zákony o ochrane a podpore obetí trestných činov a o uznávaní dokladov o vzdelaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 243 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner