21. jún 2024
Facebook
utorok, 01 máj 2018 10:00

Práca je pre Slovákov druhou najdôležitejšou hodnotou, politiku predbehol v prieskume voľný čas

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) - Po rodine je práca pre obyvateľov Slovenska druhou najdôležitejšou hodnotou. Za veľmi dôležitú hodnotu vo svojom živote prácu v roku 2017 považovalo 67 percent respondentov. Vyplýva to z Výskumu európskych hodnôt (EVS), ktorý od 27. septembra do 30. novembra 2017 na obyvateľoch Slovenskej republiky vo veku 18 rokov a viac robil Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV). Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Dobrá práca znamená dobrý zárobok

Z výskumu ďalej vyplynulo, že najdôležitejším aspektom, podľa ktorého ľudia posudzujú prácu a zamestnanie, je odmeňovanie. “Dobrý zárobok“ označilo za dôležitý 85,8 percenta opýtaných. Pri hodnotení celkovej spokojnosti s prácou a zamestnaním sa obyvatelia Slovenska vyjadrili prevažne pozitívne a deklarovali spokojnosť so zamestnaním oveľa častejšie ako nespokojnosť. Odporúčame:
Digitalizácia firiem na Slovensku je podľa prieskumu slabá, Maďarsko si v rebríčku polepšilo Podľa EVS tiež prevládali názory, že v čase nedostatku pracovných príležitostí má byť zamestnávanie slovenských občanov uprednostnené pred zamestnávaním prisťahovalcov. V rámci výskumu ústav skúmal, aký význam pripisujú respondenti základným oblastiam ich života. Medzi skúmanými oblasťami figurovala rodina, práca, náboženstvo, priatelia a známi, voľný čas a politika.

Najdôležitejšie oblasti života

Výskum európskych hodnôt je najstarším komparatívnym výskumom hodnotových orientácií v Európe. Uskutočňuje sa v deväťročných cykloch a skúma kontinuitu a zmeny v hodnotách viažucich sa k najdôležitejším oblastiam ľudského života. Odporúčame:
Korupcia v podnikaní je na Slovensku vysoko nadpriemerná, horšie sú na tom len dve krajiny Spoločným garantom projektu je medzinárodná metodologická skupina pri University of Tilburg v Holandsku. Na Slovensku sa výskum EVS robil v rokoch 1991, 1999, 2008 a 2017. Sociologický ústav SAV je garantom slovenskej časti Výskumu európskych hodnôt od roku 1999.

Viac k témam: politika, práca, prieskum, rodina, Slováci
Zdroj: Webnoviny.sk - Práca je pre Slovákov druhou najdôležitejšou hodnotou, politiku predbehol v prieskume voľný čas © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 112 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner