23. júl 2024
Facebook
pondelok, 26 marec 2018 14:00

IBM „5 in 5“: Meníme spôsob fungovania sveta

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 26. marca 2018 (WBN/PR) - Každoročná technologická predpoveď výskumného tímu spoločnosti IBM nazvaná "5 in 5" pravidelne predstavuje najväčšie novinky pochádzajúce z výskumných laboratórií spoločnosti IBM - päť technológií, o ktorých sa spoločnosť domnieva, že počas nasledujúcich piatich rokov zásadným spôsobom zmenia ekonomiku i spoločnosť.

Nikto nemá rád pirátske kópie

Počas nasledujúcich piatich rokov budú všetky predmety a zariadenie, ktoré používame v bežnom živote, vybavené kryptografickými kotvami s veľkosťou bodky atramentu alebo miniatúrneho počítača, menšieho než zrnko soli. Tieto budú používané spolu s kontrolnou technológiou distribuovanú blockchainom. Ich úlohou bude zabezpečiť ochranu originality daného objektu od chvíle, keď opustí miesto výroby, až do doby, než dorazí k zákazníkovi. Tieto technológie vytvárajú podmienky pre nové riešenia, ktoré sa budú zameriavať na bezpečnosť potravín, autenticitu vyrábaných komponentov, geneticky upravované produkty, identifikáciu falšovaných predmetov a pôvod luxusného tovaru.

Hackeri budú pokračovať v útokoch tak dlho, kým nenarazia na kryptografiu založenú na mriežkach

IBM vyvíja šifrovacie metódy, ktoré budú držať krok s novými technológiami. Takými sú kvantové počítače, ktoré budú jedného dňa schopné prelomiť všetky súčasné šifrovacie protokoly. Odborníci IBM už vyvinuli post-kvantovú šifrovacie metódu, ktorú poskytli americkej vláde - jedná sa o tzv. Mriežkové šifrovanie. Túto šifru nedokáže prelomiť žiadny počítač, a to ani budúce kvantové počítače. S pomocou kryptografie založenej na mriežkach môžeme pracovať s určitým súborom, bez toho aby sme dali hackerom príležitosť dostať sa k citlivým dátam.

Naše oceány sú špinavé. Zachrániť ich môžu robotické mikroskopy s umelou inteligenciou

Do piatich rokov budú kvalitu jedného z najdôležitejších a najohrozenejších zdrojov na Zemi - vodu - monitorovať malé autonómne mikroskopy s umelou inteligenciou. Tie budú sieťovo prepojené prostredníctvom cloudu a rozmiestnené po celom svete. Odborníci IBM pracujú na prístupe, ktorý pre tieto účely využíva ako vzor planktón, ktorý je akýmsi prírodným biologickým indikátorom zdravia vodného prostredia. Mikroskopy s umelou inteligenciou budú rozmiestnené v moriach, kde budú sledovať pohyb planktónu v prirodzenom prostredí, a budú tieto informácie používať k prognóze jeho správania sa a aktuálneho stavu planktónu. Tieto zistenia následne pomôžu v situáciách, ako sú ropné havárie alebo únik nebezpečných látok zo zdrojov na pevnine, a umožnia predvídať hrozby.

Problém ovplyvňovania umelej inteligencie je ako časovaná bomba. Prežije iba taká umelá inteligencia, ktorá sa tohto ovplyvňovania zbaví

Počas piatich rokov vyvinieme nové riešenia pôsobiace proti výraznému nárastu počtu ovplyvniteľných systémov a algoritmov umelej inteligencie. Pri práci na vývoji dôveryhodných systémov umelej inteligencie je nesmierne dôležité tieto systémy rozvíjať a učiť využívať dáta, ktoré sú vyvážená, interpretovateľné a neobsahujú rasové, rodové alebo ideologické deformácie. Výskumníci IBM na tento účel vyvinuli metódu obmedzujúcu deformácie, ktoré môžu byť prítomné vo výcvikovom súboru dát, takže akýkoľvek algoritmus umelej inteligencie, ktorý sa neskôr bude z tohto súboru dát učiť, bude maximálne objektívny. Výskumníci tiež navrhli spôsob na testovanie systémov umelej inteligencie pre prípady, keď nie sú k dispozícii tzv. výcvikové dáta.

V súčasnosti je kvantová výpočtová technika doménou predovšetkým výskumníkov. O päť rokov to bude bežná technológia

O päť rokov budú kvantovú výpočtovú techniku ​​pravidelne využívať nové skupiny odborníkov a vývojárov. Pomôžu im riešiť problémy, ktoré boli predtým považované za neriešiteľné. Kvantové počítače sa stanú bežnou súčasťou univerzít a začnú prenikať aj do stredných škôl. Už teraz sa odborníkom IBM podarilo na poli výskumu kvantovej výpočtovej techniky dosiahnuť významný pokrok. Úspešne nasimulovali kovalentnú väzbu hydridu berylnatého (BeH2), čo je najzložitejšie molekula, akú kedy kvantový počítač nasimuloval. V budúcnosti budú kvantové počítače riešiť čoraz zložitejšie problémy a v konečnom dôsledku prekonajú to, čoho dnes dosahujeme s klasickými počítačmi. Tohtoročná prognóza "5 in 5" predstavuje viac než len revolučné inovácie. Potvrdzuje úlohu, ktorú technológie plnia ako nositeľ dobra vo svete. Schopnosť ľudstva prekonávať chronické problémy a bezprecedentné hrozby závisí na stabilnom rozvoji technológií, ako je umelá inteligencia, blockchain, mriežková kryptografia a kvantová výpočtová technika.

Viac k témam: 5 in 5, IBM
Zdroj: Webnoviny.sk - IBM „5 in 5“: Meníme spôsob fungovania sveta © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 491 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner