23. apríl 2024
Facebook
streda, 23 október 2019 11:00

Jeff Bezos predstavil tím, ktorý by chcel vytvoriť vesmírny modul na pristátie na Mesiaci

Written by 
Rate this item
(0 votes)

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Generálny riaditeľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos predstavil "národný tím", ktorý by chcel vytvoriť vesmírny modul, ktorý v roku 2024 odvezie astronautov na Mesiac. Na projekte sa podieľajú Bezosova spoločnosť Blue Origin, ďalej Lockheed Martin, Northrop Grumman a Draper. Podnikateľ porozprával o návrhu na 70. Medzinárodnom astronautickom kongrese vo Washingtone.

Program nazvali Artemis

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pôvodne plánoval návrat na Mesiac v roku 2028, no americký viceprezident Mike Pence oznámil, že vláda chce dosiahnuť tento cieľ už o štyri roky skôr. Program nazvali Artemis podľa sestry boha Apolóna. Súčasný plán počíta s tým, že modul odštartuje z vesmírnej stanice Gateway na obežnej dráhe Mesiaca. NASA predtým uviedla, že chce modul pozostávajúci z troch častí, no necháva otvorené dvere aj iným návrhom.

Súťaž s inými spoločnosťami

Bezos uviedol, že jedna časť modulu, ktorú vyrobí Northrop Grumman, povezie ostatné dve časti z Gateway nižšie na obežnú dráhu. Odtiaľ dopraví posádku na povrch Mesiaca ďalšia časť, ktorú zostaví Blue Origin, pričom použije nový motor BE-7, ktorý v súčasnosti vyvíja. Lockheed Martin skonštruuje poslednú časť, ktorá vynesie astronautov späť na orbitu. Firma Draper okrem iného zabezpečí elektronické systémy. Ponuka "národného tímu" bude súťažiť s inými spoločnosťami, ktoré chcú získať kontrakt na zostavenie modulu. Víťaza plánujú oznámiť počas nasledujúcich mesiacov.

Viac k témam: Mesiac, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Jeff Bezos predstavil tím, ktorý by chcel vytvoriť vesmírny modul na pristátie na Mesiaci © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 181 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner