20. jún 2024
Facebook
štvrtok, 10 február 2022 18:00

Ministerstvo kultúry eviduje rekordný počet prihlášok o cenu Fénix, zabojuje o ňu 32 slovenských pamiatok

Written by 
Rate this item
(0 votes)

10.2.2022 (Webnoviny.sk) - Rezort kultúry eviduje rekordný počet prihlášok do 15. ročníka súťaže Kultúrna pamiatka roka – Fénix. Do súťaže bolo možné sa zapojiť do konca januára. Medzi prihlásenými pamiatkami sa nachádzajú kaštiele, zámky, sakrálne stavby či zaujímavé technické a kultúrne pamiatky, ktorých proces obnovy či reštaurovania bol ukončený v rokoch 2020 a 2021. V tlačovej správe o tom Adriána Čahojová z komunikačného referátu Ministerstva kultúry SR (MK SR).

Porota posúdi 32 projektov

Do súťaže sa mohli prihlásiť práve zrekonštruované pamiatky, ktoré boli pôvodne v katastrofálnom či zlom stave, no vďaka zásahu súčasných majiteľov povstali z popola ako vták Fénix, ktorý je symbolom súťaže. „V najbližších dňoch odborná porota dôkladne posúdi všetkých 32 predložených projektov. Následne nominuje 12 pamiatok, ktoré sa budú uchádzať o prestížny titul Kultúrna pamiatka roka – Fénix,“ priblížilo ministerstvo.

Hlasovanie sa spustí čoskoro

Laureáti získajú osvedčenie o udelení ceny Kultúrna pamiatka roka – Fénix od ministerky kultúry SR Natálie Milanovej (OĽaNO), plastiku bájneho vtáka Fénixa z dielne akademického sochára Stanislava Mikuša, a tiež finančnú odmenu od generálneho partnera súťaže Nadácie SPP vo výške desaťtisíc eur. „Výber 12 nominantov aktuálneho ročníka bude zverejnený vo februári a verejné hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku bude spustené v marci 2022 na webovej stránke www.kpr-fenix.sk,“ pripomína rezort kultúry. Vyhlásenie víťazov je naplánované na máj 2022.
Vyhlasovateľom súťaže je MK SR spolu s Nadáciou SPP a partnermi súťaže SPP a RTVS. Odborná porota súťaže je zložená z expertov z radov architektov, reštaurátorov, znalcov dejín či zástupcov pamiatkových úradov a odboru ochrany pamiatkového fondu MK SR, spolu so zástupcami partnerov a spoluorganizátorov súťaže, spoločnosti SPP a Nadácie SPP.


Viac k témam: Kultúrna pamiatka roka – Fénix
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo kultúry eviduje rekordný počet prihlášok o cenu Fénix, zabojuje o ňu 32 slovenských pamiatok © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 93 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner