14. júl 2024
Facebook
štvrtok, 18 január 2024 19:00

ZMOS má výhrady k tomu, aby územné plány obcí a miest neboli rešpektované

Written by 
Rate this item
(0 votes)

18.1.2024 (SITA.sk) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) nespochybňuje potrebu návrhu zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické plánovanie. V súčasnosti však neakceptuje požiadavku, aby neboli rešpektované územné plány obcí a miest.

Pilier výstavby samosprávy

Predseda ZMOS Jozef Božík informoval, že o obsahu navrhnutého zákona, ktorý pripravilo Ministerstvo dopravy SR, budú ešte rokovať. „Chceme podporiť budovanie veľkých investícií. Obava je v návrhu, že územný plán nie je nedoknuteľný," upozornil s tým, že samosprávy vnímajú územný plán ako zákon o obecnom zriadení. „Je to pilier výstavby samosprávy. V právnom štáte je rešpektované územné plánovanie danej obce, mesta. Tu ešte nie sme na konci dialógu," podotkol Božík a dodal, že v tomto prípade na rozdiel od stavebnej legislatívy nemajú s rezortom rovnaký názor.

„Nespájajme zákon s politikou"

Prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček spomínaný návrh zákona podľa vlastných slov nevidí tak dramaticky ako zástupcovia tretieho sektora. „Nespájajme zákon s politikou. Spájajme to s tým, že chceme urýchliť strategické stavby na Slovensku," povedal. Myslí si, že za týmto zákonom sú odborné veci so zámerom pomôcť konečne tomu, aby aj Slovensko začalo strategické stavby budovať tak rýchlo ako sa dá. „Som presvedčený o tom, že aj tento zákon pomôže zrýchliť stavby na Slovensku," očakáva Rybníček.

ZSPS zákon podporuje

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) zákon o strategických investíciách podporuje. „Slovensko má dlhodobý problém s veľkými investíciami, je podinvestované. Vidíme to na číslach, ako sa veľké investície prepadávajú aj v porovnaní s okolitými krajinami," poznamenal prezident profesijnej organizácie stavbárov Pavol Kováčik. Tvrdí, že príliš veľa voľnosti, možností, aby sa každý mohol vyjadriť ku všetkému, je jedna z príčin tohto stavu. „Európske právo umožňuje urýchlenie v prípade strategických stavieb. Môžeme sa poučiť z okolitých krajín ako Poľsko, Česká republika, kde to ide rýchlejšie, takéto zákony majú prijaté a osvedčili sa," povedal.

Bratislava má niekoľko pripomienok

Hlavné mesto SR Bratislava má k návrhu zákona o strategických investíciách niekoľko pripomienok. Námestníčka primátora Lenka Antalová Plavuchová očakáva, že rovnako ako pri dočasnej novele stavebnej legislatívy aj tento zákon bude rešpektovať aj práva obcí a miest, vrátane Bratislavy. „Veríme, že platí prísľub pána ministra z pracovného rokovania, že sa budú seriózne zaoberať všetkými pripomienkami, vrátane stanovísk hlavného mesta," uviedla na adresu ministra dopravy Jozefa Ráža (nominant Smeru-SD) bratislavská viceprimátorka.

Viac k témam: Investície, Minister dopravy SR, Návrh zákona, predseda ZMOS, Prezident Únie miest Slovenska, Samosprávy
Zdroj: SITA.sk - ZMOS má výhrady k tomu, aby územné plány obcí a miest neboli rešpektované © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 54 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner