19. jún 2024
Facebook
streda, 29 november 2023 15:00

Vláda povedala, kedy vznikne nové ministerstvo športu a cestovného ruchu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

29.11.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 29. novembra, 13:39
Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR (MCRŠ) má vzniknúť 1. januára 2024. Vláda chce tak posilniť a zefektívniť využívanie verejných zdrojov a potenciálu v cestovnom ruchu, čo má významne podporiť rozpoznateľnosť značky Slovensko ako bezpečnej turistickej destinácie a vytvoriť v zahraničí priestor pre plynulý rast príjmov tohto sektora. Vznik nového ministerstva v pôsobnosti SNS umožní novela tzv. kompetenčného zákona, ktorú v stredu schválil vládny kabinet. Zároveň odsúhlasil aj návrh na zrýchlené rokovanie o tom v Národnej rade SR. Vláda zároveň vymenovala za vládneho splnomocnenca pre cestovný ruch a šport od 29. novembra Dušana Keketiho, doterajšieho generálneho riaditeľa Letiska M. R. Štefánika. SNS už skôr predstavila Keketiho ako jej kandidáta na ministra cestovného ruchu a športu.

Kompetencie z dvoch rezortov

Nové ministerstvo prevezme kompetencie v oblasti cestovného ruchu z Ministerstva dopravy SR a v oblasti športu z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. K jeho úlohám bude patriť aj podpora a rozvoj kúpeľného cestovného ruchu a rozvoj cykloturistiky. Podpora cestovného ruchu je podľa návrhu úzko previazaná s rozvojom regiónov Slovenska, malo by to prispieť k vyrovnávaniu rozdielov medzi nimi. Ministerstvo tiež bude podporovať kongresovú turistiku ako ďalší významný zdroj príjmov štátu a miest.

Nastanú viaceré zmeny

V súlade s programovým vyhlásením vlády nastanú aj viaceré iné zmeny v pôsobnosti rôznych ministerstiev a úradov. Napríklad, pôsobnosť v oblasti štátom podporovaného nájomného bývania má prejsť z úradu vlády na ministerstvo dopravy, keďže má v kompetencii aj oblasť bytovej politiky. Ministerstvo dopravy sa má zároveň starať o právnu úpravu vecí patriacich do pôsobnosti Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Zastrešuje totiž aj oblasť stavebníctva pre verejné práce, stavebnú výrobu a stavebné výrobky, ako aj energetickú hospodárnosť budov, čo je súčasť všeobecných technických požiadaviek na stavby. Pôsobnosť v oblasti vnútroštátnej implementácie agendy 2030 prejde z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na Úrad vlády SR. Túto kompetenciu bude zabezpečovať podpredseda vlády, ktorý neriadi ministerstvo. Činnosti spojené s prípravou, prerokovaním a schvaľovaním ústavných zákonov, zákonov a iných právnych predpisov pre Úrad pre verejné obstarávanie prejdú z úradu vlády na ministerstvo investícií.

Viac k témam: Cestovný ruch, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), nové ministerstvo
Zdroj: SITA.sk - Vláda povedala, kedy vznikne nové ministerstvo športu a cestovného ruchu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 31 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner