21. jún 2024
Facebook
piatok, 28 január 2022 16:00

Spomienkové miesto pre Kuciaka a Kušnírovú vznikne na Námestí SNP v Bratislave, pamätník odhalia na výročie ich vraždy (video)

Written by 
Rate this item
(0 votes)

28.1.2022 (Webnoviny.sk) - Na Námestí SNP v Bratislave vznikne spomienkové miesto pre novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Nahradí tak spontánne pietne miesto na Námestí SNP v Bratislave, kde sa krátko po tragickej udalosti konali protesty. Informoval o tom na piatkovom tlačovom brífingu predseda výboru Národnej rady SR Kristián Čekovský (OĽaNO) s tým, že tento týždeň dostali ponuku od vydavateľstva Ringier, ktoré plánuje projekt spolufinancovať.

Odhalenie na štvrté výročie vraždy

Managing Director & COO Ringier Slovakia Michal Maruška uviedol, že preberajú projekt tak, ako je nastavený a pamätník plánujú odhaliť na štvrté výročie vraždy 21. februára. Pamätník pritom vzniká bez akejkoľvek štátnej podpory a pôvodný plán počítal s financovaním cez crowdfundingový projekt. Čekovského asistent Martin Kalužák v tlačovej správe doplnil, že pamätník má odkazovať nielen na pamiatku mladej dvojice, ale aj na význam slobodnej a nezávislej žurnalistiky. „Vražda Jána a Martiny, ale aj následné protesty ostanú navždy vpísané do našej histórie. Napriek tomu súčasné pietne miesto v podobe roztrúsených sviečok a fotografie položenej na zemi nevyzerá dôstojne,“ vysvetlil Čekovský dôvod, prečo sa v septembri 2021 rozhodol nahradiť improvizované pietne miesto dlhodobým a kultivovaným pamätníkom.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Spolupracujú s rodičmi Jána a Martiny

Nové pietne miesto vzniká v spolupráci s rodičmi Jána a Martiny aj rehoľou Milosrdných bratov, ktorí sú vlastníkom budovy na Námestí SNP. Generálny riaditeľ správy majetku rádu Milosrdní bratia Michal Tinák ocenil umelecké stvárnenie pamätníka. Verí, že spoločne vytvoria dôstojné pietne miesto, ktoré vhodne zapadne na fasádu ich budovy a stane sa neoddeliteľnou súčasťou Námestia SNP v Bratislave. „Život človeka musí byť naplnený aj po duchovnej stránke. Pamätníka Jána a Martiny je zosobnením tohto rozmeru,“ dodal prior rádu Richard Jombík. Umelecké stvárnenie mala na starosti Fakulta architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Odborný garant projektu Marián Králik priblížil, že od začiatku pracovali s motívom trhliny či jazvy, ktorá podľa neho v spoločnosti po vražde ostala.

Viac k témam: spomienkové miesto, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk - Spomienkové miesto pre Kuciaka a Kušnírovú vznikne na Námestí SNP v Bratislave, pamätník odhalia na výročie ich vraždy (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 72 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner