13. apríl 2024
Facebook
sobota, 24 február 2024 14:00

Rusko jednoznačne porušilo medzinárodné právo, Blanár apeluje na začatie mierových rokovaní

Written by 
Rate this item
(0 votes)

24.2.2024 (SITA.sk) - Výsledkom pokračujúcej vojenskej invázie Ruskej federácie proti Ukrajine je množstvo obetí a hospodárska, kultúrna a environmentálna devastácia nášho východného suseda. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) na margo druhého výročia tohto konfliktu. Zdôraznil, že zo strany Ruska jednoznačne došlo k porušeniu medzinárodného práva.

Podporujeme mierové aktivity

„Slovenská republika podporuje Ukrajinu ako mierovú, demokratickú, teritoriálne celistvú, v medzinárodne uznaných hraniciach s perspektívou v Európskej únii po splnení všetkých kritérií stanovených pre všetky kandidátske krajiny. Nášmu susedovi chceme aj naďalej poskytovať materiálnu, humanitárnu a rozvojovú pomoc a podporíme zapojenie slovenských subjektov do obnovy Ukrajiny," avizoval Blanár.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Súčasne apeluje na začatie mierových rokovaní, a to čo najskôr. Tvrdí, že to však nebude možné bez politickej vôle a aktívnej kolektívnej diplomacie. „Preto podporujeme mierové aktivity vrátane iniciatívy prezidenta Ukrajiny vedúce k tomuto cieľu," zdôraznil.

Mier by mal byť komplexný

Slovensko je podľa ministra zahraničných vecí pripravené zapojiť sa do procesov na medzinárodnej scéne, ktoré môžu prispieť k ukončeniu vojny na Ukrajine. „Pre Slovenskú republiku je aj naďalej dôležité, aby bol budúci mier pre Ukrajinu komplexný, spravodlivý, trvalý a plne v súlade s kľúčovými princípmi Charty OSN. Iba taký prispeje k posilneniu celoeurópskej stability a bezpečnosti," povedal Blanár.

Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Rusko jednoznačne porušilo medzinárodné právo, Blanár apeluje na začatie mierových rokovaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 24 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner