25. apríl 2024
Facebook
utorok, 20 august 2019 13:00

Loď Čandraján-2 sa dostala na obežnú dráhu Mesiaca, rover má na povrchu skúmať zatienené krátery

Written by 
Rate this item
(0 votes)

20.8.2019 (Webnoviny.sk) - Bezpilotná vesmírna loď, ktorú India vypustila 22. júla, sa dostala na obežnú dráhu Mesiaca. Indická vesmírna agentúra (ISRO) v utorok informovala, že Čandraján-2, čo v sanskrite znamená "mesačná kozmická loď", bude obiehať okolo Mesiaca, kým sa nedostane na vzdialenosť približne 100 kilometrov od jeho povrchu.

Prvé pristátie Indie na Mesiaci

Následne sa od lode oddelí pristávací modul, ktorý sa pokúsi o prvé pristátie Indie na Mesiaci. To je naplánované na 7. septembra na relatívne rovnom povrchu medzi dvoma krátermi v oblasti južného pólu. Pravdepodobnosť úspešného pristátia podľa šéfa ISRO K. Sivana odhadujú iba na 37 percent. Pristávací modul by mal vypustiť rover, ktorý sa bude po mesačnom povrchu pohybovať 14 pozemských dní. Skúmať bude trvalo zatienené krátery, o ktorých vedci predpokladajú, že obsahujú 100 miliónov ton vody. Prítomnosť vody potvrdila predchádzajúca indická misia na Mesiac. Podľa vedcov môžu zásoby vody a minerálov urobiť z Mesiaca zastávku pred ďalšími cestami do vesmíru.

Ľudská misia na Mars

Dáta získané misiou Čandraján-2 použijú podľa Sivana aj pre misiu Artemis amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), v rámci ktorej chcú do roku 2024 vyslať na Mesiac astronautov, aby pripravili podmienky pre ľudskú misiu na Mars. Prvá indická lunárna misia, Čandraján-1, sa v roku 2008 dostala na obežnú dráhu a pomohla potvrdiť prítomnosť vody. Ak bude misia Čandraján-2 úspešná, India sa po Spojených štátoch, Rusku a Číne stane iba štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. India zároveň plánuje do roku 2022 poslať do vesmíru ľudí.

Viac k témam: Indická vesmírna agentúra ISRO, Mesiac, sonda Čandraján-2, vesmírna sonda
Zdroj: Webnoviny.sk - Loď Čandraján-2 sa dostala na obežnú dráhu Mesiaca, rover má na povrchu skúmať zatienené krátery © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 150 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner