25. apríl 2024
Facebook
pondelok, 12 marec 2018 18:00

Zomrel módny návrhár Hubert de Givenchy, vytvoril ikonické šaty z filmu Raňajky u Tiffanyho

Written by 
Rate this item
(0 votes)

PARÍŽ 12. marca (WebNoviny.sk) - Vo veku 91 rokov zomrel známy francúzsky návrhár a aristokrat Hubert de Givenchy. Prostredníctvom služby Instagram o tom informovala umelecká riaditeľka módneho domu, ktorý nesie jeho meno, Clare Waight Keller. "Som hlboko zarmútená stratou úžasného muža a umelca, ktorého som mala tú česť stretnúť a spoznať odvtedy, čo som začala pracovať v Givenchy. Nielen že bol jednou z najvplyvnejších osobností módy, ktorej odkaz ovplyvňuje súčasný spôsob odievania, bol tiež jedným z najelegantnejších, najšarmantnejších mužov, akých som kedy stretla," uviedla. Na smrť zakladateľa reagoval aj samotný módny dom Givenchy, ktorý v stanovisku uviedol, že bol "významnou osobnosťou francúzskej haute couture a džentlmenom, ktorý symbolizoval parížsky vkus a eleganciu viac ako pol storočia". Odporúčame:
Vo veku 99 rokov zomrel známy kazateľ Billy Graham, Trump ho nazval špeciálnym mužom Hubert James Marcel Taffin de Givenchy sa narodil 20. februára 1927 v Beuavais na severe Francúzska. Ako 17-ročný opustil rodné mesto a v Paríži začal pracovať v módnom dome Jacquesa Fatha, pričom zároveň študoval kresbu na Národnej vysokej škole krásnych umení (École Nationale Supérieure des Beaux-Arts). V roku 1946 pracoval u Roberta Pigueta a o rok neskôr krátko Luciena Lelonga a následne Elsy Schiaparelli, v ktorej butiku sa prepracoval na post umeleckého riaditeľa. V roku 1952 si založil vlastný módny dom Givenchy. Medzi jeho známe klientky patrili napríklad herečka Elizabeth Taylor, monacká kňažná Grace, americká prvá dáme Jackie Kennedy alebo herečka Audrey Hepburn, s ktorou začal spolupracovať v roku 1953 a stali sa dobrými priateľmi. Viacero svojich modelov poskytol napríklad do jej snímky Sabrina (1954) a vytvoril aj ikonické malé čierne šaty z Raňajok u Tiffanyho (1961). Hubert de Givenchy patril spolu s Christianom Diorom a Yvesom Saint Laurentom do elitnej skupiny módnych návrhárov sídliacich v Paríži, ktorá pretvorila svet módy po druhej svetovej vojne. Bol priekopníkom konfekčnej módy pre ženy aj mužov. Svoj módny dom predal v roku 1988 luxusnému koncernu LVHM (Moët Hennessy Louis Vuitton). Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.givenchy.com.  

Viac k témam: Hubert de Givenchy, móda, módny návrhár, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel módny návrhár Hubert de Givenchy, vytvoril ikonické šaty z filmu Raňajky u Tiffanyho © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 562 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner