22. február 2024
Facebook
streda, 13 október 2021 10:00

Vo veku 101 rokov zomrel Hubert Germain, bol vyznamenaným bojovníkom odboja

Written by 
Rate this item
(0 votes)

13.10.2021 (Webnoviny.sk) - Vo veku 101 rokov zomrel Hubert Germain, posledný žijúci člen elitnej skupiny vyznamenaných bojovníkov francúzskeho protinacistického odboja počas druhej svetovej vojny. Jeho úmrtie v utorok potvrdil úrad prezidenta, podľa ktorého Germain „stelesnil storočie slobody“.

Odovzdal radšej prázdny papier

Hubert Germain sa narodil 6. augusta 1920 v Paríži. Keď v júni 1940 Francúzsko kapitulovalo pred nacistami, absolvoval vstupné testy na námornú akadémiu. „Keď vstal od skúšobného stola, odovzdal radšej prázdny papier, než aby dal prázdny šek Francúzsku, ktoré išlo spať a ktoré sa vzdalo rezignácii a odriekaniu,“ uviedla kancelária prezidenta Emmanuela Macrona vo vyhlásení. Krátko pred 20. narodeninami Germain utiekol do Londýna, kde sa pridal k silám generála Charlesa de Gaullea. Bojoval v Taliansku, Egypte, Líbyi i na území dnešnej Sýrie a zúčastnil sa aj na vylodení spojencov v Provensalsku v roku 1944.

Posledný žijúci člen skupiny

De Gaulle ho neskôr vyznamenal Radom oslobodenia. Túto poctu si vyslúžilo 1 038 ľudí, ktorých volali Spoločníkmi oslobodenia. Podľa Múzea Radu oslobodenia bol Germain posledný žijúci člen skupiny. „S odchodom posledného predstaviteľa tohto rytierstva 20. storočia sa obracia stránka našich dejín,“ vyjadrila sa v utorok ministerka obrany Florence Parlyová. Po vojne Germain pôsobil ako starosta, poslanec aj vládny minister. Prinajmenšom do 99 rokov sa zúčastňoval na pamätných vojnových podujatiach. Smútočný obrad sa uskutoční v nadchádzajúcich dňoch v parížskej Invalidovni, uviedla Macronova kancelária. Germaina pochovajú 11. novembra, na Deň prímeria, na pamätnom mieste Mont-Valérien západne od Paríža.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo veku 101 rokov zomrel Hubert Germain, bol vyznamenaným bojovníkom odboja © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 93 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner