26. máj 2024
Facebook
streda, 24 apríl 2024 19:00

Progresívci sa pre schválené zmeny v RTVS oblečú do čiernej, plánujú sa obrátiť aj na Ústavný súd (video)

Written by 
Rate this item
(0 votes)

24.4.2024 (SITA.sk) - Progresívne Slovensko (PS) je v súvislosti so schválenými zmenami v RTVS pripravené obrátiť sa na Ústavný súd SR a po diskusii s opozičnými partnermi ísť aj do verejných zhromaždení. Na znak toho, že nastal čierny deň pre médiá a demokraciu na Slovensku, prídu poslanci a poslankyne Progresívneho Slovenska vo štvrtok do parlamentu v čiernej farbe a vyjadria tak podporu RTVS.

Manuál všetkých autokratov

„Vláda postupuje podľa manuálu, podľa ktorého postupujú všetci autokrati na celom svete – krok po kroku si uzurpovať moc nad inštitúciami, ktoré majú byť nezávislé, prípadne verejnoprávne. Ten manuál je jasný – podriadiť si bezpečnostné zložky, oslabiť nezávislosť súdnictva a samozrejme získať pod kontrolu médiá,“ povedal v stredu na tlačovej besede líder PS Michal Šimečka. Keďže bezpečnostné zložky vrátane polície a špeciálnej prokuratúry si už vláda podriadila, teraz Robert Fico (Smer-SD) podľa Šimečku útočí na nezávislú súdnu moc a na verejnoprávnu televíziu. „Cieľ je jediný – vytvoriť štátnu televíziu, ktorá bude poplatná vláde a bude jej hlásnou trúbou, nebude už verejnoprávna ani nezávislá. My im RTVS nedáme tak ľahko,“ tvrdí Šimečka.

Ide o rovnakú hrozbu

Poslankyňa Zora Jaurová povedala, že upravená verzia zákona je rovnakou hrozbou, ako pôvodná verzia. Podľa nej neexistuje absolútne žiadny legitímny dôvod na to, aby vláda rušila existujúcu inštitúciu a zakladala novú, všetky zmeny sa dali urobiť novelou zákona o RTVS. „Riaditeľa redukujú na vykonávača príkazov rady, ktorá bude obsadená politicky – vládou a koaličnou väčšinou v parlamente. A funkciu cenzorského orgánu preberie etická komisia,“ hovorí Jaurová.

RTVS musíme brániť

Premiér Fico ani ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) sa podľa jej slov netaja tým, že cieľom je odvolať súčasný manažment a vymenovať si vlastných ľudí, čo poukazuje na absolútnu účelovosť tohto zákona. „Hoci hovoria o boji s dezinformáciami, dodávajú im novú definíciu – dezinformácie sú tie informácie, ktoré sú proti nám. RTVS musíme pred ľuďmi, ktorí si z nej chcú spraviť svoju slúžku, dôsledne brániť,“ uzavrela Jaurová.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Zdroj: SITA.sk - Progresívci sa pre schválené zmeny v RTVS oblečú do čiernej, plánujú sa obrátiť aj na Ústavný súd (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 23 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner