23. apríl 2024
Facebook
streda, 07 august 2019 14:00

Pod ľadovec na Špicbergoch vypustia špeciálneho robota, misia je pre ľudí príliš nebezpečná

Written by 
Rate this item
(0 votes)

7.8.2019 (Webnoviny.sk) - Tím vedcov zo Scottish Association for Marine Science (SAMS) z mesta Oban mieri do oblasti súostrovia Špicbergy, kde plánuje využiť podvodné robotické zariadenie (AUV) na misiu, ktorá je pre ľudí príliš nebezpečná.

Člny sa k ľadovcu nemôžu priblížiť

Veria, že im nové informácie pomôžu pochopiť niektoré javy súvisiace s topením ľadovcov. Vedci sa chcú dozvedieť viac o vplyve vody z roztopeného ľadovca na proces, ktorý môže zapríčiniť padanie veľkých kusov ľadu. Robot bude zhromažďovať dáta a merať teplotu a slanosť v hĺbke približne sto metrov pod ľadovcom Kronebreen. Zariadenie ecoSUB má hmotnosť menej ako štyri kilogramy a je zhruba meter dlhé. Vedúci výpravy Mark Inall potvrdil, že pre člny je príliš nebezpečné priblížiť sa k ľadovcu pre riziko padajúceho ľadu a vysokých vĺn.

Dron vytvorí 3D mapu

"Chceme sledovať, akým spôsobom teplo v oceáne topí ľadovec, a to najmä tam, kde sa oceán stretáva s ľadovcom," dodal. "Interakcia medzi vodou z roztopeného ľadovca a morskou vodou pod ľadovcami je veľmi podceňovaná," vyhlásil. SAMS vypustí ďalej od ľadovca aj väčšie AUV na detailnejšie merania, zatiaľ čo dron sa postará o letecké zábery, ktoré použijú na vytvorenie 3D mapy.

Viac k témam: dron, ľadovec, vedci
Zdroj: Webnoviny.sk - Pod ľadovec na Špicbergoch vypustia špeciálneho robota, misia je pre ľudí príliš nebezpečná © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 121 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner