23. apríl 2024
Facebook
pondelok, 19 február 2024 19:00

Šeliga označil stiahnutie fotografie Kučerku z databázy hľadaných osôb za nezmyselné, polícia môže umožniť jeho voľný pohyb

Written by 
Rate this item
(0 votes)

19.2.2024 (SITA.sk) - Rozhodnutie stiahnuť fotografiu expolicajta Mariána Kučerku z policajnej databázy hľadaných osôb je nelogickým krokom, ktorý nedáva zmysel, pretože mu môže umožniť voľný pohyb. Tvrdí to mimoparlamentná strana Demokrati.

Doposiaľ nevysvetlené rozhodnutie

Podľa exposlanca Národnej rady SR Juraja Šeligu je rozhodnutie stiahnuť fotografiu hľadaného bývalého príslušníka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) rozhodnutím, ktoré doteraz nebolo riadne vysvetlené. Expert hnutia Demokrati na spravodlivosť upozorňuje, že slovenská databáza je prepojená s medzinárodnou organizáciou Interpol. Ak sa tam Kučerkova fotografia už nenachádza, mohlo by to znamenať, že sa hľadaná osoba sa môže voľne pohybovať po Európe. Kučerka je pritom právoplatne odsúdený, Najvyšší súd SR na neho vydal vlani zatykač za korupciu, odsedieť si má 10 rokov a šesť mesiacov.

Ušli pred zákonom do Bosny a Hercegoviny

Podľa rozsudku prijal úplatky za to, aby polícia neobvinila príbuzného exministra Petra Žigu (v tom čase Smer-SD, dnes Hlas-SD) Štefana Žigu, a tiež za angažovanie sa v kauze daňových podvodov naftárov z firmy Jopi Trade. Spolu s bývalým šéfom operatívcov NAKA Jánom Kaľavským ušli pred zákonom do Bosny a Hercegoviny, kde požiadali o azyl. Šeliga poukazuje na to, že policajti sú na zmiznutie Kučerkovho mena zo zoznamu skúpi a odvolávajú sa nekonkrétne operatívno-pátracie techniky.

Šeliga hovorí o trestnom čine

„Aká to je technika, stiahnuť fotografiu niekoho koho hľadáte a kto je právoplatne odsúdený? Nemá to byť tak, že ak je niekto hľadaný, jeho fotografia má byť všade, aby v prípade, že ho niekto uvidí, kontaktoval políciu?” hovorí Šeliga a pýta sa, či je Kučerkov identikit ešte v databázach Interpolu, pretože slovenská databáza je prepojená práve s databázami Interpolu. Ak bol Kučerka vymazaný z databázy Interpolu bez rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktorý vydal medzinárodný zatykač, ide podľa Šeligu o trestný čin, za ktorý musia byť vyvodené dôsledky. Vyzýva preto zodpovedné orgány na riadne vysvetlenie postupu, inak sa môže verejnosť domnievať, že sa hľadaná osoba môže slobodne pohybovať po Európe a môže vzniknúť podozrenie, že naša polícia jej pomáha.

Viac k témam: Databáza, Trestný čin
Zdroj: SITA.sk - Šeliga označil stiahnutie fotografie Kučerku z databázy hľadaných osôb za nezmyselné, polícia môže umožniť jeho voľný pohyb © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 33 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner