13. apríl 2024
Facebook
piatok, 01 marec 2024 20:00

Čaputová sa už oboznámila so zmeneným štatútom SIS, vyjadrila aj pochybnosti o osobe kandidáta Gašpara

Written by 
Rate this item
(0 votes)

1.3.2024 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová sa už oboznámila so zmeneným štatútom Slovenskej informačnej služby. Uviedla to v rozhovore pre spravodajskú televíziu Joj 24.

Pochybnosti o osobe kandidáta

„Takýmto spôsobom tam dostane (vláda, pozn. SITA) - obíduc hlavu štátu - svojho človeka. Kým teda prezident alebo prezidentka nerozhodne o menovaní," uviedla Čaputová. Zároveň zdôraznila, že má pochybnosti o osobe kandidáta na šéfa SIS, ktorým je podľa rozhodnutia vlády Pavol Gašpar. „Prešlo zatiaľ málo času a nemám dostatok informácií na to, aby som rozhodnutie uzavrela a ani som nevylúčila tú možnosť, ktorú využili niektorí moji predchodcovia, že v posledných mesiacoch nemenovali na tak významné pozície inštitúcií ich hlavy, alebo teda tých vedúcich funkcionárov aj kvôli zodpovednosti, ktorá je viazaná potom následne už k môjmu nástupcovi v prípade šéfa SIS, či je to priama personálna právomoc vo vzťahu k riaditeľovi SIS," povedala Čaputová.

Rozhodnutie Ústavného súdu

Hlava štátu tiež uviedla, že podľa rozhodnutia ústavného súdu prezident má mať dostatok času na to, aby mohol zvážiť ústavné, zákonné a osobné náležitosti a kritériá danej osoby, ktorá je navrhovaná na určitý post. „Aby teda mohol s plným vedomím a svedomím a zodpovednosťou uplatniť svoju menovaciu právomoc. Žiaľ, obštrukcia, alebo teda ten úskok, ktorý sa rozhodla vláda urobiť, ona si zaň nesie politickú zodpovednosť," dodala prezidentka.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk - Čaputová sa už oboznámila so zmeneným štatútom SIS, vyjadrila aj pochybnosti o osobe kandidáta Gašpara © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 15 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner